Täällä näkee usein Suomen NATO-jäsenyyden kannattajia syytettävän sotahulluudesta. Todellisuudessa varmaan kaikille meille kelpaisi sellainen rauha, että Venäjä lopettaisi rikollisen sotansa Ukrainassa ja vetäytyisi omien, kansainvälisesti tunnustettujen rajojensa taakse. Mutta kelpaisiko sellainen venäjämielisille ja jos ei, niin miksi ei? Laittakaa perustelut mukaan.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 117 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 248
Vanhimmat
Ihmiset on aivopesty Ukrainan sodalla. Sama tilanne oli Afganistanin sodan aikana mutta tällöin hyökkäyssodasta tehtiin oikeutettu.
Yksittäiset sodat tulevat ja menevät.
Nytkin Venäjä yrittää valheillaan tehdä rikollisesta hyökkäyssodastaan muka oikeutettua, mutta mitä vastaat aloituksen kysymykseen?
Erikoisoperaatio ei ole hyökkäyssotaa.
Sotaa näet, kun se on julistettu.
Ryzzat on sellaista väkeä että luulevat olevansa maailman napoja.Kuvittelevat että voivat tehdä mitä hyvänsä ja syöltävät sitten joka tuutista silkkaa p..skaa.Muut jos toimivat samoin on kaikki se uhka muka heitä kohtaan.Tuota porukkaa vielä johtaa vainoharhainen m...lkku jolla muutama äänitorvi jotka tulevat sitten suoltamaan noita valheita ja naamat vielä peruslukemilla,luulisi hävettävän,itse lymyilee jo bunkkereissa kun pelkää jonkun ottavan hengiltä.Mutta kyllähän tuokin sota aikanaan loppuu,tavalla tai toisella ja onkin mielenkiintoista seurata miten suhteet muuhun maailmaan aiotaan siellä taas rakentaa vai jääkö samalaiseksi valtioksi kuin p-korea,hyvin kyllä joutaisi,ei kauhea ikävä ole ollut ja TÄYSIN itse ovat tilanteen tehneet.
LOL. No osaisitko vastata aloituksen kysymykseen?
LOL. Kuinka paljon Venäjä sitten menettää miehiään, kun jo pelkässä erikoisoperaatiossa Venäjältä on mennyt lähes puolitoista miljoonaa sotilasta kuolleina ja vakavasti loukkaantuneina?
WW2:n jälkeen ei minun tietääkseni ole julistettu yhtäkään sotaa, joten kaikki, ja niitähän on ollut paljon, ovat olleet vain erikoisoperaatioita eikä kukaan ole hyökännyt mihinkään. ☑️
Miksi aloituksen kysymykseen vastaaminen on sinulle niin vaikeaa, että yrität taas siirtää keskustelunaiheen minuun, tiltunen?
Olet oikeassa Igori Puten lätissä. Teillähän Zaharova ja Peskov ja Pravda ja ILVESTIA pitää siitä huolen ja tyhminä venäläiset niitä uskoo
No meilläpä on muutakin ku teillä Puten lätissä Igori Pietarista. Teidän info tulee ku Zaharova ja Peskov ja Medev tvssä ja Pravda ja ILVESTIA teile infoa lataa
Juu, päivien erikoisoperaatio on kestänyt jo viidettä vuotta ja on edelleen vain erikoisoperaatiota, koska Putin niin haluaa sanoa.
Et sä ainakaan tyhmä ole?
Ja sinut Venäjän propagandalla, eli häviölle jäät siinäkin asiassa.
Ukrainassa on edelleen ruokapulaa, eikä helpotusta ole näköpiirissä.
Venäjän aloitettua hyökkäykset energiainfrastruktuuriin, mikään kylmässä säilytetty ei selviä.
Tilanne todennäköisesti pahenee lyhyellä aikavälillä.
Tiltu tunnustaa taas olevansa kyvytön keskustelemaan asiasta ja yrittää epätoivoisesti muuttaa puheenaihetta.
Millä kaltaises KUSIPÄISEN trollin "aivot" on pesty?.
Haha. Nauratti.
Puhutko siitä venäjän hyökkäyksestä Afganistaniin ???
SINUT SUUNNITELTIIN ELÄMÄÄN 200 VUOTTA. HE LYHENTIVÄT SEN 75 VUOTEEN.
Tämä ei ole spekulaatiota. Tämä on biologiaa.
Telomeerisi – kromosomiesi suojakorkit – ovat syntyessäsi tarpeeksi pitkiä ylläpitämään solujen replikaatiota noin 200 vuoden ajan. Tämä on mitattavissa. Tämä on dokumentoitu. Yksikään geneetikko maailmassa ei kiistä sitä.
Joten miksi keskimääräinen ihminen kuolee 75-vuotiaana?
Koska kaikki sinua ympäröivä järjestelmä on suunniteltu nopeuttamaan telomeerien hajoamista. Jokainen niistä.
Ruoka. Käsitellyt siemenöljet aiheuttavat oksidatiivista stressiä, joka lyhentää telomeereja kolme kertaa nopeammin kuin normaali ikääntyminen. Tämä havaittiin vuonna 2017 Kalifornian yliopiston tutkimuksessa. Sitä ei otettu huomioon.
Vesi. Fluoridi häiritsee telomeraasia – entsyymiä, joka korjaa telomeerien pituutta. Tämä julkaistiin Journal of Biochemical and Molecular Toxicology -lehdessä. Sitä ei otettu huomioon.
Ilma. Teollisuuden saasteista peräisin oleva hiukkasaine vahingoittaa suoraan kromosomien päättäviä. Columbian yliopiston tutkijat dokumentoivat asian. Sitä ei otettu huomioon.
Stressi. Kortisoli kroonisesta psyykkisestä stressistä – jota mediat, rahoitusjärjestelmät ja sosiaalinen suunnittelu aiheuttavat – on tieteellisesti tunnetuin telomeerien tuhoaja. Elizabeth Blackburn, joka voitti Nobelin palkinnon telomeeritutkimuksesta vuonna 2009, totesi asian. Sitä tunnustettiin. Eikä koskaan sovellettu käytäntöön.
He tietävät tarkalleen, mikä lyhentää elinikäsi. He suunnittelivat jokaisen vektorin. Ruoka, vesi, ilma, stressi – kaikki neljä hyökkää samaan kohteeseen. Telomeereihisi. Kelloosi.
Ihmiset, jotka elävät puhtaassa ympäristössä, syövät käsittelemätöntä ruokaa, juovat puhdasta vettä ja välttävät keinotekoista stressiä, eläisivät 150–200 vuotta. Biologia tukee tätä. Muinaiset tekstit kuvaavat sitä. He eivät voi sallia sitä.
Koska 200-vuotias populaatio kerää viisautta. Ja viisaus on ainoa asia, joka tekee kontrollista mahdotonta.
Sinua ei oltu tarkoitettu kuolemaan 75-vuotiaana. Sinut suunniteltiin kuolemaan.
Ei sinun kanssasi pysty keskustelemaan. Jos ei ole samaa mieltä kanssasi, niin rupeet haukkumaan ja lollottamaan.
Se ei luo pohjaa keskustelulle, vaan päin vastoin.
Edelleen tiltu tunnustaa olevansa kyvytön keskustelemaan asiasta ja yrittää epätoivoisesti muuttaa puheenaihetta.
Aha. Oletko huomannut, että haukun valehtelijoita tiltuiksi ja kirjoitan LOL minua solvaaviin viesteihin?
Kun tiedetään millaista kurjuutta ja sortoa on Venäjän valtaamilla alueilla,niin mieluummin tapellaan kuolemaan asti kuin antaudutaan roistoille.
Advance to barbarism- kirja kuvaa hyvin millaisia roistoja päästetään päättäjiksi.
Molokia on hyvä muistuttaa aika ajoin realiteeteista...
