Oli ne aikoja kun sanoilla oli vielä merkitys

Toista on tämä nykyaika. Ei saa sanoa enää mitään olematta pedofiili tai rasisti.

https://youtu.be/Nji3aadNKHg?is=85IeqiMDpzIVu1rM
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuossa on muutamia kohtia jotka ei sovi nykyaikaan.

"Tyttö". Nykyään ei saa tytötellä vaikka olisikin tyttö.

"Ei taida tietää". Nykyään toisen tietoa ei saa kyseenalaistaa.

"Olisi patukkaa tarjolla." Nykyään saa sanoa "tarjolla" vain silloin kun tuote tai palvelu on vastikkeetonta.

Muuten ihan jees.

Äänestä

Ennen osattiin nauttia elämästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Toista on tämä nykyaika. Ei saa sanoa enää mitään olematta pedofiili tai rasisti.

https://youtu.be/Nji3aadNKHg?is=85IeqiMDpzIVu1rM

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu