Pelle Miljoona & Tumppi Varonen 70 vuotta

Anonyymi-ap

Pelle Miljoona & Tumppi Varonen juhlistaa 70 vuoden täyttymistä kuuden keikan rundilla. Mukana vierailijoita, mm. Kärtsy Hatakka, Pelle Miljoona & 1980 jäseniä jne. Kaks settiä Problems, Pelle Miljoona Oy, 1980, Rockers ja muita biisejä 1977-2026.

Tumppi täyttää 70v 7.9. ja rundi alkaa silloin Tavastialta. Kannattaa mennä tsiigaamaan. Tässä juhlarundin keikat:

07.09.2026 – Tavastia-klubi, Helsinki

12.09.2026 – Möysän Musaklubi, Lahti

18.09.2026 – Tavara-asema, Tampere

19.09.2026 – Pato Klubin Areena, Kouvola

25.09.2026 – Apollo Live Club, Turku

26.09.2026 – Krapin Paja, Tuusula

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jotain juttua telekkariin pitäs kyllä ja joku kirja julkaista. Ansaitsee huomion kyllä telkkarissa. Vois telkkarissa näyttää pelle miljoonan eri vaiheita (haastattelupätkiä kaivaa arkistoista, eri livekeikkatapahtumia jokaiselta pelle miljoonan vaiheelta&bändistä, valokuvia ja discografian eli levyjen kaikki esittelyt ja lyhyt muu historiikki miten koko homma alkoi alusta).

      joku vois tehrä kirijan pelle miljoonasta esim.

      pelle itte on kirjoottanut hyviä elämänmakuisia ja sivistyneitä kirjoja.

      Musa oli parhaimmillaan rauhan aika -ja kaikki muuttu julkaisujen aikana. Rauhan aika (1990) ja kaikki muuttuu(1992) ja toki tunnettu pelko ja viha -julkaisu joka niin yleisön kuin kriitikoiden lemppari ja myös mun lempparijulkaisu. Ja tulee usein kuunneltua pelle miljoonan miljoonaliigan julkaisua ja pelle miljoona linnunlaulu-yhtyeen ekaa julkaisua(muistaakseni se on tule kotiin johnny) ja se miljoonaliigan kanssa julkaistun nimmee en muista mut sisältää helmiä kuten johnny on kadulla, Theresa, suuri hiljainen aika, enkelten kaupunki, rakkauden säde ja nuori konservatiivi. Linnunlaulun ekalta julkaisulta mainittakoon omat lempparit kyynelhelmet, genius data&valuva taivas.

    • Anonyymi00002

      Joskus 80-luvulla joku oli kirjoittanut Helsingin Pasilassa alikulkukäytävän betoniseinään: PELLE MILJOONA. Kului muutama päivä, ja joku toinen jatkoi: BJÖRN BORG VIISIKYMMENTÄ MILJOONAA.

      Siinä varsinainen pointti tulikin ihan hyvin selväksi.

    • Anonyymi00003

      Kuulostaa kieltämättä melkein hyvältä.

      Pelle Oy:n taannoinen EP oli taata- eli tekijäpolven virkeimpiä uusia julkaisuja kuluvalla vuosituhannella. Toki ennen muuta Samin ja Andyn biisien ansiosta mutta kuitenkin. Myös livetööttäilyt kulki aika mukavasti ainakin vielä silloin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      2042
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      630
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      603
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      480
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      472
    6. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      470
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      460
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      427
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      423
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      411
    Aihe