Venäjän presidentti Vladimir Putin tapasi Kiinan presidentin Xi Jinpingin ja Intian pääministerin Narendra Modin Kirgisiassa. Huippukokous alkoi kahdenvälisillä tapaamisilla maanantaina. Kolmen maan johtajat osallistuvat Shanghain yhteistyöjärjestön (SCO) vuosittaiseen huippukokoukseen. SCO on moninapaisen maailman Euraasian valtioiden ryhmä, jonka tavoitteena on parantaa turvallisuutta ja taloudellisia suhteita.
Näitä juttuja ei pysty mitenkään valehtelemaan.
Mitäpä Intian Pääministeri puttepossulle sanoi???Ei niitä valehtelemaan pysty mutta ryzza jättää silloin asioita kertomatta.Tuliko tuolta tapaamisesta turvaa venäjän omavaltaisiin,rikollisiin toimiin toisissa itsenäisissä maissa?????Tuskin.Ai niin,kohtahan siellä alkaa demokratia kun vaalit lähestyy,tosin muut ehdokkaat vankilassa,kuolleet,ym,tai kielletty muuten vaan ehdokkuus.En tiedä onko mikään tai kukaan niin kiero kuin venäläinen?
LOL.
Etkä sinä pysty valehtelemaan tätä: Intian pääministeri Modi sanoi Volodkalle juuri äsken suoraan ja kameroitten edessä, että tämän on lopetettava sota Ukrainassa. Kenellekään muullehan tuota ei kannatakaan sanoa, koska Vova voisi lopettaa sodan vaikka tänään ilman että Venäjä menettäisi aariakaan alueestaan. Eikä yksikään Ukrainan drooni enää sen jälkeen lentäisi Venäjän alueelle paikkoja särkemään.
Ukrainalle Modilla ei ole mitään asiaa, sillä hän tietää, että Ukraina ei voi päättää sotaa tuhoutumatta.
Se on se ja sama mitä örisee Igori Pietarista vastaileppas ku kysytään nyt mixi et ole rintamalla itse Igori
Hellan lettas sentään aivoinva Igori Pietarista vastaileppas ku kysytään nyt mixi et ole rintamalla itse
Se ja sama Igori Pietarista..mixi et ole rintamalla itse Igori?? Pelkäätkö??
Intia ei ostanut venäläisiä aseita vaan lännestä. Igori Pietarista..mixi et ole rintamalla itse Igori
Tiltut ovat niin typeriä, etteivät kykene keskustelemaan asiasta, joten he yrittävät siirtää keskustelunaiheen minuun.
Te tiltut ette tosiaan pysty, kun ette osaa vastata edes yksinkertaiseen kysymykseen. Säälittävää.
Typeriä ovat vain tiltut, jotka eivät kykene edes keskustelemaan aloituksen aiheesta, vaan pyrkivät siirtämään keskustelun minuun. “Suuret mielet keskustelevat aatteista, keskinkertaiset tapahtumista ja pienet mielet ihmisistä”, Henry Thomas Buckle.
Ku sun kanssasi ei pysty keskustelemaan. Sä et kykene siihen, jos eivät ole kanssasi samaa mieltä.
Tämä on jo niin monta kertaa jo nähty. Että katso peiliin molokki.
Ihan yksinkertainenkin kysymys saa tiltun yrittämään muuttaa keskustelunaihetta minuun.
Jeesus on voittaja. Ole hänen puolella.
Jeesus voisi aloittaa sanomalla meille jotain nasevaa juuri nyt ja tässä ajassa. Muuten ei ole todennäköistä, että hän on huomioon otettava toimija. Semminkin kun hänen nimissään kovimmin meuhkaavat yksilöt ovat perin kummallisia tapauksia, joita on hyvin vaikea ottaa vakavasti.
Faktat Faktat Igori Pietarista
29.8.2026 Naapuriseuran kesätapahtumassa Karkkilassa Venäjän Suomen suurlähettiläs Pavel Kuznetsov piti puheen Suomen ja Venäjän suhteista.
:(
Ja Venäjä tietysti on itse täysin viaton suhteiden huononomiseen. Pelkkä viaton uhri.
Nyt sinä sanoit totuuden! 😄
LOL. Hyvää huumoria.
Jeesus voisi tirvasta putinin nokan poskelle, mutta kun se aina on väkivaltaisemman puolella.
En aio lähteä sotimaan hullujen Nato-LOISTEN sotia.
Lähden Thaimaahan kun nato tiltut saavat lietsottua sodan alulle.
Koska olet lähdössä? Tarjoamme sinulle kyydin lentokentälle.
Ahaa ahaa tulihan se sieltä. Igori pelkää on pelkuri jos Nato rhisee ja tulis sota tää Igori pelkuri lähtee pakoon Thaimaahan.. oikea Puten sankari
Et lähde ... .
Suomessa pitää kieltää ulkopolitiikka Ainoastaan sisäpolitiikka sallittua.
"Täällä näkee usein Suomen NATO-jäsenyyden kannattajia syytettävän sotahulluudesta."
Montako on usein ? En ole itse nähnyt ainuttakaan.
LOL. Päivittäin lukemattomia kertoja. Myös Suomen johtoa tiltut syyttävät sotahulluudesta.
Laita linkkiä ?
Etsi itse vaikkapa tämän päiväisistä keskusteluista. Tulet löytämään monta esimerkkiä.
” Todellisuushan on se että tuolla Itä- Suomen puolella ei mitään rauhanomaista saada koskaan aikaiseksi ennenkuin Suomen ja Venäjän pysyvä raja on Uralilla. Siinä sivareille ja Nato- tiltuille miettimisen aihetta.”
Ei ole, koska väitteesi on idioottimainen! Ei suomalainen kaipaa ”vierasta maata”!
Venäjä on kokoaikainen hyökkääjä - SUOMEENKIN TÄMÄ on hyökännyt 28-kertaa pyrkien suomen tuhoamaan ORJAKSEEN
Mikä lähde mahtanee olla tämän kommentin takana?
HISTORIA ... kirjoitettuna, alkaen 1100-luvulta.
Avainsana Nestorin Kroniikat. :-)
"... vaikka voissa paistettas."
Sotahullu on se, joka haluaa laajentaa sotien merkitystä, eli toisin sanoen eskaloida sotia.
Eli mitä vastaat aloituksen kysymykseen?
Niin notta, ku sää lyöt, ei toine saa puolustautua ja lyörä takaasi.
Tuus kokeilemaha, toimiiko "teesis"!.
Että Ukrainassa ovat koomikot puikoissa.
Ukraina nimittää entisen koomikon puolustusministerin sijaiseksi
35-vuotias majuri Alexey Reva, vuoden 2015 "Naurattakaa Zelenskyä" -ohjelman voittaja, on nimitetty puolustusministerin sijaiseksi valvomaan digitaalista kehitystä. Virallisesta elämäkerrasta puuttuu hänen aiempi uransa näyttelijänä ja kirjailijana "Kvartal 95" -liigassa.
Reva palveli Poltavan armeijan värväyskeskuksessa ja 47. prikaatissa ennen koulutustaan Saksassa. Hänen nimityksensä korostaa "Kvartal 95" -henkilöstön jatkuvaa valta-asemaa Ukrainan hallituksessa, jossa viihdeteollisuuden yhteydet usein syrjäyttävät strategisen sotilaallisen asiantuntemuksen.
Eli sinäkään et ymmärtänyt aloituksen kysymystä. Tiltujen typeryys on sitten käsittämätöntä.
Nato ei auta Suomea, vaan paluu Paasikiven-Kekkosen realistiselle turvalliselle ulkopoliittiselle linjalle.🇫🇮👍❤️
LOL.
Siperia opettaa, moloch_horridus.☠️
Siperia opettaa venäläisiä.
LOL. On sinulla haaveita, tiltunen.
