Sähköä riittäisi vaikka tuhanteen datakeskukseen

...ja se olisi halpaa. Ei se vaadi kuin oikeiden voimaloiden rakentamista. Joita Suomessa oli silloin kun sähkö maksoi alle sentin/kWh.

Mutta sitä sähköä ei saa tehdä vihervasemistolaisen hulluuden takia.

Täysin mahdollista se kyllä olisi.
1466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

20 vuoden ja 11 miljardin euron ydinvoimalaprojektitko?

1Äänestä
  • Hiilivoimalat. Niitä on Kiinassa rakenteilla satoja.

    Äänestä

Etkö lue uutisia? Kapitalisti voi aivan hyvin rakentaa ydinvoimaloita Suomeen mutta he eivät halua koska ovat kapitalisteja ja haluavat sijoitukselleen myös voittoa 🤣😂🤣

Äänestä
  • Kapitalisti kapitalisti... vihervasemmisto kätyrinään.

    Äänestä

  • Ydinvoimalle löytyy nopeasti pystytettävä vaihtoehtoja.

    Äänestä

  • Etkö lue uutisia? Kapitalisti ei voi rakentaa mitään Suomeen ilman hallituksen lupaa. Et sinä voit rakentaa taloa ilman rakennuslupaa.

    Äänestä

Kohta on vaalit. Pudottakaa vihervasemmistolaiset despootit pois eduskunnasta kokonaan.

Äänestä

Ydinsähkön hinta on noin 4-kertainen hiilisähöön verrattuna.

Äänestä
  • Ydinvoima on hinnoiteltu kilpailujyvyttömäksi turvallisuusvaatimuksilla.

    Äänestä

Rakenna sitten vesivoimala, höyryvoimala tai muu fysiikan lakeja käyttävä.

Äänestä
  • Laki rajoittaa liikaa.

    Äänestä

Sähkö ei lopu. Ei ole mitään sellaista rajaa, jonka jälkeen sähköä ei enää vaan tule.

Mutta voimalaitoksia se kyllä vaatii. Jos niitä ei saa rakentaa niin... no, maksatte siitä tyhmyydestä että olette äänestäneet viher-vasemmistolaisia.

Vain loisien elämä on ilmaista.

Äänestä

Älkää huoliko. Vaikka WW3 jotenkin vältettäisiin, niin Sähkön kulutus romahtaa kaiken muun mukana, kun maailman velkavetoinen ja yhä nopeammin kasvavasta kasvusta riippuvainen talousjärjestelmä ja talous sortuu omaan mahdottomuuteensa seuraavan 10-15 vuoden sisällä.

Äänestä
  • Kiina on jo pitkään valmistautunut myymällä pois jo noin puolet alunperin 1,4 biljoonan taalan jenkkien velkakirjoistaan. Jatkavat edelleen myyntejä kovaa vauhtia. Tilalle kiinalaiset ovat ostaneet kultaa turvatakseen sillä omaa taloutta tulevassa maailmantalouden kaaoksessa. Siksi kullan hinta on raketoinut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

...ja se olisi halpaa. Ei se vaadi kuin oikeiden voimaloiden rakentamista. Joita Suomessa oli silloin kun sähkö maksoi alle sentin/kWh.

Mutta sitä sähköä ei saa tehdä vihervasemistolaisen hulluuden takia.

Täysin mahdollista se kyllä olisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu