Tietääkö joku kuinka paljon päiväpostin jakajana saisi suurinpiirtein palkkaa, ja voiko päiväpostia jakaa myös autolla? Kun olen aina nähnyt jaettavan vain pyörällä, niin ajattelin että onko se jokin pakollinen käytäntö...?
PÄIVÄPOSTIN JAKAJA...?
rullaturpa
41397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meille päiväposti tulee autolla. Kuvittelitko että esim. haja-asutusalueellakin postimiehet heittävät monien kymmenien kilometrien lenkkejä polkien? Edelliseen asuntooni päiväpostinjakaja toi postin kävellen työnnellen sellaisia postikärryjä. Tapoja on siis monia.
Palkasta en tiedä mitään.
Jakelu tapahtuu kullekin piirille parhaiten sopivalla kulkuneuvolla; jalan, pyörällä, mopolla, autolla jne. Palkka ei ole päätä huimaava. Tarkemmin tietoa palkasta saat, kun otat postiin yhteyttä ja kysyt töitä.
Jakajan palkka riippuu kokemusvuosista, henkilökohtaisesta palkanosasta ja siitä, monellako reitillä hän on käytettävissä.
Taloon tultaessa palkka on 1 258 €/kk (pääkaupunkiseudulla 1 296), ja kun tehdään yli kahta reittiä, se korottuu 1 326 €:oon (pks. 1 366). Kun on ollut postissa neljä kuukautta töissä, suoritetaan henkilökohtainen työtaitojen arviointi, jonka perusteella palkkaan lisätään 0-12 % suuruinen hlö-kohtainen palkanosa. Kokemuslisiä saa 2, 6, 12 ja 18 palvelusvuodesta, ja niiden suuruus on 5 prosenttia kunkin.
Hlö-kohtaisen palkanosan arvioinnin jälkeen palkka
asettunee johonkin 1400-1450 euron tuntumaan, jos (kun) siis ollaan varamiehenä ilman vakituista reittiä. Tuntipalkaksi muunnettuna (jakaja 163) tämä siis tekee n. 8,50-8,89 euroa.
"Kun olen aina nähnyt jaettavan vain pyörällä, niin ajattelin että onko se jokin pakollinen käytäntö...?"
Reittejä on mitoitettu niin autolla, pyörällä kuin
kärryilläkin jaettavaksi, autopiirejä ei lopulta kaupungeissa ja suurissa taajamissa paljonkaan ole, maaseudulla sitäkin enemmän. Omalla autolla jakaminen (mikä olisi kyllä vaikeaa, ellei ole "englantilaista" ohjausta) esim. pyöräpiireillä ei
ole kannattavaa, koska mitään kilometrikorvauksia ei makseta ja koska ajo olisi muutenkin autoa koettelevaa (jatkuvat pysähdykset + naarmuutuminen ). Sen sijaan itse olen kyllä monen pyöräpiirin mennyt kävellen - pyörä ei lopulta ole mielestäni mikään kovin miellyttävä kulkupeli jakamisessa, etenkään jos postilaatikot eivät ole isommissa ryhmissä, vaan erikseen jokaisen talon portinpielessä vuorotellen kummallakin puolella katua...
Olen itse ollut Postilla jakajana muutaman kuukauden,ja tuli mieleeni tuosta kun kirjoitit että palkka nousee kun osaa enemmän kuin kaksi reittiä,että onko noin?Itse osaan tällä hetkellä toimpaikastani kaksi reittiä,ja siirryn piakkoin toiseen kaupunkiin asumaan ja vaihdan siis jakelutoimipaikkaakin,että nouseeko se palkka sitten kolmannella piirillä,vai aloitanko uudessa toimipaikassa taas alusta?kiitos jos vastaat!