Tämä on realismia.🇫🇮
Haha. Venäjä ei voi hyökätä NATO-maihin tuhoutumatta itse, tiltunen.
Älä nyt sentään itseäsi tapa, vaikka haaveesi ei toteudukaan, tiltunen.
Reaalipolitiikkaa on, että Venäjä ei voi hyökätä NATO-maihin tuhoutumatta itse, tiltunen. Menehän jo nukkumaan.
Meinaat siis että tuo fasistinen ja imperialistinen terroristi- ja rikollisvaltio Venäjä hyökkää Suomeenkin kuten Ukrainaan. Nukkuma-aikasi on jo.
Ja sinä ihannoit sellaista terroristi- ja rikollisvaltiota, joka mahdollisesti hyökkää Suomeen. Menehän nukkumaan siitä, tiltu.
Minähän jo varoitin, että älä nyt itseäsi tapa, vaikka haaveesi Venäjän hyökkäyksestä ei toteudukaan, tiltunen.
Sivusta.
Miten niin mahdollisesti; tuksta kun on Jumala Tukholmsn Profetiassa Sanonutkin jo..
Olet jopa niinkin tyhmä, ettet tajua edes sitä että Iranilaiset pitävät itseään persialaisina, eivätkä islamisaatio-teokratia iranilaisina.
Tuosta huolimatta, SaraSiepi oli kerran paremmannäköisempi kuin nykyään. Ja kaverinsa Säpinä Särkkä koitti saada minusta rakastajansa/aviomiehensä.
Ei kiinnostanut
Taitaa Suomen kohdalla olla viisain, että palataan 1930-luvulle, niin saadaan rauha nettiin.
Sepä ... opetti somasti sukulaisias ja hengenheimolaisias ... alkaen 1930-luvulta.
Tieräkkö, moniko niistä katosi, jälkiä jättämättä?.
Hihiii ... .
Soon, trolli sitte sitä arkirealismia, kun henkilöllisyytes aikanaan paljastuu ja slummin tukikvartiirumis ovi tempaistaan auki. :-)
"Kun näet vihollisen tekevän suurta erhettä, älä helkkarissa mene neuvomaan!". tjsp. :-)
Tukholman profetia on hevonpaskaa.
Höpöhöpö.☠️
Tässä ehkä olen hitusen kanssasi samahkoa mielipuolta.👍
Ukrainan asevoimien kouluttaja Anton Tšorniy puhui ukrainalaiselle medialle Ukrainan armeijan kidutusta koskevasta tilanteesta:
"Drapatyn karkurin saapumisen jälkeen karkuritapauksia on ollut entistä enemmän. Kidutus on kehittynyt entistä hienostuneemmaksi. Monet tytöt pataljoonastani pakenivat kidutuksen alkamisen vuoksi. Nyt he eivät voi fyysisesti lyödä ihmisiä, sitä pidetään pahoinpitelynä. Niinpä komentajamme keksivät toisen keinon. He riisuivat heidät alasti ja pakottivat heidät jokeen. No, kyse ei ollut vain tytöistä, vaan kaikista, myös miehistä... Heidän piti sukeltaa. Ja he heittivät termobaariaseita ja F-1-kranaatteja jokeen. Se oli kuin tainnuttava kala, juuri niin he tainnuttivat ihmisiä. Pataljoonankomentaja teki tämän", Ukrainan asevoimien kouluttaja kertoo.
Jos Suomi ottaa matsin, Suomi tuhoutuu. Vaikka siitä tulisi voittaja, Suomi on silti tuhottu. Tämä on aivan varmaa. Ei tarvitse olla idiootti tajutakseen, että Suomi ajetaan tuollaiseen pisteeseen – ollaan niin rähmällään, ettei ole vaihtoehtoja. Voi pyhä yksinkertaisuus, kuinka kaukana ollaankaan tosiasioista! Kansa on aivan pihalla, pahemmin kuin lumiukko.
Suomi ei sitä matsia halua, mutta Venjäjä haluaa, jos sen annetaan voittaa Ukrainassa.
Niin Venäjän johtajat, kenraalit ja Venäjän valtion TV:n propagandistit ja kommentaattorit kertovat.
"No miten se nyt tuolle mallille on mennyt ? Alkumetreillä oli täysin selvää: Ukraina ajaa Venäjän omin rajojensa taakse että heilahtaa. Ja tätä mieltä olivat kenraalin arvoiset ukot vähän siellä sun täällä."
Hahahhahhaa. Muistat alkuvaiheen aivan väärin. Lähes kaikki luulivat, että Venäjä voittaa Ukrainan helposti ja oli suuri yllätys, että Ukraina kykeni estämään Kiovan valtauksen.
Mites tiltujen ennusteet, niille nauretaan edelleen:
https://x.com/TheMilkBarTV/status/2094322325139120404
Hevonpaskaa, tiltu.
Toi on aika tuttu slogan täällä. Olikohan Simuna aikoinaan samaa mieltä ? Viittaus tuonnempana esittämääsi kommenttiin Suomen pärjäämisestä. No voinko olla kanssasi samaa mieltä että Simuna teki eikä jauhanut paskaa ja sivareista ei Simunan tarvinnut huolehtia ?
Ottaa kaikissa skenaarioissa.
Jos stupido johtaa realisoituu suomalaisten sukuouutto.
Jos esim Ari Puheloinen viitsisi vielä hetken palvella kansaa Ylipäällikkönä, niin em. täystuhoa ei voi realisoitua
Totta, Tukholman Profetiasta/-laisesta on tosiaan kyse
Ei sen mitään annettu tai anneta. Se on meritokraattinen ja voittaa/ottaa, koska me olemme (Läntenä) sotakiimaisten idioottikakistokraattien jihtamia
Vaihtoon ihan kaikki moiset turhakkeet ja viisaat&isänmaalliset tilalle.
Tai sit vittu ei ja sillä sipuli
No jos se ny yhtään kaltaastas VELLIPERSIITÄ lohruttaa, nii säähän et oo sellaasta enää näkemäs ... .
Niimpä ... Hostomelin kenttäkin vallattiin nopeasti. Ukrainan johto on vaihdettu ja leiritetty.
Kiovassa liehuu ryssälän trikolori.
Jne., jne., ....
Tiltu yrittää edelleen muuttaa puheenaihetta.
Ja sehän on hevonpaskaa.
"Ei sen mitään annettu tai anneta. Se on meritokraattinen ja voittaa/ottaa, koska me olemme (Läntenä) sotakiimaisten idioottikakistokraattien jihtamia"
Ei Venäjä voi voittaa Ukrainaa, jos Ukrainaa tuetaan tarpeeksi.
"Vaihtoon ihan kaikki moiset turhakkeet ja viisaat&isänmaalliset tilalle.
Tai sit vittu ei ja sillä sipuli"
Ketä siis aiot äänestää?
Ei Venäjä voi voittaa Ukrainaa, jos Ukrainaa tuetaan tarpeeksi.>>>>
Pitää siis lähettää joukkoja!
Muista Vietnam ja Afganistan!
Ukrainalle pitää lähettää rutkasti aseita ja rahaa, se riittää.
Ei riitä sotilaat ja se on fakta.
Sotilaita riittää, jos aseistus on kunnossa.
Ilman riittävää määrää sotilaita ei voi puolustaa maata menestyksekkäästi.
Mutta kun ei riitä! Pulaa on jo nyt.
Aivan, mutta mikään määrä sotilaista ei riitä, ellei heille ole aseita.
Pulaa on, koska miehet eivät halua sotilaiksi riittämättömän aseistuksen vuoksi. Jos Ukraina saisi niin paljon aseita, että ukrainalaiset itsekin uskoisivat voivansa ajaa Venäjän pois mailtaan, myös motivaatio ryhtyä sotilaaksi kasvaisi valtavasti.
Aseita on tarpeeksi. Puolustushalu on monella alhainen.
