Rikki meni!

Anonyymi-ap

Se Valmetin kansi piti ottaa auki, kun venttiilit vuotivat ja puristukset olivat pielessä. Kansi paineistettiin ja oikaistiin, venttiilit ja seetit käytiin läpi ja välykset säädettiin kohdalleen. Ei niitä arvalla säädetä, kyllä moottorin pitää tiivis olla.

Sitten oli talon katto. Vuoti jo sen verran, että ämpäreitä sai olla sisällä. Vakuutusyhtiö sanoi, ettei korvaa, kun kyse oli pitkäaikaisesta kulumisesta eikä äkillisestä vahingosta. Katto piti siis maksaa itse. Pellit pois, lahonneet laudat uusiksi, aluskate ja pellitykset kunnolla. Piipun juuresta sitä vettä yleensä tulee, jos ei ole tarkkana.

Salaojatkin kaivettiin samalla, kun kerran kone oli pihassa. Vanhat putket olivat liettyneet ja kaadot pielessä. Uudet putket oikeaan korkeuteen, suodatinkangas ja sepeli ympärille. Kyllä se vesi nyt löytää tiensä pois talon alta.

Kallista lystiä oli kaikki, mutta minä sanoin pojille, että tehdään kerralla kunnolla. Sama se on Valmetissa kuin talossa: jos vian korjaa puoliksi, kohta saa tehdä koko homman uudestaan.

1

<50

Äänestä

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei niitä verojaka vaa puolikkaista maksella. Ja kolme metriä on kolme metriä eikä suinkaan sinne päin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      2940
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1061
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      883
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      51
      836
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      799
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      684
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      79
      655
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      626
    9. 50
      625
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      614
    Aihe