Kalliimpaan ei ole varaa, löytyykö mitään budjettiin sopivaa ehdotusta tätä kautta.
Päivittäiset ajot 200 km päivässä, kesällä ja talvella. Voin lataa kotona 10 a.
Päivittäiset ajot 200 km päivässä, kesällä ja talvella. Voin lataa kotona 10 a.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Odota vieöä 10 vuotta. Kyllä niitäkin tulee.
Ei sellaisilla enää sitten tee mitään, kun akkutekniikka on mitä on.
Renault zoe 40 kwh akulla vm 2017 ja siitä eteenpäin. Range n. 300km. Autoliikkeet pilaa zoen maineen tuomalla maahan vanhempia 22 kwh:n akulla olevia. Zoe oli takavuosina Euroopan myydyimpiä sähköautoja juuri rangan takia, mihin ei muut, isommatkaan autot pystyneet pitkään aikaan. Nettiautossa näkyy olevan yksi zoe hintaan 5700.-
Zoe on Leafin sisarmalli.
jos ajat tuon verran vuodessa..50.000km...
jos ostaisit 200.000 ajetun käytetyn niin auto menisi paaliin parinvuoden päästä ja mahdolliset korjauskustannukset päälle...
en edelleenkään ymmärrä miksi pitää ostaa käytetty sähköauto jos ajaa paljon,?
Typerä provo, jos ajaa paljon kannattaa ostaa, 400000-500000 ajettu Skoda Octavia 2l 1 sarjan farmari. Sellaisen voisi saada 1000€:lla. Sehän kestää....ja kestää. Islantilainen lammasfarmari ajoi yli miljoonan. Autoon tehtiin ainoastaan huoltoja, autoon tehtiin kuntokartoitus ja kunnossahan tuo oli juu. BUAHAHAHA BUAHAHAHA BUAHAHAHA. Oli alkuperäiset renkaatkin. Minulla oli sellainen ajoin 400 kilometrin työmatkaa samoilla renkaillakin vuosikaudet. Hintansa piti sain enemmän kuin koskaan voisi kuvitella.
Jos ajaa paljon, niin juuri silloinhan sähköauton halvemmat ajokulut tuovat parhaan säästön.
Jos ajat noin paljon, niin ihan käyttövoimasta riippumatta 5000 autolla tuon suorittaminen on kova juttu….
Sähköllä se tulee tietty halvimmaksi, mutta voi olla vielä toistaiseksi haasteellista löytää tuolla hinnalla kohtuullista sähköautoa.
10 amppeerin sulakkeella voit ladata max noin 2.3kwh teholla. Eli kymmenessä tunnissa 23 kw. Se ei taida riittää 200 km:n ajoon ainakaan talviaikaan. Luultavasti kuitenkaan et aja tuota 200 km:n matkaa yhteen menoon, vaan autosi seisoo jossain vaiheessa parkissa. Silloin voi ladata pikalatureilla noin 10-20 min helposti riittävän määrän sähköä.
Toki ymmärsin kyseessä olevan provo, mutta provoonkin voi joskus vastata asiallisesti….
Iso peukku!!
Jatketaan asialinjalla.
Lataushäviöt huomioiden 10 A liittymästä saa kymmenessä tunnissa vain n. 20 kWh. Kulutus 15-25 kWh / 100 km, niin pitkälle tuolla ei pötkitä.
En pärjäisi pelkällä 10 A kotilatauksella edes kesällä, talvesta puhumattakaan.
Jatketaan edelleen asialinjalla.
Kovasti häviötä arvioit olevan. No sitten lataat kauemmin kuin 10 tuntia tai hankit kotiisi latausyksikon vajaalla tonnilla tai asennutat voimavirtapistokkeen ja hankin matkalaturin. Maksaa muutamia satasia yhteensä. Noilla saat max 11 kwh/tunnissa ladattua.
Ajat 200 km/päivä. Eli lähdet kotoa ja ajat 200 km:n lenkin ilman taukoa missään. Mielenkiintoista… jossainhan tankkaatkin, kotonasi se ei varmaankaan onnistu.
No sitten sulla ei ole ollenkaan varaa polttikseen. Nimittäin polttiksella ajaessa rahaa menee myös polttoaineeseen.
Laske paljonko palaa polttoaineeseen tuolla ajomäärällä. Siitä voi sitten miettiä maksaako autosta hiukan enemmän ja energia kulusta taas vähemmän.
Noin ääliön ei kannattaisi käydä noin kaukana töissä, suojatöistä maksetaan analfabeteille 70€ päivä bensa maksaa nykyhinnoilla 400km 60€ jää kymppi. BUAHAHAHA keräile pulloja silläkin pääsee parempiin ansioihin.
Polkuauto sopii mainiosti budjettiin. Toinen sopiva on bussilippu.
Sä meinaat siis ajaa 200 km päivässä ja haaveilet max 5 000€ autosta. Noh kukin tyylillään. Jo polttiksissa tuo 5 tonnin auto tarkoittaa jo ehtoopuolen kulkinetta, jolla saa jännittää perille pääsyä. Tollasen 5 tonnin pommin ylläpitäminen vasta kalliiksi tulee (kaikki suuret remontit edessä) ja parhaat kilometrit on takanapäin. Mutta kukin tyylillään.
5000 eurolla saa ihan hyviä alle 200 tkm bensa-autoja.
Täysin samaa mieltä, vaikka sähköautolla(kin) ajelen. Jos budjetti on 5000 €, niin sähköauto on huono ratkaisu. 20 te, niin alkaa saada kohtuuhyvän sähkiksenkin. Tosin suurimmassa osassa tuon hintaluokan autoista on pieni, tai melko pieni akku.
Kannattaa miettiä ne omat tarpeet tarkkaan ja ymmärtää, että kovilla pakkasilla kulutus voi jopa kaksinkertaistua.
ford focus manuaali 1.6 ... ei ecotek
Ja meinasit ajaa jollakin pikku ruppanalla +40 000km vuoteen?
Jos vuodessa tulee noin paljon kilsoja, niin sillä autolla alkaa kyllä muutakin vaatimusta kuin halpa hinta. Ja jännitys että kestääkö auto perille.
No kukin tyylillään. Itse ainakin panostan ergonomiaan jne. Ajaminen ei ole pakkopullaan.
Aloittaja - vaikka feikki onkin - ajaa siis 200 km päivässä kesät talvet. 365 päivää x 200 km / päivä, niin vuodessa mittariin taitaa kertyä 73.000 km.
Mielenkiintoinen yhtälö 5000 € budjetille. Toisaalta nuorena tuli ajettua muutaman tuhannen markan autoilla keskimäärin 30.000 km vuodessa.
King of the idiots. Viettää päivästä 3,5 tuntia autossa pelkät bensakulut 850 kk. Tuskin noinkaan ääliö huvikseen ajaa jokapäivä tonnin pommilla 200 kilometriä ellei ole pakko. Sähköauton sähköt 250€kk. ero 600. Maajussi ei voi tehdä fiksua liikettä, kun ilmainen työvoima, rouva otti jo hatkat ja puolet valtakunnasta, nimittäin jo tuolla 600€/kk saisi asunnon. Ei käy pitää siat ruokkia.
Ei noilla kriteereillä kyllä ihan hirveästi valinnanvaraa ole, ainakin jos nyt ei ihan pikkuautoista puhuta. Muutaman vuoden ajanjaksolla ja noilla kilometreillä kaikkien tuon hintaluokan autojen kestävyys on jo aika kysymysmerkki.
Tuntematta taustoja sen tarkemmin jos kyse työmatkasta niin miettisin kyllä myös onko järkevämpi vuokrata asunto toiselta paikkakunnalta kuin sahata joka päivä 200 km, johon menee aikaakin jo joku 2.5-3 h joka päivä.
Löytyy ford 1.6 focus ,mondeo 2011 asti i ...ei ecoboost...Honda crv ,kia ja Hyundai mpi koneella. löytyy niitä muutamia automerkkejä..
Alkaa vaan olla isompaakin ruosteremppaa jo monissa noista, esim. Kiasta/Hyundaista menee tuon ikäisistä takaa apurunkoja vaihtoon. Tuurilla saattaa löytyä hyvä yksilö.
EI SAA!!!!!!
Ostat -19 mallin vähän ajetun Tesla model 3.n noin 20k€ hintaan 6 vuoden maksuajalla ja 5000€ käsirahalla, niin saat pelkällä nykyisillä polttoainekustannusten vs sähkökustannusten erotuksella lyhennykset maksettua. Lisäksi säästät öljynvaihdot ym. polttishuollot ja viat.
Saat huomattavasti paremman auton kuin minkään 5k€ polttiksen.
Jos on kotilatausmahdollisuus, niin tämä on ehdottomasti järkevin aloittajan tapauksessa kuten on ollut minullakin. Paljon ajavana olen nyt säästänyt polttoaine ja huolto+korjauskuluissa jopa enemmän kuin lainan lyhennys verrattuna edelliseen polttikseen. Ja onhan Tesla huippuvehje verrattuna edellisiin polttiksiini. Jo pelkästään autopilotti on pitkillä työmatkoilla ihan huippu ominaisuus.
Teslalla saa hyvät kyydit ja tilaamalla voi saada Shanghai mallin jossa on FLP akku ilmalämpöpumppu ja huomattavasti, ameriikan aatun autoon verrattuna, parempi laatu. Matkailuun ylivertainen navigaattori, lataus on jopa polttisääliölle onnistuva. Nyt tarkkana Superch:ssa on rekisteritunnistus. peruuttaa vain ruutuun, johto kiinni ja valmis.
Ei ole rekisteritunnistus vaan tunnistus tapahtuu sähköisesti laturin ja auton välillä.
On nämä avaukset kovin typeriä ja lapsellisen noloja.
Eihän netistä löydy millään käytettyjen autojen hintoja, eihän?