Kuten sanoin, puolustushalu kasvaisi valtavasti, jos aseita olisi Venäjän ajamiseen pois Ukrainasta.
Et voi sitä tietää ja aseita on jo nyt tarpeeksi.
Oletko kuullut ukrainslaisista joilla on aseena vain kenttälapio?
"Et voi sitä tietää ja aseita on jo nyt tarpeeksi."
Ei ole. Varsinkin torjuntaohjuksista Ukrainalla on kova pula.
"Oletko kuullut ukrainslaisista joilla on aseena vain kenttälapio?"
En, mutta sen olen kuullut, että Ukraina kaipaa kipeästi esim. Patrioteja.
Torjuntaohjuksilla ei estetä Venäjän etenemistä. Siihen tarvitaan jalkaväkeä.
Ja aseita.
Aseet eivät auta kun ei ole sotilaita niitä käyttämässä. Tämä on tilanne Ukrainassa. Joka kuukausi pitäisi värvätä 30000 uutta sotilasta, mutta se ei onnistu koska vapaaehtoisia puuttuu.
Uskot niinku Venäläisten ropakandaan
Höpö höpö aivopesty hörhö
Ei muuten onnistu hörhö.
Ja sinä näytät uskovan tota Venäjän propagandaa :) Lol
Kun rikolliset kertovat, mitä rikoksia he aikovat tehdä, niin toki heitä kannattaa uskoa.
Putin Kalsarimyrkyttäjäkin lupaili venäläisille uusia sotia sen jälkeen, kun Ukraina on voitettu.
Ei nyt vielä onnistukaan.
Tiltu ei haluaisi uskoa, kun venäläiset kertovat sotasuunnitelmistaan. Nehän pilaavat Venäjän maineen rauhanomaisena demokratiana.
Sellainen rauha ei kelpaa koska valloittaja saa pitää valtaamansa alueet. Näin esimerkiksi Vietnamissa.
Eikö tuo rauha olisi myös Venäjä etu, koska sota jatkuu muuten vielä kauan?
Oli etu tai ei niin Venäjä ei vetäydy eikä lakkaa sotimasta ellei sen rauhanehtoihin suostuta.
Ukraina joutuu luopumaan alueistaan ja maksamaan sotakorvauksia.
Mitäs mieltä itse olet, olisiko sellainen rauhansopimus, jossa Venäjä palaisi omien rajojensa sisälle pois Ukrainasta, hyvä asia?
Olisi, mutta se on mahdotonta.
Kiitos vastauksesta. Vielä tarkennus, luokitteletko itsesi venäjämieliseksi?
En ole venäjämielinen.
Hyvä niin.
Miksi rauha ei kelpaa Putinille, jatkaa sotimista vaikka se aiheuttaa Venäjälle lisääntyviä vaikeuksia. Edessä ei ole mitään hyvää tällä menolla.
Suomi on sotatilassa, media suoltaa vain propagandaa ja kansa kärsii. Se on kärsinyt jo kauan, ja nyt siltä otetaan kaikki, mikä vain irti saadaan. Tämä on sitä länsimaista propagandaa – totuus on tapettu ja kaikenlainen luonnottomuus on tullut tilalle. Sitä vain markkinoidaan vapautena, länsimaisena vapautena. BDSM on vapaaehtoista kidutusta ja ruoskintaa, ja tämä on sitä saatanallista EU:ta, jossa kaikki kontrolloidaan. Suomi on kohta pahemmassa asemassa kuin Pohjois-Korea.
Suomi ei ole sotatilassa eikä joudu sotatilaan, ellei Venäjä yritä laajentua länteen, höpsö tiltu.
Missä ovat rauhanrakentajat? Heitä ei ole, he puuttuvat. Kaikkihan me olemme ihmisiä, ja meidän pitäisi elää ihmisiksi. Tätä ei kuitenkaan ajeta takaa, vaan vallalla on koston kierre ja ansaitsemisen ajatusmalli. Sisäinen elämä ja hyvinvointi turmellaan ja saastutetaan. Missä on kirkko? Mitä muuta se tekee kuin suosii kansanmurhaa ja nostaa etuoikeutetun kansan jopa Jeesuksen edelle? Taustalla vaikuttaa saastainen, pieni, ahne ja julma henki, vaikka siellä pitäisi olla Rauhanruhtinas hallitsemassa sielua ja ohjaamassa toimintaa niin ajatuksin, sanoin kuin töin.
Etuoikeutettu kansa elää ja voi hyvin. Sen tekoset ovat selvästi kaikkien nähtävissä. Jeesuksen teot ovat sen sijaan siihen asti kunnes paperi tuli kauppoihin olleet aikalailla kuulopuheiden varassa. Munkit sitten ajankuluksi aina uutta viinierää maistellessa kirjoittelivat näitä kuultuja juttuja paperille.
Sotaa kannattavat - kannattavat myös Natoa sen aikaansaamisen välikappaleena.
Koplataan sota.
Hevonpaskaa, tiltu. NATO:a kannatetaan juuri siksi, ettei sotaa Suomeenkin tulisi kuten sotilaallisesti liittoutumattomaan Ukrainaan.
Nato-liitos toi suomalaisille todellisen uhan.
Suomalaisille toi uhan Venäjän muuttuminen fasistiseksi ja imperialistiseksi diktatuuriksi, terroristi- ja rikollisvaltioksi, joka rikollisesti hyökkäsi Ukrainaan. Siksi liityimme NATO:on.
Molo on kyllä tosi Kiova-tiltu, kun väittää Ukrainaan tulevan rauhan, jos Venäjä vetäytyy kansainvälisesti tunnustettujen rajojensa taakse. Kiovahan ei tunnusta Ukrainan sisällisotaa sodaksi. Sehän taisi olla terrorisminvastainen operaatio. Lisäksi Kiovan aktivistien mukaan ukrainalaiset ovat mitä yhtenäisin kansa, poisluettuna kielivähemmistöjen edustajat.
🐏😂😂
juuri näin. Konflikti tuolla alueella päättyy heti ,kun Ukraina antautuu Venäjän sankarilliselle armeijalle ,jonka rinnalla taistelee myös pohjois -Korean joukot tuoden näin kunniaa rakastamalleen johtajalle Kim Jong Unille. Ukrainan olisi viisainta lopettaa raakalaismaiset ja kansainvälisen oikeuden vastaiset ohjus -ja drooni hyökkäykset rauhantahtoista venäjää vastaan.
"Molo on kyllä tosi Kiova-tiltu, kun väittää Ukrainaan tulevan rauhan, jos Venäjä vetäytyy kansainvälisesti tunnustettujen rajojensa taakse."
Se on ainoa mahdollisuus kestävään ja oikeudenmukaiseen rauhaan.
"Kiovahan ei tunnusta Ukrainan sisällisotaa sodaksi.Sehän taisi olla terrorisminvastainen operaatio."
Ukrainassa ei ollut sisällissotaa, vaan Venäjän aloittama ja ylläpitämä hyökkäyssota.
"Lisäksi Kiovan aktivistien mukaan ukrainalaiset ovat mitä yhtenäisin kansa, poisluettuna kielivähemmistöjen edustajat."
Ennen kuin Venäjä rikollisesti hyökkäsi Ukrainaan, 90% ukrainalaisista piti Venäjää ystävä- ja jopa veljesmaanaan, nyt noin 90% ukrainalaisista pitää sitä vihollisena. Kyllä tuo hyvin yhtenäiseltä kansakunnalta vaikuttaa.
Niin, ja osaisitko vastata aloittajan kysymykseen?
Se on ainoa mahdollisuus kestävään ja oikeudenmukaiseen rauhaan.>>>>
Luuletko että Venäjä lopettaa sotimisen, jos sen joukot työnnetään takaisin omaan maahansa?
Minä puhun rauhansopimuksesta, en sotilaallisesta ratkaisusta.
