Sähköallergia / sähköautot

Anonyymi-ap

Vaimolla ja minulla alkoi käsittämätön pahoinvinti ja päänsärky lähes heti, kun hommasimme sähköauton. Luovuimme suosiolla ja palasimme bensakäyttöiseen, oireet loppuivat saman tien...

9

53

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Meillä sama homma, tosin vain vaimo saa oireita.

    • Anonyymi00002

      Sähköallergia on hankala tila (hypokondria). Yleisesti tunnetaan .sähköyliherkkyytenä. Tilaa ei kaksoissokkotutkimuksissa ole pystytty kuitenkaan aukottomasti toteamaan, että magneetti/sähkökentät aiheuttaisivat fyysisiä oireita. Hienoa, että hypracusis e- potilaat avoimesti kertovat tilastaan.
      Gelotofobia ei ainakaan haittaa.

    • Anonyymi00003

      Ettehän vain ostanut besakäyttöistä Mesedes Benziä. Tästä sähkökenttäasiasta on tehty tutkimus ja todettiin mm. sähköautojen matkustamoissa EI ole sähkö/magneettikenttiä enempää, kuin yleisesti ympäristössä. Eroja oli ja voittaja oli Mercedes bensa, startatessa kuljettajan jalkatilan kenttävoimakkuus nousi. Missään sähkö- tai polttomoottoriautossa ei tavattu ympäristöä korkeampia "säteilyjä". Meidän naapurimme, riisseli kävi aina aamuisin tyhäkäynnillä. Hän itse ei saanut oireita mutta vaimolle puhkesi astma. Siksi hän joutui luopumaan siitä, siis vaimosta tai oikeastaan hän ei luopunut riisselistä, vaan vaimo luopui sekä riisselistä, että sen ääliöstä kuljettajasta.

    • Anonyymi00004

      Ehdottomasti siis talvella iman penkinlämmitintä. Hysteerikon kannattaa ajaa perse huurteessa. Suurimman säteilyn aiheuttaa penkin lämmitin. BUAHAHAHA BUAHAHAHA

    • Anonyymi00005

      Sähköauton sähkökentät ovat olemattomia verratuna kotona olevaan ’sähköviidakkoon’.
      Pakoputkitrolli nyt unohti kokonaan faktat jälleen kerran, kun piti päästä paineitaan purkamaan….

    • Anonyymi00006
    • Anonyymi00007

      Kotonakin kannattaa siirtyä kaasuvaloon ja puuhellaan, niin talon sähköt eivät aiheuta oireita. Missään nimessä ei kannata yrittää asumista kerrostalossa. Ne ovat täynnä sähköjohtoja seinissä.

    • Anonyymi00008

      Aloittajan vaimolla ei ilmeisesti ole mitään ongelmaa pitää radiolaitetta nimeltä puhelin suoraan päätä vasten joka lähettää moninkertaisesti radioaaltoja todella läheltä? Mutta sähköauton vihan takia alkaa päänsärky? Toistaiseksi media ei ole puhunut että sähköautot aiheuttaisivat merkittävää terveyshaittaa eikä edes mittaukset tue että niistä olisi ihmisille vaaraa.

      "Sähköautojen sähkömagneettinen säteily ei aiheuta laajojen mittaustulosten mukaan mitään terveydellistä haittaa ihmisille. Kaikki luotettavissa tieteellisissä tutkimuksissa mitatut arvot alittavat selvästi kansainväliset terveyssuositukset ja turvarajat.
      Sähköautossa istuva henkilö ei altistu sen voimakkaammalle säteilylle (magneettikentille) kuin polttomoottori- tai hybridiautossakaan matkustava. [1, 2]
      ## Keskeiset mittaustulokset ja tutkimukset
      Useat riippumattomat tutkimuslaitokset ja viranomaiset ovat mitanneet sähköautojen matkustamojen sähkömagneettisia kenttiä (EMF):

      *
      * Saksan säteilyturvakeskus (BfS) toteutti laajan tutkimuksen, jossa analysoitiin 14 eri automallia. Tulosten mukaan kaikki autot alittivat matkustajien terveyden suojelemiseksi asetetut enimmäisarvot. Raportista kertoneen [Iltalehti-lehden artikkelin](https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/df3b5f14-0638-43a7-bf8e-8bca737e8065) mukaan sähköauton kyydissä istuva ei altistu sen voimakkaammille magneettikentille kuin perinteisellä autolla ajava. [2, 3]
      * Norjalainen tutkimuslaitos SINTEF johti laajaa eurooppalaista hanketta, jossa mitattiin seitsemän sähköauton, yhden hybridin ja yhden polttomoottoriauton magneettikenttiä. Kuten [ETN-uutissivusto](https://etn.fi/index.php/13-news/1320-sahkoautojen-magneettikentta-ei-aiheuta-vaaraa) raportoi, tutkimus osoitti, että sähköautojen generoimat kentät ovat täysin turvallisia ja jäävät reilusti alle ICNIRP-järjestön määrittämien raja-arvojen. [4]
      * Saksan autoliitto ADAC mittasi sähkömagneettista kuormitusta matkustamossa eri ajotilanteissa. [Moottori-lehden uutisen](https://moottori.fi/uutinen/adac-selvitti-sahkoautojen-kayttajiin-kohdistuvia-sateilymaaria-penkinlammitinkin-paljastui-niita-suuremmaksi-sateilylahteeksi/) mukaan ADAC havaitsi, että jopa auton tavallinen penkinlämmitin voi muodostaa suuremman paikallisen säteilylähteen kuin auton varsinainen sähkötekniikka. [5]
      *

      ## Missä ja milloin säteily on voimakkainta?
      Sähköautoissa esiintyvä säteily on matalataajuista ionisoimatonta säteilyä, jolla ei ole riittävästi energiaa vaurioittamaan ihmissolujen DNA-rakennetta. Mittauksissa on kuitenkin havaittu eroja eri puolilla autoa: [6, 7]

      *
      * Sijainti: Korkeimmat arvot mitataan yleensä auton lattiassa jalkatiloissa, koska akut ja korkeajännitekaapelit sijaitsevat auton pohjarakenteissa. Pään ja rintakehän alueella kentät ovat erittäin heikkoja. [4, 8]
      * Ajotilanne: Magneettikentät voimistuvat hetkellisesti voimakkaan kiihdytyksen ja jarrutuksen (jarrutusenergian talteenoton) aikana, jolloin sähkövirrat ovat suurimmillaan. Tasaisessa vauhdissa arvot putoavat hyvin mataliksi. [8, 9]
      *

      ## Vaikutus sydämentahdistimiin
      Sähköautolla ajaminen ja sen kyydissä istuminen on todettu turvalliseksi myös sydämentahdistinta käyttäville potilaille. Auton sisäiset kentät eivät häiritse tahdistimen toimintaa. Pientä varovaisuutta suositellaan ainoastaan silloin, kun seistään aivan suuritehoisten DC-pikalaturien välittömässä läheisyydessä kaapelin ollessa kytkettynä, sillä latauksen aikana kaapeleissa kulkee satojen ampeerien virta.

      [1] [https://www.kauppalehti.fi](https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/5f0c6a6c-f9f6-451d-9399-2e46774cc792?ref=ampparit:e0df)
      [2] [https://www.bfs.de](https://www.bfs.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/BfS/EN/2025/005.html)
      [3] [https://www.facebook.com](https://www.facebook.com/sahkoautoilevamotoristi/posts/tarvitseeko-sähköautolla-ajavan-olla-huolissaan-magneettikentistä-tai-säteilystä/1322759179879668/)
      [4] [https://etn.fi](https://etn.fi/index.php/13-news/1320-sahkoautojen-magneettikentta-ei-aiheuta-vaaraa)
      [5] [https://moottori.fi](https://moottori.fi/uutinen/adac-selvitti-sahkoautojen-kayttajiin-kohdistuvia-sateilymaaria-penkinlammitinkin-paljastui-niita-suuremmaksi-sateilylahteeksi/)
      [6] [https://oncodaily.com](https://oncodaily.com/oncolibrary/do-electric-cars-cause-cancer)
      [7] [https://electricvehiclecouncil.com.au](https://electricvehiclecouncil.com.au/docs/do-electric-vehicles-emit-dangerous-levels-of-electromagnetic-radiation/)
      [8] [https://bodywell.com](https://bodywell.com/blogs/news/emf-radiation-in-electric-cars)
      [9] [https://www.jrseco.com](https://www.jrseco.com/alarmingly-high-emfs-measured-in-electric-cars-in-german-government-study/)
      [10] [https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov](https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8914635/)
      [11] [https://www.sciencedirect.com](https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772374725005393)
      [12] [https://tekniikanmaailma.fi](https://tekniikanmaailma.fi/lehti/19b-2024/onko-sahkoauton-laturi-riski-tahdistinpotilaalle/)
      "

    • Anonyymi00009

      Sinulla siis loppui rahat kun otit liian kalliin auto ja se pelko ja harmitus tekee juuri tuollaisia ja monia muitakin oireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      92
      1108
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      228
      850
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      73
      836
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      724
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      71
      687
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      602
    7. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      41
      560
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      48
      553
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      547
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      535
    Aihe