Lääketieto. Olin sairaalassa ja joka aamu piti taistella Thyroxsini ennen aamupalaa. Yksi hoitaja sanoi, että on aina antanut Thytoxinit aamupalalla muiden läkeiden kanssa... Hoitotaso on kirjavaa. Olin vaipoissa niin yksi ukko murjo vaihtoa, että tuntu...
Vastaukset 13
- Anonyymi00001UUSI
Ei kai tuota yksi hoitaja päätä oman mielensä mukaan, milloin hän tuo Thyroxinin. Meillä päin ainakin pidetään kova kuri, että Thyroxin otetaan vähintään 15 min ennen aamupalaa.
Toisaalta, jos olet muutaman päivän tai viikon sairaalassa, ei tunnu missään, vaikka otat Thyroxinin muiden lääkkeiden yhteydessä aamupalan jälkeen. Ei kannata taistella.- Anonyymi00002UUSI
Mutta, kun eivät tiedä asiaa , että puolituntia ennen aamupalaa! Eikö opeteta koulussa?
- Anonyymi00004UUSI
Anonyymi00002 kirjoitti:
Mutta, kun eivät tiedä asiaa , että puolituntia ennen aamupalaa! Eikö opeteta koulussa?
Sinäkö tämän asian määräät? No et! Hoitajien ei kuulu toimia sinun määräystesi mukaan, vaan he toimivat lääkärin ohjeiden mukaan!
Yleensä Thyroxin otetaan tyhjään vatsaan ennen aamiaista. Sairaalassa on kuitenkin sairaalan säännöt, sinä et sairaalassa määrää mitään. Voisit kylläkin keskustella asiasta rauhallisesti lääkärin kanssa. Lääkärinkierrolla siihen on sairaalassa mahdollisuus joka päivä. Voisit keskustella myös hoitajien kanssa. Hoitajat noudattavat ylempää tulevia ohjeita, eivät sinun komenteluasi. Sairaalalla on tiedot lääkityksestäsi, hoitajat toimivat näiden tietojen pohjalta. - Anonyymi00008UUSI
Anonyymi00004 kirjoitti:
Sinäkö tämän asian määräät? No et! Hoitajien ei kuulu toimia sinun määräystesi mukaan, vaan he toimivat lääkärin ohjeiden mukaan!
Yleensä Thyroxin otetaan tyhjään vatsaan ennen aamiaista. Sairaalassa on kuitenkin sairaalan säännöt, sinä et sairaalassa määrää mitään. Voisit kylläkin keskustella asiasta rauhallisesti lääkärin kanssa. Lääkärinkierrolla siihen on sairaalassa mahdollisuus joka päivä. Voisit keskustella myös hoitajien kanssa. Hoitajat noudattavat ylempää tulevia ohjeita, eivät sinun komenteluasi. Sairaalalla on tiedot lääkityksestäsi, hoitajat toimivat näiden tietojen pohjalta.Älä vaahtoo. Kyllä opetin yökön tuomaan tyroxsinin , mutta vaihtu ja piti taas mankua erikseen! Yksi hoitsu tunnusti, että on antanut thyroxsinin aina aamupalalla muiden lääkkeiden kanssa! Eikö lääkkeistä opeteta mitään? Paljonko toimivat väärin!!?
- Anonyymi00003UUSI
Hoitajat saattavat kyllä toimia saamiensa ohjeiden mukaan. He eivät välttämättä päätä itse kaikista hoitotoimenpiteistä.
- Anonyymi00005UUSI
Sairaaloiden yleinen käytäntö jakaa kaikki aamulääkkeet kerralla aamupalan yhteydessä . Tämä johtuu puhtaasti osastojen aikatauluista ja hoitotyön logistiikasta. Lääkekierrokset ajoitetaan yleensä samoihin aikoihin aamupalan tarjoilun kanssa, sillä hoitajilla ei useinkaan ole mahdollisuutta kiertää herättämässä potilaita pelkän yhden lääkkeen vuoksi puoli tuntia tai tuntia ennen ruokailua.Ota asia puheeksi sairaalassa. Ei se viesti tämän suomi24 palstan kautta välity.
- Anonyymi00009UUSI
Kyllä on muuloin toiminut, että yökkä tuonut thyroxsiinin! Eikö hoitsut osaa lääkkeistä alkeita?
- Anonyymi00006UUSI
Jos kyseessä on muutaman päivän osastohoito, asialla ei yleensä ole suurta merkitystä. Tyroksiinilla on erittäin pitkä puoliintumisaika (noin viikko), joten muutaman päivän epätasainen imeytyminen ei ehdi romuttaa hoitotasapainoa.
- Anonyymi00007UUSI
Lääkekippo kun tuodaan aamulla, voi itse ottaa pillerit pitäen tauon välissä, jos ei halua kaikkia ottaa samaan aikaan.
Toki jos on useampia lääkkeitä, täytyy tunnistaa miltä mikäkin pilleri näyttää. Se voi tuottaa joillekin hankaluuksia.
Ja kuten täällä sanottiin, sairaalassa ollaan yleensä niin lyhyitä aikoja, ettei se lääkkeen otto luultavimmin sotke mitään rytmiä sen kummemmin.
Jos puhuttaisiin pitkäaikaishoidosta, se olisi eri asia. - Anonyymi00010UUSI
Tämä kertoo hoitsujen tietä mättömyydestä? Mikä koulutus, jos lääkkeiden alkeita osata? Mitä antavat muita väärin?
- Anonyymi00011UUSI
Anonyymi00007 kirjoitti:
Lääkekippo kun tuodaan aamulla, voi itse ottaa pillerit pitäen tauon välissä, jos ei halua kaikkia ottaa samaan aikaan.
Toki jos on useampia lääkkeitä, täytyy tunnistaa miltä mikäkin pilleri näyttää. Se voi tuottaa joillekin hankaluuksia.
Ja kuten täällä sanottiin, sairaalassa ollaan yleensä niin lyhyitä aikoja, ettei se lääkkeen otto luultavimmin sotke mitään rytmiä sen kummemmin.
Jos puhuttaisiin pitkäaikaishoidosta, se olisi eri asia.Et voi tolla puolustaa tyrimistä!!!
- Anonyymi00012UUSI
Miksi et tehnyt valitusta lupa-ja valvontavirastoon?
- Anonyymi00013UUSI
Hoidin paikan päällä kellolla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591240
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571168Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331132Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71000- 100985
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5815- 47784
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27761Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192696- 71669