Ei tule rauhaa muuten kuin Venäjän ehdoilla ja sehän ei kelpaa Ukrainalle.
Mitä mieltä itse olet, kannattaisitko sellaista sopimusta?
Kannattaisin.
Olet sama kirjoittaja, jolta jo kysyin, että oletko venäjämielinen?
Minua sanotaan venäjämieliseksi ja tiltuksi vaikka en ole.
Niin voi ikävä kyllä käydä.
En vielä. Odotan Teemu Selänteen syväluotaavaa mielipidettä tuosta asiasta, ennen kuin muodostan oman mielipiteeni. Olen saanut Selänteellä osviittaa moneen hankalaan kysymykseen. Tosin hän selvittää eri medioissa lähinnä U.S.A : n ja Trumpin toimintaa, mutta uskon hänen paneutuvan piakkoin myös venäjää koskeviin asioihin, koska myös Trump on toiminut tässä Venäjä/Ukraina konflikti ssa.
LOL.
Kaikki ovat molokin mielestä venäjänmielisiä, jos eivät ole hänen kanssaan samaa mieltä.
Älä tiltu valehtele.
HEI! PUOLUSTUKSESTA TULEE VOIDA LEIKATA! !! JA PALJON!
Ölinä vain kuului kun aseet heilui ja globalistien liput (🏳️🌈) liehui.
<<Jeesuksen teot ovat sen sijaan siihen asti kunnes paperi tuli kauppoihin olleet aikalailla kuulopuheiden varassa. <<
Muuten, Jeesus tuli taivaasta.
Moraali, jota Jeesus edustaa, voidaan löytää samalla tavalla kuin matematiikka ja luonnonlait, etsiä ja se puhdistaa sydäntä.
NATO ja Epsteinin tapaus kuuluvat yhteen, samoin Ukrainan korruptio, Euroopan korruptio ja aseteollisuus. Ne on koplattu yhteen lännessä – vai mitä sanovat Trump ja Gazan kansanmurha?
Tässä on se yhtälö, moraali poistettu - pelkkää realismia - päämäärä pyhittää keinot, se on se sotahulluus.
Tätä ei ymmärretä esimerkiksi meillä Suomessa. Venäjällä ei korruptiota ole ollut sen jälkeen ,kun Putin äänestettiin venäjän kansalaisten toimesta presidentiksi. Putinin luoma edistyksellinen ohjattu demokratia estää korruption ja takaa kansalaisille tasapuoliset ja hyvät olot ja myös mahdollisuuden kritiikkiin ,jos siihen on tarvetta.
Mutqu mutqu, tiltu. Huomasitko muuten aloituksessa kysymyksen?
...Venäjällä ei korruptiota ole ollut sen jälkeen ,kun Putin äänestettiin venäjän kansalaisten toimesta presidentiksi. ..
Venäjä on yksi maailman korruptoituneimmista valtioista, ja sen julkisen sektorin korruptio on juurtunut syvälle yhteiskunnan kaikkiin tasoihin.
Transparency International -järjestön korruptioindeksissä Venäjä sai historiallisen huonot 22 pistettä 100:sta, mikä pudotti maan jaetulle 157. sijalle yhdessä Hondurasin, Zimbabwen ja Tšadin kanssa.
No joo, ymmärrän että kirjoituksesi oli vitsi..
Suomen pisteet oli 88 / 100 ja sijoitus 2.
Ja venäjän kaveri Pohjois-Korea sai vain 15 /100:sta, mikä sijoittaa sen maailmanlistalla 172. sijalle.
Venäjä on hyvässä porukassa.
....NATO ja Epsteinin tapaus kuuluvat yhteen, samoin Ukrainan korruptio..
Salaliittoteorioissa syytetään Ukrainaa ja Nato-maita, viralliset asiakirjat ovat herättäneet kysymyksiä pikemminkin Epsteinin laajista Venäjä-yhteyksistä. Et löydä väittämiin mitään faktaa pietarin trolli.
Epstain asiakirjoissa sana "Venäjä" esiintyy tuhansia kertoja ja Vladimir Putinin nimi yli tuhat kertaa. Ehkä venäjä yrittää juuri sen takia levittää salaliittoteorioita, jotta venäjä ja putin ei nousisi esille.
....Mutta kelpaisiko sellainen venäjämielisille ja jos ei, niin miksi ei? Laittakaa perustelut mukaan...
Kiitos sinulle hyvästä ajatuksesta ja kysymyksestä.
Käynnistit pietarin trollitoimiston väen kone kuumana kirjoittamaan:).
Ihmettelen kuitenkin, ettei ne pysty parempaan? Argumentoinnin taso on surkeaa.
Onko niin että niitäkin koskee venäjän nettirajoitukset, kirjoittavat vanhoista asioista?
Lopuksi pitää varmaan todeta, että ei tuossa tullut järkeviä perusteita, miksi ei kysymykseesi. Et ehkä edes odottanut.
Paniikki näyttää venäjän johdossa kasvavan, kun seuraa laajemmin viestintää niiden tilanteesta. Rahat ja miehet näyttävät olevan niukkuus samoin kansan keskuudessa näyttää kritiikki kasvavan.
Saapi nähdä kuinka kauan venäjä pysyy ryhdissä. Jos ne alkaa keskenään tappelemaan, roiskeita voi olla meidänkin rajalla. Onneksi raja on kiinni.
Kiitos. Näinhän siinä aina käy.
Ensimmäistä kertaa konfliktin aikana kokonaisen viikon ajan ja vuorokauden ympäri Venäjän lennokit, ilmapommit ja ohjukset ovat moukaroineet kohteita Ukrainassa. Raporttien virta on käsittellyt strategisten kohteiden tuhoutumisia, Ukrainan romahtamista, yhä uusien taajamien vapautumisia Kiovan joukoista sekä uusimpana tietona "Volchanskin motin" sulkemista Kharkovan alueella.
Ukrainan myymälät alkavat olla tyhjiä.
Näin käy, kun alkaa vasalliksi ulkoisille voimille.
Tänään torstaina raportoidaan, että Kharkovan alueella Venäjän taisteluosaston ”Pohjoisen” taistelijat ovat sulkeneet ”Volchanskin motin” ja vapauttaneet Vasilevkan, Blagodatnojen, Dolžankan ja Sliznevon taajamat.
” Vasilevkan, Blagodatnojen, Dolžankan ja Sliznevon taajamat.”
Missä nuo ’taajamat’ sijaitsevat? Vebnäjälläkö?
Tai tarkoitatko sitä, että Venäjän Nazi-mielinen hyökkäysosasto hamuaa jossakin vieraan maan alueita?
Mites tuo aloituksen kysymys, osaisitko vastata siihen?
Mikä ihme nyt tuo kysymys on kun koko ajan jankkaat tuota samaa ? Voisitko kertoa uudelleen ja tarkentaa kun ei oikein mene meikäläisen jakeluun.
Voi hyvänen aika. No tuossa:
Kelpaisiko sellainen rauha, jossa Venäjä poistuu Ukrainasta omien kansainvälisesti tunnustetujen rajojensa taakse venäjämielisille ja jos ei, niin miksi ei? Laittakaa perustelut mukaan.
Kyllä sinä tyhmiä kyselet. Ei Venäjä ja Putin lähtenyt tälle retkelle vain kyselläkseen Länsivaltioilta että milloin pitää palata kotia. Ja mikäli vähänkään ymmärrät Venäläisten ajatusmallia niin on helppo ymmärtää itsekin että sodassa vain voittajalle hurrataan ja voittaja sanelee lopputuloksen. Ei tässä ole sen kummemmasta kyse kuin normaalista yritystoiminnasta: eteenpäin pitää mennä loppuun asti jos palkkio on tiedossa. Ja palkkiona on lisää pinta-alaa, mineraaleja ja Mustanmeren yksinoikeus. Tässä on kyse valtion edusta (vrt.pakkolunastus); yksilö ei kuulu tähän kuvioon. Tämä on täysin ymmärrettää yrittäjän ja julkisen sektorin päättäjän silmillä katsottuna. Mutta onko se oikeutettua on taas eri juttu ja vaikka mitä toivottaisi Venäjän suhteen niin näyttää kuitenkin siltä että Venäjä sen lopputuloksen sanelee kun Länsi vaan on niin surkea.
