Mene töihin, älä makaa muiden elättinä
Mene töihin!
Anonyymi-ap
26121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kuninkaalliset on elättejä, miksen minäkin. Miksi se oikeus olisi vain harvoilla ja valituilla?
Missä ne Satu-sedän lupaamat 100 000 uutta työpaikkaa ovat? Ei löydy niin paljon avoimia työpaikkoja.
Onko sinulle jotain joku lupaillut? Jos poliitikkojen puheita uskot niin olethan sinä varsin yksinkertainen hassutettava :D
Kysy äiteeltä, jos se hakisi työtä sun puolesta.
Ne työpaikat ovat koulutuksen ja hakemuksen päässä...
Odottelulla niitä koskaan saanut kukaan tässä maailmassa!
Luulisi sinulle riittävän se yksikin!
Setä ei voi olla Satu ja jos voisi niin satusetä on yhdyssana
Jos ei kukaan ota töihin niin ei voi mennä töihin.
Eipä nämä kokoomuslaiset ymmärrä.Luulevat että kun antaa vain köyhälle ja työttömälle kunnolla keppiä niin ilmestyy yht'äkkiä työpaikkoja
Tekosyy lopettaa työnhakeminen ja siihen kouluttautuminen!
Heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus palkkatyöstä suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että riittää elämiseen ilman yhteiskunnan tukia & ammatin, työnsä valitsee ihminen aivan itsenäisesti.
Miksi et ole hakenut työpaikkoja?
Tarjolla? Olet todellakin vajakki.
Ei töihin niin vaan mennä. Miten sinne menet jos firman johtaja ei ota töihin?
Suhteilla suhmuroiden, hyvä veli verkoston kautta ja nepotismilla kuten Kokoomuksessa on aina tapana.
Heh palkatkoon tj firmaansa koko sukunasa. Niinhän saa hyviä kokeneita, ammattitaitoisia ja ahkeria työntekijöitä!
Kyllä firmat tarvitsevat työntekijöitä joten kouluttaudut tehtävään mitä halua tehdä ja sitten hakeudut työpaikkaan jossa kyseisiä tehtäviä tehdään!
Mikä tässä helpossa asiassa on niin vaikea ymmärtää?
Joka vuosi joku lähtee eläkkeelle, ottaa lopputilin tai kuolee jolloin työtehtävä käytännössä vapautuu jos firma on ryhdissä eikä konkurssikypsässä tilassa!
Ei ne mene kun siellä voi pahoittaa mielensä eikä äitiä saa ottaa mukaan työpaikalle
Voi, en mene tänään mihinkään. Huominen on eri asia. Jos vaikka yrittäisi 6.13 ovesta ulos..
Aika katkeran aloitus tämäkin , jo vuosikymmeniä on tiedetty ja tavoiteltu pärjäämään vähemmällä työllä kun automaation kehitys alkoi , niin miksi sitä vaivautuisi moiseen oravanpyörään , voi sitä aikansa mukavamminkin viettää , ja jos oikein innostuu työstä niin tekee sitten itselleen ja nauttii itse tuloksistaan .
Sitten menen kun kokoomuksen entiset poliitikotkin menevät.Yksinkin loisinut jo 20v päivääkään töitä tekemättä kun tippui eduskunnasta
Onko sinun pakko aina ottaa esimerkkiä muista ja niitten tekemisistä, eikö äly riitä itsenäiseen päätöksentekoon ja elämänhallintaan? Kenelle kuvittelet kiusaa tekeväsi kun kelaelättinä aikaasi vietät?
Se on aina ollut erittäin hyvä ohje jo kotona nuorena ollessa ja toimii!
Itse en koskaan ollut työtön, koska aina kelpasi työ, kunnes alkoi eläkeikä tulla kohdalle.
No täytynee kuitenkin myöntää että muutaman vuosi ennen eläkettä sanouduin irti ja elelin ansiosidonnaisella lopunaikaan tarkoituksella "työtä vieroksuen", mutta se olikin vasta "lähellä" eläkeikää eikä alussa ja matkanvarrella työelämää!
Kannattaisi kysyä työnantajilta,miksi ei palkata väkeä töihin?Viimeisen päätöksen tekee työnantaja,kuka tulee palkatuksi,ei työnhakija.
Hain Pandalle, Aterialle ja Valmetille töihin mutta eivät ottaneet! Kumma kun Suomessa on huutava työvoimapula, ainakin Kokoomuksen ja median mielestä
en juon kaljaaa