Tää talo on vaan sellainen, että on äärimmäisen vaarallista lähteä tehostamaan jotain ilmanvaihtoa tai tekemään mitään lisäeristyksiä.
Silloin joskun 80-luvulla kun nuo höyrysulut on asennettu niin ne on asennettu vähän sinne päin. Kyllä varmaan silloinkin olisi voinut tehdä ihan kunnolla ja oikein, mutta onko sitten ollut osansa tietämättömyydellä tai laiskuudella, tai molemmilla. Eikä silloin ollut mitään internettejä, eikä tekoälyjä, joilta kysyä.
Ja sitten kun vielä kaikki hiirtä suuremmat ja pienemmät ovat vuosien saatossa nakerrelleet eristevilloihin reikiä ja toki höyrysulkuun niin kyllä mää vaan sanon, että ei yhtään pidä lähteä muuttamaan ilmanvaihtoja tai lyömään lisäfylliä seiniin tai kattoon ennen perusteellista tutkimusta, korjaamista ja uusimista.
Sinänsähän ainut syy, miksi talo ei ole vielä lattiasta kattoon, on juuri siinä, että kun on ollut harva kuin harakanpesä ja eristepaksuudet niin pienet, että sillä lämmitysteholla, mitä sisälle talvella syötetään, rakenteet kuivuu ja suurin osa lämmöstä vielä siirtyy ulos. Mutts jos siihen nyt pistäisi paksun villan, tai vaikka vaatekaapin ulkoseinälle, tai paksun ryijjyn niin eipä enää rakenteet kuivuisi vaan kastepiste jäisi eristekerroksen keskelle ja koko runko mätänisi perustuksia myöden.
Joten nyt on vaan se tilanne, että on jatkettava entiseen malliinnja hyväksyttävä, että energiaa menee talvisin yhden keskikokoisen hiilivoimalan verran tai sitten vaan investoitava täysremonttiin vähintään 50 000 euroa, mikä ei teitenkään tällaisessa tuon ikäpolven rakennuksessa ja muuttotappioalueella ole järkevää.
Myyminenkin on riski, koska suurin osa ihmisistä ei ymmärrä tämän, eikä oikein minkään muunkaan rskennuksen erityisominaisuuksista hölkäsen pöläystä, ja oikeustaisto milloin minkäkin nippelin tai nappelin ja puutteen ja vian vuoksi on enemmän kuin sataprosenttisen varma.
Tai sitten vaan antaa olla, ei tee mitään, tai myy purkukohteena tai siis antaa ilmaiseksi. Ainut on metsäinen, iso tontti. Se on toki sinänsä vähän rasite, koska kiinteistövero on sen myötä 800 euroa, mikä on kyllä aika paljon tällaisesta. No, mutta onneksi Suomessa verovarat näkyvät ja tuntuvat nykyään tavallisen ihmisen arjessa niin selkeästi hyvinvointina, että mielelläänhän sitä puolet tuloistaan pois antaa, kun tietää, kuinka paljon saa takaisin!
Mutta joo, tiivistetysti, ei tiivistetä ikkunoita, ei lisätä eristepaksuutta, ei päivitetä iv-konetta huippumoderniin tehoimuriin niin kyllä tässäkin tiilikasassa vielä asumaan pystyy. Kaikkien pitäisi tunteä rakennuksensa ominaisuudet perinpohjaisesti!
En voi lisäeristää sinkkuluolaani
5
84
Vastaukset 5
- Anonyymi00001
Onhan sillä tontilla joku arvo, jos talon purkaa. Tosin jos joku museovirasto toteaa, että tönö on kulttuurihistoriallisesti arvokas, tai jotain, niin sit ei hyvä heilu.
- Anonyymi00002
Ehei tällaisella ole museoviraston kiinnostusta vielä 100 vuoteen
- Anonyymi00003
Muistattekos, kun muutama vuosi sitten oli kuuma puheenaihe eu:n uusi energiadirektiivi asuntojen nollapäästöiseksi remontoimisesta, että suomalaiset pakotettaisiin kymmenien tuhansien energiaremontteihin.
Eipä ole asiasta enää yli kahteen vuoteen mitään hiiskuttu.
Että ei mitään energiaremontti pakkoa suomalaisille tullutkaan riesaksi ja hyvä niin.
Ei kai rahat riitä energiaremonttihin, kun rajantmenee sotimisen rahoittamiseen.
Nyt hallitus esittää puolustusveroa eli pääomaveron nostoa.
Ne mihinkään puolsutukseen emne, vaan niilä varmana hallitus rahoittaa sotimista.
Täysin järjetöntä hommaan, suomalaisten hyvinvointi on romutettu ja rahat laitetaan sotaan.- Anonyymi00005
Joo mutta tuo on ihan positiivinen asia tuo Ukrainan puolustus-sodan tukeminen. Katsos jokainen makuuasentoon laitettu venäläinen on aina parempi kuin sellainen omin jaloin kulkeva yksilö. Mitä vähemän heikäläisiä on niin joka kerta älykkyyden määrä maailmassa kasvaa pikkaisen. Ja kun sotivat siellä Ukrainassa niin ovatpa poissa sotimasta muualla, koska eihän Z:a joukko muuta osaa tehdäkään ja sitäkin huonolla menestyksellä. Joten hyvä Ukraina, tuen teitä mielelläni. Olette sankareita 👍
- Anonyymi00004
Melkoisen urakan olet ottanut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1261367- 2531208
- 681024
- 611021
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal251900Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki42853Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70795Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72782- 42746
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58730- 67713
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää124652- 27627
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26618- 85611
Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen187544Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47524- 24514
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja13514- 40487