Miten jaetaan asumiskulut kun muuttuu yksinhuoltajasta, uusioperheeksi? Naisella kaksi lasta miehellä ei lapsia.
Lapsilisistä lähti heti 70e kun ei yh enää. Samoin tietty asumistuki (170e)lähti kun kaksi tienaa ja ollaan samaa ruokakuntaa.
Lapsilisistä lähti heti 70e kun ei yh enää. Samoin tietty asumistuki (170e)lähti kun kaksi tienaa ja ollaan samaa ruokakuntaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eiköhän kaiken voisi ajatella menevän puoliksi? Siis asumiskulut ja sapuskakulut? Mies kun otti kerralla perheen itselleen. Voisi kuitenkin olettaa, että lasten kamojen hankinnat (vaatteet, lelut, taskurahat) lähtisi naisen pussista
Puoliksi asumiskulut ja kumppanisi ei ole elatusvelvollinen lapsillesi, joten lasten kulut kuuluu maksaa äiti.
Jos ollaan menty avioliittoon, niin se maksaa jolla on rahaa. Kyllä miehen on täytynyt tietää yhteen mennessä mitä sisältyy kauppaan. Ainakin omalla kohdallani tein miehelle selväksi, ettei mitään liittoa tule, jos hän ei täysin hyväksy lastani. Eikä olisi tullutkaan jos olisin huomannut jotain negatiivistä.
Mutta kun vielä ei ollut avioliittoa, olin hyvin tarkka (lue ylpeä) oman lapseni kulujen maksamisesta. Tosin meni kyllä pitkään naimisiin menon jälkeenkin, ennen kuin ylpeys antoi periksi, että annoin miehen osallistua lapsen kuluihin.
Asumiskuluistakin sanon sen, että vaikka ei oltais naimisissa, kulut kuuluu mennä puoliksi. Jos kerran ollaan sitoutumassa toiseen, niin silloin on turha alkaa senttejä laskemaan.
Niin tässä onkin sellainen juttu, että minusta tuntuu nää yhteiskunnan tukitoimet aivan kieroutuneilta. Eli en todella ymmärrä miksi uuden puolison on elätettävä minun lapsiani. Esim sotilasavustuksesta vähennettiin lasten osuus ja maksettiin 1/4 osa asumiskuluista. Mutta kuitenkin lapsilisästä otettiin korotus sillä perusteella ettei ole enää yksinhuoltaja..
Onneksi lapset eivät ole enää hoitoikäisiä.
Silloin tilanne olisi se että hoitomaksut pomsahtaisivat 45eurosta täysiin maksuihin.. en tiedä mitä ne ovat kylläkään.. Markka-aikaan taisi olla 1000mk per lapsi.
Eli olisi siinä tilanteessa sula mahdottomuus yhteisen elämän eläminen rahallisesti.
Menetys yhteen muuttamisesta minun tuloissani olisi sellaiset n 400e.
Mies ei koe tätä raha asiaa ongelmana. Vähän sitä on mutta minusta kurjaa, kun joudun häneltä pyytämään, kun olen 6v pärjännyt jotenkin omilla tuloilla tukien ansiosta.
Toki asumiskulut puoliksi mutta miksi ihmeessä kela on noin ristiriitainen laitos. Tarkoitan tätä lapsilisä asiaa. Ja se sotilastuki taas lapset vähennettiin uudelleen.