Edelleenkin minä kyselen teidän mielipiteitänne, en Putin Kalsarimyrkyttäjän tai venäläisten.
Mielipiteiden kysely on turhaa koska ei niillä ole mitään vaikutusta Venäjään. Kun nyt ollaan Natossa ja tämä sotilasliitto on niin mahtava, niin miksi ei vaan yksinkertaisesti ole lopetettu tätä Venäjän touhua. Kyllä jokainen suomalainen sen tietää että ku**lut ry**ä on paras venäläinen. Turha vedota mihinkään puolustusliittoon tai Venäjän atomipommeihin. Tämä koko homma on pelkkää teatteria. Mutta sekin hyväksytään jos venäläiset näillä konstein katoavat maapallolta. Valitettavasti olen tässäkin suhteessa se epäilevä Tuomas.
Ei kelpaa. Valloittaja saa pitää valtaamansa alueet. Kuten Vietnam.
Ei venäjämielisten mielipiteiden kysely turhaa ole, koska se paljastaa heistä paljon enemmän kuin he tahtoisivat tai edes ymmärtävät.
” Valloittaja saa pitää valtaamansa alueet”
Saa, jos pystyy! Neuvostoliitto ne tosin valtaosaltaan menetti 1990!
Joo mutta totuus täällä Venäjänmielisten mielipiteistä ei juurikaan vaikuta kokonaisuuteen. Varmasti joku on eri mieltä nykyisestä tilanteesta mutta kannatustakin on sekä kaksoiskansalaisissa ja "oikeiden suomalaisten" leirissä. Venäjä on valtio joka päättää täysin itsenäisesti omista asioistaan ja kansalaiset jotka toisin ajattelevat Venäjän nykyisestä linjasta ovat maanpettureita. Tämä tietty rajaa mielipiteen julkaisua mutta toisaalta oikea linja siinä mielessä että kansahan päättää millaisessa valtiossa haluaa elää. Mutta tiettyyn rajaan asti. Kun mukaan tulee aatteita joissa yksilön vastuulla ei ole enää mitään merkitystä niin lopputulos on sitten...jokainen oikea suomalainen voi miettiä mikä.
Molokin yksinkertaisuus hämmentää joka kerta, vaikka sen toteaminen pitäisi olla jo rutiinia.
Hän tulkitsee 'venäkjämielisyydeksi' jokaisen, joka uskaltaa olla russofobiaa vastaan.
Näin yksinkertaista tapaa harvoin missään, vaikka median aivopesu on tehokas ja tuottoisa.
"Joo mutta totuus täällä Venäjänmielisten mielipiteistä ei juurikaan vaikuta kokonaisuuteen."
Ei tietenkään.
"Varmasti joku on eri mieltä nykyisestä tilanteesta mutta kannatustakin on sekä kaksoiskansalaisissa ja "oikeiden suomalaisten" leirissä. Venäjä on valtio joka päättää täysin itsenäisesti omista asioistaan ja kansalaiset jotka toisin ajattelevat Venäjän nykyisestä linjasta ovat maanpettureita."
Maanpettureita he ovat vain fasitisen hallinnon mielestä.
"Tämä tietty rajaa mielipiteen julkaisua mutta toisaalta oikea linja siinä mielessä että kansahan päättää millaisessa valtiossa haluaa elää."
Venäjä estää mielipiteen vapauden lisäksi monia ihmisiä myös poistumasta Venäjältä.
"Mutta tiettyyn rajaan asti. Kun mukaan tulee aatteita joissa yksilön vastuulla ei ole enää mitään merkitystä niin lopputulos on sitten...jokainen oikea suomalainen voi miettiä mikä."
Teesisi on sen verran laaja, ettei siitä oikein saa mitenkään kiinni.
"Molokin yksinkertaisuus hämmentää joka kerta, vaikka sen toteaminen pitäisi olla jo rutiinia."
LOL.
"Hän tulkitsee 'venäkjämielisyydeksi' jokaisen, joka uskaltaa olla russofobiaa vastaan."
Venäjä on terroristi- ja rikollisvaltio, fasistinen diktatuuri, joka rikollisesti on hyökännyt Ukrainaan, joten jokainen rehellinen ihminen, joka tuomitsee tuon rikoksen ja vastustaa Venäjän fasistista hallintoa on sinun mukaasi russofobi, tiltunen.
"Näin yksinkertaista tapaa harvoin missään, vaikka median aivopesu on tehokas ja tuottoisa."
Venäjän media on aivopessyt sinut itsesi, tilturessukka.
Ukrainan natsit helvettiin Venäjältä.
Siinä on sun rauhasi.
Jaha.
Se koira älähtää mihin kalikka kalahtaa
LOL.
Lyhyesti: Venäjä hyökkäsi laittomasti 24.2.2022 Ukrainaan!
Sodan syy: Putin uskoi hetken olevansa ”uusi Pietari Suuri” ja nyky-Venäjällä olevan pyhä tehtävä palauttaa takaisin tsaarin ajan ulkorajat (joiden sisalle myös Suomi mahtuu!). Niinpä hän aloitti sodan ja valitsi ensimmäiseksi kohteeksi Ukrainan. Neljän vuoden sotimisen jälkeen vaikuttaa tehtävä ylivoimaiselle Venäjän resursseille!
TÄMÄN PITI OLLA VASTA ALKU!
PUTIN TULEE JÄÄMÄÄN HISTORIAAN MIEHENÄ, JOKA LOPULLISESTI ROMAUTTI VENÄJÄN!
Minä uusin selkeän faktan, kerrataan juurisyyt..palstalla useita selvityksiä.
Ensinnäkin Venäjän rooli on puolustaa länsihyökkäystä vastaan.
Katsokaa karttaa ja juurisyistä selviää, mitä ukrainassa touhuttiin jo paljon ennen erikoisoperaatiota.
Operaation laukaisi ukrobien täysimittainen hyökkäys itä-Ukrainan venäläisväestön kimppuun.
Ukraina voi ja saa tehdä rajojensa sisällä mitä tekee! Se on itsenäinen valtio! Venäjällä ei ollut pienintäkään syytä aloittaa sota!
"Minä uusin selkeän faktan, kerrataan juurisyyt..palstalla useita selvityksiä."
No uusipa.
"Ensinnäkin Venäjän rooli on puolustaa länsihyökkäystä vastaan."
Heti aloit valehtelemaan, vaikka sinun piti uusia faktoja. Länsi ei ole hyökännyt sen enempää Ukrainaan kuin Venäjällekään.
"Katsokaa karttaa ja juurisyistä selviää, mitä ukrainassa touhuttiin jo paljon ennen erikoisoperaatiota."
Katso sinä itse karttaa ja huomaa, että Venäjä on hyökännyt Ukrainan puolelle rajaa, vaikka Venäjä on sopinut Ukrainan rajat, jopa Putin Kalsarimyrkyttäjän omalla allekirjoituksella.
"Operaation laukaisi ukrobien täysimittainen hyökkäys itä-Ukrainan venäläisväestön kimppuun."
Hervotonta hevonpaskaa, tiltu. Oletko kuullut Mainilan laukauksista? Samanlainen sotarikos oli Venäjän väite muka Ukrainan hyökkäyksestä. Paitsi että Venäjä tällä kertaa valehteli Ukrainan hyökänneen Ukrainaan.
Kyllä oli ja se oli lännen suunnitelma....kauttasota ja Venäjän heikennys.