Tänä päivänä Suomessa käytettyjen hinnat ovat niin korkeita, että oli käyttövoima mikä tahansa niin 5000 eurolla saa vikoja ja korjattavaa melkoisesti. Ikää ja kilometrejä kun on paljon.
Dieseliä älä edes harkitse, koska AdBlue-järjestelmä ja hiukkassuodatus tulee enemmän kuin varmasti ongelmaksi.
Vältä myös kaksoismassavauhtipyöriä ja automaattivaihteistoja.
VAG-konsernilla on erittäin ongelmalliseksi todetut moottoriperheet (TSI, TDI ja TFSI). Kierrä nämäkin kaukaa.
Älä osta jakoketjulla varustettuja moottoreita. Jakoketju on lähes aina jätetty vaihtamatta ja voi siksi rikkoutua milloin tahansa ja sen vaihtaminen on kallista. Jos ajat oktomurskealueella, unohda myös kuivat jakohihnat.
Ehkä kallistuisin Fordin 1.0 Ecoboostiin käsivaihteisena. Ja katso että siinä on huollot tehty huolto-ohjelman mukaisesti (oikea öljy ja alkuperäinen/laadukas jakohihna) niin ajat murheitta ja melko kohtuullisin kuluin. Tämä on niitä vähämurheisimpia "nykymoottoreita" oikein huollettuna ja väärin huoltamalla senkin saa rikki.
Älä osta hybridiä tuossa hintaluokassa. Siitä ei sen enempää.
Täyssähkärit pitävät jälleenmyyntiarvonsa niin hyvin, että tässä hintaluokassa saat jotain aivan ensimmäisiä pikkuakkuisia paljon ajettuja karvalakkimalleja. Toisaalta säästyt tankkaamiselta mikä olisi syytä huomioida ostobudjetissa.
Kun käytetystä maksaa vain 5000 euroa, korjauksiin on syytä varata heti se tonni pari.
Pitkälle eri mieltä. Jakoketju kestää yleisesti ottaen saman kuin moottorikin. Meidän kakkosautossa ketjukone ja takana jo 300.000 km.
Uudemmissa TSi-koneissa ei ole öljynsyöntiongelmaa ja DSG kestää "ikuisesti", jos vaihdattaa laatikon öljyt 69 tkm välein.
Samaa mieltä, ettei todellakaan halpaa hybridiä.
Jos osaa ja pystyy itse tekemään vähän muutakin kuin moottoriölyjen vaihdon, niin 5000 eskolla saa ihan ok. ajokin.
Niinpä kai sitten mutta toisenlaisia mielipiteitäkin on niiltä jotka näkee TSI koneita päivittäin
https://youtu.be/19FItGnjlX0?t=458
Myös uusin jakopaa on susi
https://enginefinders.co.uk/blog/volkswagen-tiguan-ea888-timing-chain-recall-check-vin-uk/
Uudemmat TSI:t on ok, mutta niitä ei tuohon 5000 euron budjettiin saa.
Yli 200000 ajettuun TSI VAG:hen ei kannata koskea tikullakaan. # tapausta kaikki alle 220000, viimeisin 1,6 Jetta. Omistajalla pääsi pyörähtämään kierros pakkia ja jako pieleen. Ei käy, vaihdoin siihen ketjun ja VVT pyörän 45000km. sitten, koska VVT pyörä kilisi, kuin säästöpossu. 160000km.!!!!!!!!! myös jakoketju oli sökö. Siinä on kiristin aivan lapsellinen ja huonoilla öljyillä sen työntö on olematon se ei jaksa lykätä mäntää ulos riittävästi. Aivan romu kone. DSG en koske ollenkaan 45000 mekatroniikka ei kiitos en ota VAGGINEITA remonttiin ollenkaan. No jarruja voi harkita.
Uudemmat TSI:t ovat aina olleet "ok" ihan siitä syystä, että niihin ei ole vielä ehtinyt kertyä kilometrjä. Käytäntö on aina osoittanut nekin susiksi. Fiksumpaa kiertää TSI:t kaukaa, koska tarjolla on myös kestäviä moottoreita.
TSI-moottoreiden tyyppiviat koskevat lähinnä yli 10 v vanhoja, eli 2006–2015 valmistettuja autoja.
Useamman lähemmäs 300 tkm ajetun uudemman TSI:n (siis nämä hihnakoneiset) nähneenä ei ainakaan noissa ole ollut mitään ihmeempiä ongelmia. Toinen juttu oli nämä vanhemmat ketjukoneet.
Pihassa lähes 300 tkm ajettu Skoda, jossa TSI ja DSG. Ei ole ollut mitään ongelmia, toki autoa on huollettu säännöllisesti.
Minkä takia pitää ajaa 100 km suuntaansa työhön, josta ei edes makseta kunnolla?
Miksi pitää väittää ajavansa 100 km päähän työhön, jota ei ole.
Jos raha on noin tiukassa, ei elämää kannata vaikeuttaa hankkimalla auto. Siis oikeasti ei kannata ostaa sellaista mihin ei ole varaa.