Uudelle ydinvoimalalle kootaan jättirahoitusta. Viimeinki järki alkaa voitaa energiapolitiikassa Suomessa. Ei Suomi ja sen teollisuus voi toimia pelkän tuulivoiman ja aurinkovoiman varassa pitää olla säästä riippumatonta perusvoimaa joka päivä saatavana. Nyt nuo vviherpunavassarit repivät pelihousunsa ja aloittavat valtavan itkupotkuraivari nettikirjoittelun ja elokapina istumiset eduskuntatalon edessä. Iltalehti
Hanhikivelle rakennetaan amerikkalaisvalmisteinen ydinvoimala
Anonyymi-ap
2278
5Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Nostetaampa ylös tämä aloitus.
Ja Riikasta tulee pääministeri.
Eikä Venäjä hyökkää Ukrainaan. Onhan se varma. Ei kun tämä olikin vanha tieto eikä se niin varma ollutkaan.
Parempi olisi ruotsalainen ydinvoimala.
Westinghouse omistaa ruotsalaisen Asean peruilta sen ydinvoimabisneksen.
Vattenfall omistaa
Suomalainen Strömberg yhdistyi ruotsalaiseen Aseaan joka yhdistyi sveitsiläiseen Brown Boveriin muodostaen ABB:n
Vuodesta 2007 on ollut olemassa terveysalan tuotteita valmistava Asea.
Kanadalainen Cameco omistaa 49% Westinghousesta.
Eli käytännössä siirretään entistäkin enemmän Suomen talouden painopistettä energia- ja datakeskus rakentamiseen , jotka eivät juurikaan työllistä suomalaisia.
Milloin tebikseltä saa bensaa? Kerro sekin, kun asiat etukäteen tiedät?
Etkö osaa muuten linkittää?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/fc9cf18e-45b7-4765-9c87-652ca3c84d38
Sinänsä on ristiriitaista, että otsikossasi kerrot näin;
"Hanhikivelle rakennetaan amerikkalaisvalmisteinen ydinvoimala"
Itse leipätekstissä kerrotkin puolestaan näin;
"Uudelle ydinvoimalalle kootaan jättirahoitusta."
Niitä rahoituksia on kerätty aiemminkin, mutta hanke on kaatunut. Älä mene asioiden edelle. Oliko liian vaikeatajuista?
Linkin puutteeseenko asiallinen keskustelu tyssää.
Kuinkahan tuossa käy? Onko järkeä lähteä hakemaan amerikkalaista ydinvoimalaa?
Niin no, eihän Trump ole ikuinen.
Ai niin. Trump voi kiukuttelullaan estää hankkeen. Suomi ei ollutkaan sylikoira.
Minä ostan upouuden Aston Martinin. Kerään parhaillaan siihen rahoitusta. James Bondillakin oli Aston Martin niissä elokuvissa.
Montako senttiä on jo koossa?
Niinhän siinä kävi, kun aloittaja ennusti.
Keskinkertainen heitto ja silläkin väärä suunta. Mokasit taas.
Ruotsilla on atomipommi.
Venäläisen Rosatomin toimittama ydinvoimala oli ollut toiminnassa jo kauan aikaa, elleivät Suomen viranomaiset olisi nussineet pilkkua ja hidastaneet hanketta. Joku tietysti epäilee vänäläisen voimalan turvallisuutta. Vänäjä on toimittanut vastaavia, mutta moninkertaisesti suurempia, Kiinaan 12 kappaletta. Suomessa on jo toiminnassa kaksi neuvostoliittolaista ydinreaktoria, ovat toimineet kymmeneiä vuosia. Toki länsimaisella tekniikalla paranneltuna.
Kerettiin myydä hanhikiveltä rakennuksetkin. Noh,työllistäähän se mukavasti kun rakennetaan uudestaan.
Lie kuitenkin pohjat valmiina,vai meneekö ne pilalle?
KUKA MAKSAA ?
Atomisähkö maksaa viisinkertaisesti tuulisähköön verattuna.
Sellaiseen hyväntekeväisyyteen rahaa kerätään.
Ei ole kukaan vielä ulissut että jenkit voivat sen ydinvoimalan sammuttaa halutessaan sitten napinpainalluksella kuten F-35 hävittäjätkin😂😂😂