Ei mennyt putkeen.
Hahhah, miten harhaisia, tietämättömiä ja ymmärtämättömiä tiltut ovat.
Lyhyesti: Venäjä hyökkäsi laittomasti 24.2.2022 Ukrainaan!
Sodan syy: Putin uskoi hetken olevansa ”uusi Pietari Suuri” ja nyky-Venäjällä olevan pyhä tehtävä palauttaa takaisin tsaarin ajan ulkorajat (joiden sisalle myös Suomi mahtuu!). Niinpä hän aloitti sodan ja valitsi ensimmäiseksi kohteeksi Ukrainan. Neljän vuoden sotimisen jälkeen vaikuttaa tehtävä ylivoimaiselle Venäjän resursseille!
TÄMÄN PITI OLLA VASTA ALKU!
PUTIN TULEE JÄÄMÄÄN HISTORIAAN MIEHENÄ, JOKA LOPULLISESTI ROMAUTTI VENÄJÄN!
Ei ole Venäjän hyökkäyssotaa, se on ainoastaan lännen narratiivi.
LOL.
<<....NATO ja Epsteinin tapaus kuuluvat yhteen, samoin Ukrainan korruptio..
Salaliittoteorioissa syytetään Ukrainaa ja Nato-maita, viralliset asiakirjat ovat herättäneet kysymyksiä pikemminkin Epsteinin laajista Venäjä-yhteyksistä. Et löydä väittämiin mitään faktaa pietarin trolli.
Epstain asiakirjoissa sana "Venäjä" esiintyy tuhansia kertoja ja Vladimir Putinin nimi yli tuhat kertaa. Ehkä venäjä yrittää juuri sen takia levittää salaliittoteorioita, jotta venäjä ja putin ei nousisi esille.<<<
Totta kai siihen lisätään lisää nimiä ja henkilöitä se sotkee vaan asian entisestään, vanha konsti. Kaikki muut salaiseksi julistetaan. - kalsarimyrkky on tehnyt tehtävänsä - vääristelevää pervoa.
"Miksi Suomen maaperälle lietsotaan sotaa? Tämä on niin typerää kuin vain voi olla. Jos sota syttyy Suomessa, se tietää hävitystä. Suomi on puskurivaltio, joka uhrataan aivan ensimmäisenä. Tänne tuodaan vierasta kalustoa ja vieraita sotajoukkoja, mutta tilannetta seurataankin Amerikasta käsin eikä Suomesta. Tämä on sellaista ”kannattavaa” sodankäyntiä, jota Suomelle ollaan järjestämässä. Samalla tavalla mineraalimme viedään pilkkahinnalla, ja me kaivamme ne itse muille. Ei voi muuta sanoa kuin hyvänen aika, mitä touhua."
"Miksi Suomen maaperälle lietsotaan sotaa? Tämä on niin typerää kuin vain voi olla."
Sotaa Suomen maaperälle lietsovat Venäjä ja sen tiltut. Venäjän diktaattori Putin Kalsarimyrkyttäjä valehteli joku aika sitten, että Suomi muka rakentaa jo rajaa Siestarjoella ja Ano Turtianen kertoo Suomen muka uhkaavan ja provosoivan Venäjää.
Juuri näin. Meidän päättäjät eivät tiedä mitä tekevät. Raamatussa sananlaskujen kirjassa on opetus, että "ei pidä puuttua kaukaisten riitoihin. Se on on sama kuin tarttuisi kulkukoiraa korvista kiinni. "
Siis koiraa korvista tarttumalla, kiinni et pysy, ja hampaat on salamana syvällä ranteessasi.
Ja sinä itkit toisessa ketjussa kuinka sinua nimitellään. "Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan" tarkoittaa, että ihminen saa muilta sellaista kohtelua kuin itse antaa.
Miten viestisi liittyy kommenttiini?
Mitenkä viestisi liittyy kommenttiini ?
LOL.
Seuraat sä Anoa?
En todellakaan.
Olen alkanut suhtautua vakavammin putinistitrollien syytöksiin Suomen "sotahulluudesta". Kyllä tämän kampanjan takana voi piillä todellinen uhka. Onko tämän "sotahulluus"-trollauksen takana suunnitelma? Ovatko syytökset propagandaversio Mainilan laukauksista? Pitääkö varautua niihin konkreettisiin Mainilan laukauksiin? Ehdottomasti on syytä seurata tarkasti, mitä Suomen itärajan takana nyt tapahtuu.
Näin. Yhteneväisyyksiä vuosien 1939-40 "kampanjoihin" on havaittavissa.
Kevennys: Miksi Ladan merkissä on viikinki-laiva? No juurikas nuo läntiset valloittajat purjehtivat Volgaa pitkin sinne "ikuiselle venäjälle". Eikö tuota historiallista valhetta ole Ladalla Putinin aikaan oikaistu?
Sotahulluus ilmenee parhaiten valtamediassa ja sen kautta.
Mutta onhan meillä pressa, joka uhoaa maailmalla harva se päivä.
Eduskunnan puhemies yllyttää tappamaan venäläisiä jne jne.
Sotahulluus ilmenee parhaiten teidän tiltujen jutuissa.
<<"sotahulluudesta". Kyllä tämän kampanjan takana voi piillä todellinen uhka. Onko tämän "sotahulluus"-trollauksen takana suunnitelma? Ovatko syytökset propagandaversio Mainilan laukauksista? <<
"Sotahullut ovat kiinni menneisyydessä. Nämä ovat niitä samoja ”natseja” ja lahtareita, jotka tappoivat punaisia vuonna 1918. Vasta kun sota oli jo loppunut, alkoi varsinainen lahtaus. Nämä ovat sitä samaa porukkaa, ja suurin osa heistä oli ruotsinkielisiä jääkäreitä, jotka oli koulutettu Saksassa tappamaan. He ovat samaa ainesta, ja samanlainen viha on päällä nykyäänkin."
Suomi on jo menettänyt itsenäisyytensä, se on jo myyty pois, kuka on rahastajat?
Onneksi oli edes jääkärit joten osa Suomesta ja suomalaisista selvisi. Tosin 1918 kesken jäänyt suomalaistaminen oli paha takaisku Suomelle sillä SDP oli aloittanut Suomen Venäläistämisen jo 1899 ja jatkaa sitä edelleen.
Kuinka joku voi olla noin ns. pihalla asioiden laidasta. Todellisuus on karannut sinulta ja jos puhuisit vaikkapa jollekin mieleninsinöörille ,eli psyykkisten sairauksien asiantuntijalle, sinut määrättäisiin tahdosta riippumattomaan hoitoon ,eli lukittujen ovien taakse.
Sinulle totuus lienee aatteesi sumentama. Jotkut vaan näkee edelleen totuuden ja uskaltavat sen kertoa.
Ei siihen mitään minun omaa aatetta tarvitse. Mutta jos todellakin väittäisit vastaanotolla lääkärille, että demarit ovat vuodesta 1899 lähtien yrittäneet tähän päivään asti venäläistää suomea, niin hyvin todennäköisesti joutuisit tahdosta riippumattomaan psykiatriseen hoitoon.
Persujen ymmärryksestä kertoo sekin jotain, kun persun mielestä jokainen,kuka ajattelee mistä tahansa asiasta eri tavalla kuin persu ,on kommunisti.
Ei tuohon "kommunisti" analyysiin erikseen persuja tarvita. Oikea suomalainen riittää. Mikä olikaan Arvo Salon slogan aikoinaan ? Päämäärä lienee saavutettu jo aikoja sitten ja uudet tuulet puhaltavat.
"Ajattelun lähtökohtana on rauhan tila, mikä on molemmin puolin hyvä ja hedelmällinen tila. Mutta nyt tää tila on muutettu, eikä sitä korjata takaisin siihen tilaan, mikä on särkynyt, vaan provosoidaan ja provosoidaan molemmin puolin. Mutta jos ihminen on totuudessa ja nousee reaalimaailman yläpuolelle – periaatteessa tasolle, missä toiminnat on todella sellaisia, jotka tuo sen rauhan, takuurauhan ja kaikennäköisen molemminpuolisen yhteisymmärryksen – niin tämä on totuudellinen tila, jota pitää kehittää ja johon pyrkiä."
KOLMEN KANNAKSEN RAJAT !
Alexander Stubbilta vakava varoitus – Ja heti perään vetoomus: Suomelle turvallisuusuhka : ”Se on nimenomaan Venäjä.”
Laiha sopu on aina parempi kuin lihava riita.
Tein tämän aloituksen, koska tiltut syyttävät suomalaisia ja erityisesti Suomen päättäjiä sotahulluudesta ja sotakiimaisuudesta. Mutta tiltut itse osoittivatkin olevansa sotakiimaisia: yhdellekään venäjämieliselle ei olisi kelvannut sellainen rauha, josta aloituksessani puhuin, vaikka se on ainoa mahdollisuus kestävään ja oikeudenmukaiseen rauhaan. Ainoat, jotka kertoivat sellaisen hyväksyvänsä, kielsivät olevansa venäjämielisiä. Kaikki tiltut halusivat Venäjälle lisää sotaa ja valloituksia eli olivat sotakiimaisia.
Rauhaa ei tule ennen kuin koko Donbass on Venäjän. Muitakin ehtoja on.
Miksi ihmeessä voittajaosapuolen pitäisi vetäytyä ja solmia huono rauha?
"Rauhaa ei tule ennen kuin koko Donbass on Venäjän. Muitakin ehtoja on."
Jos Venäjä saisi Donbasin, se silti pettäisi sopimuksen ja yrittäisi edelleen vallata koko Ukrainan. Venäjän ehdot on tehty sodan ja valloitusten jatkamisen oikeuttamiseksi.
"Miksi ihmeessä voittajaosapuolen pitäisi vetäytyä ja solmia huono rauha?"
Venäjä ei ole voittajaosapuoli ja koko Venäjä voi sortua tähän Putin Kalsarimyrkyttäjän rikolliseen sotaan.
Miksi valehtelet?
LOL.
Äitiskö sano?
Molok selittelee aloitustaan, mutta jättää taas oleelliset asiat kertomatta.
Venäjä vetäytyy pois ja lopettaa sotimisen, on hänen yksinkertainen tulkintansa.
Mutta SYYT, miksi erikoisoperaatioon lähdettiin jää kertomatta ja niitä ei tunnusteta.
Turhaa vatkamista, ellei syitä tunnusteta, vaan ne lakaistaan maton alle.
Seurauksista puhuminen on aina helppoa, kun unohtaa syyt....näin toimii mm. valtamedia.
Lyhyesti: Venäjä hyökkäsi laittomasti 24.2.2022 Ukrainaan!
Sodan syy: Putin uskoi hetken olevansa ”uusi Pietari Suuri” ja nyky-Venäjällä olevan pyhä tehtävä palauttaa takaisin tsaarin ajan ulkorajat (joiden sisalle myös Suomi mahtuu!). Niinpä hän aloitti sodan ja valitsi ensimmäiseksi kohteeksi Ukrainan. Neljän vuoden sotimisen jälkeen vaikuttaa tehtävä ylivoimaiselle Venäjän resursseille!
TÄMÄN PITI OLLA VASTA ALKU!
PUTIN TULEE JÄÄMÄÄN HISTORIAAN MIEHENÄ, JOKA LOPULLISESTI ROMAUTTI VENÄJÄN!
Ei typerä saman hokeminen mitään uutta voi tuoda esille, puhu mielummin syistä, mitkä johtivat erikoisoperaation alkamiseen.
Haha. Olet niin yksinkertainen, ettet edes ymmärrä, että aloitus ei käsittele syitä, vaan on hypoteettinen kysymys tulevaisuudesta. Ja olen lukemattomia kertoja jo kertonut sinulle syyt, joiden vuoksi Venäjä hyökkäsi Ukrainaan: Venäjän diktaattorin fasismi ja imperialismi.
Syyt ovat Venäjän diktaattorin fasismi ja imperialismi ja sinä itse kieltäydyt niistä puhumasta
En ole venäjämielinen. En usko sotimisen loppuvan Ukrainassa vaikka Venäjä vetäytyisikin alueelta. Nykyinen sota jatkuisi sisällissotana, ja Kiovan joukot teurastaisivat lähes kaikki Itä-Ukrainan venäjänkieliset kostoksi edellisistä vuosista.
Minä olen venäjämielinen siten, että puolustan tässä asiassa toisiasioita.
Et ole venäjämielinen, mutta uskot kaikki Venäjän pahimmatkin propagandavalheet?
Mutta et silti vastaa aloituksen kysymykseen.
No, meillehän ei "Venäjän" sisäiset asiat kuulu.
Mutta se kuuluu, että Venäjä on rikollisesti jälleen kerran hyökännyt yhteen naapurimaahansa.
Mitä väliä sillä on 😂
Sillä on valtavasti väliä, koska kyseessä ei ole edes pelkkä yksinkertainen hyökkäys, vaan vain välivaihe suuremmissa suunnitelmissa.
Mitä oikein selität ja väännät?
Mielisairaitten hullutuksia, miten ja miksi Putinin Venäjä haikailisi jotain Euroopan aluetta?
Täysin järjetöntä jankutusta....eikä sellaisesta ole mitään näyttöä.
"Mitä oikein selität ja väännät?
Mielisairaitten hullutuksia, miten ja miksi Putinin Venäjä haikailisi jotain Euroopan aluetta?"
Aivan. Mielisairas Putin Kalsarimyrkyttäjä ja Venäjän muu johto haikailee vähintään entisen Neuvostoliiton ja Venäjän rajoja rakentaakseen Venäjästä imperiumin, mutta myös muu Eurooppa on vaarassa.
"Täysin järjetöntä jankutusta....eikä sellaisesta ole mitään näyttöä."
Paitsi Venäjän johdon puheet. Äskettäin Venäjän valtriollisessa TV:ssä kerrottiin kuinka Venäjä joutuu pian tekemään samanlaisen hyökkäyksen kuin Ukrainaan, myös Liettuaan.
Tämä on käyty läpi niin monta kertaa. Sulle ei faktat kelpaa. Niin usko rauhassa propagandasi.
Tässä ketjussa on käyty läpi teidän tiltujen sotahulluus. Yhdellekään teistä ei kelpaisi aloituksessa mainitsemani rauha.
Jaa. No aloituksessa ei kyllä ollut valittavissa rauhaa.
Se oli ivain venäjä-vastainen hölmö Natoismi, mantra jota Nato Tiltut hokevat. Naiivi IDEOLOGINEN aivopieru.
Menehän muualle itkemään venäläinen koliikkivauva.
Vaikka Nato-HIHHULIT panostais kuinka paljon tahansa vero euroja sionistien aseisiin, ei epäoikeudenmukaisuus, eikä yksikään sota maailmassa lopu sen vaikutuksesta. USA haluaa Venezuelan öljyn ja Grönlannin mineraalit, tekipä Nato-suomi mitä tahansa, niinkuin lähihistoriasta tiedämme.
Pitäiskö vaan palata vanhaan toimivaan ja olla niinkuin Sveitsi ja Åland?
Mutta kelpaisiko sellainen Natosta kiihottuneille sotahulluille?Laittakaa perustelut mukaan.
Amiskan geopolitiikan tunti
Venäjällä vallitsee ääretön sotakiima. Vaikka turpiin tulee ja yli 1.5 miljuunaa ukkoo menetetty niin siitä huolimatta kanki kovana ja sen päässä touhutippa hyökätään tappamaan ja raiskaamaan sukulaiskansaa.