Malagassa vieläkin saa nahkansa palamaan

Anonyymi-ap

Mää niinku mietin tota Malagaa, että kun siellä on vieläkin päivällä uv-indeksi yli 8, että eihän siellä voi aamulla mennä edes ulko-ovesta pihalle, kun nahka jo kärähtää. Siellä on pakko vetää sellainen kelmu rasvaa pintaan, että ei näy kuin vilaus hampaista hymyillessä - ja nekin varmaan ruskettuu sillä sekunnilla.

Jos mää oikein asuisin Malagassa niin mun olis pakko hommata sellainen kylpyamme, jonka vois täyttää ääriään myöden aurinkorasvalla. Sinne mää sitten pulahtaisin heti kun silmäni aamulla auki saisin ennen kun varpaallanikaan ulos astuisin. Olis se kyl loppujen lopuks kamalaa elämää, jos se jatkuis pidempään ja ympärivuotisesti. Ei kyl pystyis mitenkään ja siks varmaan niin hyvin sopeutunutkin tänne pohjoisen oloihin.

Pienenä loppukaneettina, se vasta on outo juttu, että jossain vuoristossa, vaikkapa Alpeilla voi joskus olla kovempi uv-indeksi kuin melkein päiväntasaajalla. Se kuulemma johtuu siitä, että ollaan siellä korkealla lähempänä aurinkoo ja välissä on vähemmän suojaavaa ilmaa ja otsoonia auringon säteitä vastaan. Se vasta vaarallista on (hapen puutteen lisäksi) kun muuten ilma on viileä niin silti aurinko voi polttaa nahkan karrelle. En suosittele tällaisia matkakohteita kellekään!

7

<50

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos mä asuisin Fuengirolassa ehkä Los Bolichesissa, Los Pacosissa, Benalmadenassa, Torremolinoksessa tai Mijasin alueilla ehkä jopa Esteponassa niin olisin puutarhassa aina. Ulkona. Rannalla, merellä, ajelisin teitä katselemassa maaseutua jne.

      Elviriakin olis ehkä...

      • Vaatetta päälle. Pellavaa. 😉


      • Tökstöksnöö kirjoitti:

        Vaatetta päälle. Pellavaa. 😉

        Ja moottoripyörä olis välttämätön asuessa Espanjassa. Ei autona tarttis olla kun joku murokippo pyörillä.


    • Anonyymi00001

      You gonna get so flagged man

    • Mutta Eiks teidänki mielestä aurinkorasvaset ihmiset näytä jotenki limasilta🤮

      Tota mä en vieläkä ynmärrä, että miten siellä voi olla niin lämmin ja täällä kylmä. No joo oottehan te tota el ninoo mulle jo miljoona kertas selitelly. Mä en tosiaan oo käyny kun madridissa. Ennenhän nää ilmamassat sekoittu ja sielä parina yönä kävi pakkasenki puolella. Niin ja barcelonassa kävin kans. Se oli joulukuuta ja lämpötila oli muuten täsmälleen sama lähtiessä helsinki vantaala ja sielä. Katos ne vanhat hyvät ajat ja hyvät säät.

      • Anonyymi00002

        Joo aurinkorasva on inhottavaa, mutta pakkohan sitä on käyttää, jos meinaa ulos mennä ilman täysvaatetusta ja ei voi olla varjossa koko aikaa


      • Anonyymi00002 kirjoitti:

        Joo aurinkorasva on inhottavaa, mutta pakkohan sitä on käyttää, jos meinaa ulos mennä ilman täysvaatetusta ja ei voi olla varjossa koko aikaa

        No meillä ei onneks tarvi. Oliko vuonna 18 kun viimeks joutu laittaa. Muistatte sen kuuman kesän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1240
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1225
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      857
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe