Koska vanhat bändit keksivät uudelleenjulkaista levynsä siten että ne on ensin nauhoitettu kerran kasetille vinyylilevyltä ja sitten vielä yksi kierros kasetilta kasetille ja sitten vasta prässätään CD. Näin tulisi aito nostalginen soundi eikä mitään DVD-hifistelyä.
C-Kasetti
Rocka Rolla
10655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ja tää kasetilta kasetille tehtäis viel siten et 2 mankkaa laitetaan vastakkain ja toinen nauhottaa sen mitä huonees kuuluu jolloin saadaan mukavasti kohinaa myös nauhalle.
Kyllä pitäytyisin siinä, että nimenomaan kakspesäinen mankka olis passeli.
Parhaita ensi-hevikokemuksiani oli kun kaverin kanssa laitettiin 2 c-mankkaa vastakkain ja eikun nauhoitus käyntiin..voi jeesus sitä äänen laatua. Ja sitten kun olimme nauhoitelleet kerrankin yhden kasetin (muistaakseni joku Purple) joka sai taustalleen jumaliste koiran haukuntaa, niin kehitimme todellisen koti-hifistin lisälaitteen, heitettin viltti nauhureiden päälle. No sehän se varmaan mitään auttoi mutta äänen laatua kehuttiin päivätolkulla. Se laatu olisi mielestämme kelvannut jo vaativalle hunajakorvallekkin. No mutta sit tulikin jo kaupanhyllyyn ekat pienet 2-pesät ja leukamme todella loksahtivat (ja korvat kans)
Kyllä on nyt vuosien jälkeen harmittanut kun tullut säästettyä yhtään niitä helmiä...
Minulla on vielä vanhoja kasetteja jäljellä, jotka on nauhoitettu 2 rupista mankkaa vastakkain kaikkine taustaäänineen! :D Ah, niitä aikoja!
..enää tänä päivänä tuollaista, vaikka hyvä idea onkin. Maailma menee eteenpäin vanhoista "hyvistä" ajoista. Ollaan vain 60-luvun lapsia!!
.. kommentoit, tuota Systemin keskustelua, sanoit, että se on ihan paska. No, ei siinä mitään, kaikilla meillä on oma musiikimaku. Itse sain tänään Systemin uuden levyn, on aika hyvä!! Mistä itse tykkäät??
Eipä nuo uuemmat hevit juuri säväytä. Onhan se Aerials varmaan hyvä biisi jos sen nauhottaa ensin kasetille.
Parempi se nyt on ko nämä muut uusiometallit amerikoista, jossa tämä mainstreamhevi on nykyään niin surkeaa. Joku Linkin Parkki ihan kammottavaa määkimistä.
Faith No More soittaa tuommoset SOTD:t suohon jos tekee comebackin.
Nykyhetken jenkkikohuhevit:
Nöttkött=hirveätä kuraa, biiseissä mitään järkeä, jotaki rytmin päälle rymisteltyä powerchordia. Ei paljon mukana lauleta. Maski-imago ja sata rumpalia lavalle. Jebajee.
Linkin Pask=avutonta mamoheviä vaisulla räppäyksellä ja munattomalla määkimislaululla. Soundit painostavan ylikompressoituja alusta loppuun. Joka on näillä kaikilla se ongelma.
Korn=Täysin turha ja tarttumapinnaton orkesteri, jonka kohuus on täysin käsittämätöntä. Sama kuin Nöttkötillä eli biisit turhia, joissa ei ole tolkkua. Huono.
SystemOfD=Ainoa näistä uusista jenkkibändeistä, jota voi jollakin tavalla ehkä kuunnella. Aerials on ihan hyvä PontikkaJam kopio biisi, mutta kun PontikkaJamiki oli aikanaan niin turha bändi niin ei siitä sen enempää. Nämä äkkiväärät mukakekseliäät riffin taivuttelut ei jaksa juuri innostaa. Ne on jo tehty. Yliarvostettu, muttei aivan toivoton tapaus.
Limppiskiiti=Tämä on niin onneton bändi ettei jaksa edes kommentoida. Ärsyttävä ja huono yhtäaikaa. Paras biisi minkä oon kuullu tältä paskalta on alunperin The Whon tekemä eli oma matsku näillä kertakäyttöformaattiradiosontaa.
Muut kaikki buubastakit ja tylsät jenkkimääkimiset voi niputtaa samaan läjään tänne. No eiköhän nämä kaikki sonnat ole fanilaumansa ansainneet. Mitäpä tässä vaikuttaa naputtaa. Trendit tulee ja trendit menee.
edelliset tekstit vahvostetaan nimimerkin kera.
täyttä asiaa!
laittaa piuhat kaijuttimeen löysästi kiinni