että nykypäivän vanhemmat ovat pelkkiä vätyksiä ja kakaroiden kasvatuksesta ei ole mitään hajua...ilmeisesti näitä vanhempiakaan ei ole koskaan kasvatettu.
Kemin ja Oulun nuorten sekoilu todistaa
Anonyymi-ap
1576
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei kaikilla mutta joillakin vanhemmilla kun vaativat jo opetajaa tulemaan herättämään pieni kullanmuru aamulla ja valvomaan sen vapaa-ajan viettoa jne. ja kuten usein aikuisillakin joukossa tyhmyys tiivistyy!!!
Lain pitäisi sallia vähintäänkin tuntuvat sakot vanhemmille heitteillejätöstä jos kullanmuru tekee alaikäisenä rikoksen tai riehuu kännissä,,,
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012240104.html
Ja nämä pummit
Suomessa oli Tilastokeskuksen tuoreimpien työvoimatutkimusten mukaan heinäkuussa 2026 yhteensä 289 000 työtöntä, ja 15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli 10,5 %. Samaan aikaan valtion palveluksessa työskentelee hieman alle 76 000 henkilöä, joista noin 90,6 % on virkasuhteisia virkamiehiä (eli noin 68 000–69 000 henkilöä).
216 500 viranhaltijaa ja työntekijää. Kunta-alan henkilöstömäärä puolittui vuoden 2023 alussa, kun noin 52 % työntekijöistä (arviolta 227 000 henkilöä) siirtyi sote-uudistuksen myötä hyvinvointialueiden työntekijöiksi.
ONKO TÄMÄKIN SITÄ KOKOOMUSLAISTA TALOUSOSAAMISTA!
Tuskin nuo valkoihoisia ovat ?
Tulihan se äärioikeistolainen palstanatsikin paikalle totuttuun tapaan!!!
Pitäähän asioista rehellinen olla .
Riikka Purran syytä. Mitäs vei nuorilta tulevaisuudenuskon. Toivottavasti on nyt tyytyväinen itseensä.
Poliisin pitäisi rynnäköidä paikalle vesitykein ja kumipampuin, että räkänokat saavat pitkään kaivattua kurinpalautusta
Mistä niitä ilotulitteita saa ostaa tähänaikaan vuodesta?
Netistä
Suomessahan ei ollut minkäänlaista ilotulitteiden väärinkäyttökulttuuria, ennen 2015 matuvyöryä.
Ilotulitteet vain ammattilaisten käyttöön.
Ilmeisesti näitä vanhempiakaan eikä isovanjhempa ole kasvatettu.
Nyt Oulussa ja Kemissä nuoriso (taas) hulinoi.
Aiemmin esim. Oulussa hulinoi ikkunoita särkien tuhannet nuoret, jotka ovat nykyhulinoijien aikaisempaa sukupolvea.
Myös 1960-luvulla Oulussa hulinoi viikkokaupalla nuoriso, joka on näiden nykyisten hulinoitsijoiden iso- tai isoisovanhempia.
Osa nuorista on keksinyt luonnon ja palestiinalaisten suojelun ja hulinoivat sen kunniaksi.
Ettekö te toopet osaa linkkiä laittaa?