Suomessa bensan ja ruoan hinnat sopivat kummallakin toimialalla kolme yhtiötä. Alla yhtiöt ja niiden voitot vuodessa.
Neste
503 000 000
ST1
110 000 000
SEO
Osuuskunta, jonka kautta voitot menevät kauppiaiden yhtiöille. Eli kokonaisvoitot ei ole saatavilla. Osuuskunnalle on jätetty joitakin lantteja juhlia ja kokouksia varten eli 428 000.
Suomessa ruoan hinnat sopivat yhdessä kolme yhtiötä.
S-Ryhmä
495 000 000
Kesko
412 000 000
Lidl
72 000 000
Neste
503 000 000
ST1
110 000 000
SEO
Osuuskunta, jonka kautta voitot menevät kauppiaiden yhtiöille. Eli kokonaisvoitot ei ole saatavilla. Osuuskunnalle on jätetty joitakin lantteja juhlia ja kokouksia varten eli 428 000.
Suomessa ruoan hinnat sopivat yhdessä kolme yhtiötä.
S-Ryhmä
495 000 000
Kesko
412 000 000
Lidl
72 000 000
Vastaukset 22
Vanhimmat
Voitot on kovia, mutta menepä itse valmistamaan niitä tuotteita, niin tulisi varmaan paljon kalliimmaksi. Pitää vain olla ajattelematta hintoja syvälliseti, ja ostaa vain mitä tarvitsee. Mahdollisimman vähän kun kuluttaa, niin hyvin pärjää.
Ruoka on todella halpaa suomessa. entinen k-mies
Teille köyhille kaikki on kallista ja hyvä niin.
Sinä rikas 😂🤣😂
Enää en ole olen myynyt kaikki kolme asuntoa ja sota on tulossa.
Annoin lapsilleni rikkaan elmän ja elän erakkona ja rahaa on tarpeeksi.
Suomessa ei ole rikkaita.
Hyvä, että myit, niin lapsille ei jää velkaisia konkurssiin meneviä taloyhtiöitä taakaksi.
Toivottavasti et saa petoksesta tuomiota myydessäsi arvottomia murjua.
Mene sinä pummi töihin.
Lisäksi verot. 50–60 % polttoaineen mittarihinnasta on veroa. Polttoainevero, huoltovarmuusmaksu sekä 25,5 % arvonlisävero.
Koko ruoka-ala (alkutuotanto, teollisuus, logistiikka ja kauppa) kerryttää valtiolle yhteensä noin 11 miljardia euroa.
Sairas kommunistien maa.
Miten mahdollista, kun meillä on porvarihallitus.
Sosialistisessa maassa valtionhallinnon tehtävä on varastaa alamaisilta. Näin Suomessa toimitaan.
Suomessa porvareita on vain vasemmistolaisessa eliitissä, jotka varastavat kaiken kansalaisilta.
Kyllä bensan hinta on täysin eurooppalaisten päättäjien omaa syytä, kun ovat lähteneet aivan väärään leiriin.
Totesi Iigor.
Sotarikolliset Ukrainan AZOV terroristit jotka Suomiaseilla siviilejä surmaa Ukrainan naisia ja lapsia , ovat syyllisiä että köyhien elämä Suomessa edelleen kurjistuu.
Kiitos mestari 🙏
"Miksi bensa ja ruoka on kallista?"
Siksi koska kanslaisia kusetetaan sen minkä vaan ehditään.
Eikös kauppojen pito ole meillä ihan huippukannattavaa maailmanmitassa , ei ihme kun ei kilpailua maassa ole , missä ne eu-hinnat odotuttaa , taisi osua vain nettomaksajan rooli meille kaikissa asioissa vaikka kylmässä ja pimeässä pohjolassa asutaan , nyt kun kuulumme natoon voisi erota koko eu:sta , vai hakataanko päätä seinään loputtomiin .
Poltoaine verosta päättää hallitus ei öljy yhtiöt.
Mitä kalpeempaa on poltoaine sitä kalleemmaksi tulee ruoka.
Vero on vero. Jos veroa lasketaan, niin kaikki jakeluyhtiöt nostavat hintojaan.
Sosialistisessa maassa kartellit ovat osa politiikkaa ja hintasäännöstelyä.
Tyhmä vasuri ei tuota tajua, kun ostaa keskaria sossurahoilla.