ja mikä ei! oon ihan hukassa ku en tiedä enää onko vikaa pillereissä vai mussa vai missä. siis no alotetaan: aloitin yasmin pillerit joskus 16 vuotiaana. söin niitä 17½ vuotiaaksi asti. koko tuon ajan olin jotenkin masentunu, itkua tuli pari kertaa viikossa.. ihmeelliset asiat itketti. ja lisäks olin poikakaverille koko ajan hirveen äksyilevä.. ja kiukkunen.. tappeluita ja riitoja oli, mitkä sitten johti taas vuorostaan itkuun... No, päätin että lopetan pillerit joksikin aikaa, ja katotaan rauhottuuko tilanne.. no, pidin taukoa jotain puoli vuotta.. itketti kyllä edelleen, mutta ehkä vähän harvemmin, kiukkuilu jatku silti parin ekan kuukauden ajan, sitte puolessa välissä taukoa ei tullut yhtäkään tappelua vähään aikaan, eikä itkettänyt paljoa.. ja olotila oli muutenkin ehkä vähä tasaisempi. nyt aloitin ehkäisyrenkaat, joita oon käyttänyt 5kk.. itkenyt oon koko renkaiden aikana ehkä kolme-neljä kertaa. en enää tiedä mikä on normaalia ja mikä ei.. oon ihan sekasin näiden hormonien kanssa, en tiä enää onko kyse sivuvaikutuksista vai musta itsestä.. oonko vaan luonteeltani tällänen itkupilli..en tietääkseni ainakaan ole ennen ollu.. ja miks oon koko ajan pahalla päällä.. johtuuko se miehestä, musta itestä, hormoneista, vai mistä.. ainakin valittamisen ja suuttumisen syyt on joskus mitä naurettavimpia.. mä en tiedä enää mitä teen , kun kuitenkin se perusolo on ihan sama koko ajan, on sitte pillerit, tai ei tai rengas.... onko muilla samoja fiilinkejä?!
en enää tiedä mikä on sivuvaikutusta
sisi+lisko
4277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On samoja fiiliksiä. En jaksaisi kirjoittaa sanojasi uudelleen, mutta on ollut epätodellinen olo. Kuin yhden siiderin juoneena jatkuvasti eikä oikein tiedä miten käyttäytyisi. Ja mietin olenkohan tulossa hulluksi.
Ja itkukohtauksia. Mm kun en osannut valita mitä perunoita ostaisin...
Tätä on ollut hormonaalisen hoidon alusta asti eli noin kuukauden. Neuvottiin että kestäisin vielä 2 kuukautta jonka jälkeen pitäisi alkaa helpottaa. Kyllä tämä tästä - on se sen arvoista.
Kuulostit niin paljon multa itteltäni, et siis hyvin paljon ongelmia on ollut mullakin. Itkin kans ihan ihmeellisille asioille, olin masentunut ja niin ärtynyt mitä ihmeellisimmistä asioista mun poikakaverille.. mut onneks se jakso mun kiukuttelut.. Käytin Diane Novaa kolme vuotta ja nyt älysin lopettaa ne noitten kauheitten sivuvaikutuksien takia.. luulin eka et ne johtu musta ittestäni, et mä vaan oon sellanen.. mut nyt niitten lopettamisesta on kuukausi ja tuntuu et voin paljon paremmin. Tuntuu aika kauheelta, et jos noi pillerit voi oikeesti vaikuttaa noin paljon.
dianethan auttaa finnein ja pitää ihon hyvänä. lopetuksen jälkeen onkin sit luvassa helvetin moinen näppyläsota!
Valitettavasti ne pillerit voi tosiaan vaikuttaa noinkin paljon. Kyllä estrogeenit ja progestiinit vaikuttavat niin moneen muuhunkin asiaan kuin vain raskauden ehkäisyyn. Pillereitä käytettäessä sulla vaikuttaa noi hormonit koko elimistössä. Toki niitä on luonnostaankin, mutta pillereiden hormonimäärät voivat olla sulle aivan vääriä (ja onhan kyse myös keinotekoisista hormoneista), jolloin tasapaino horjuu, ja väistämättä tämä näkyy monessa asiassa, niin psyykkisellä kuin fyysiselläkin puolella. Enemmän ihmetyttääkin se, että kuinka joku löytää juuri oikeanlaiset pillerit tai peräti sellaiset joilla on pelkästään myönteisiä vaikutuksia. Onnittelut teille onnekkaille!