Tätäkin palstaa lukiessa huomaan asenneongelmia,,
-saa usein kuvan, että työtön on jotenkin outo tapaus...
--- kuitenkin valtaosa työttömistä on vain vailla OIKEAA työtä ja palkaa. Muuten ovat aivan kunnon väkeä.
--- ei normaali ihminen kaipaa muuta höpötystä.
OIKEA TYÖ JA PALKKA KYLLÄ KELPAISI.
Itsekin sain nyt tittelin - pitkäaikaistyötön-
se herättää kauhua kanssaihmisissä - ne on niin aivopesty!!
--- en kuitenkaan ole muuttunut miksikään muuksi, - olen vain vailla palkkaa - ja rehellistä työtä.
-saa usein kuvan, että työtön on jotenkin outo tapaus...
--- kuitenkin valtaosa työttömistä on vain vailla OIKEAA työtä ja palkaa. Muuten ovat aivan kunnon väkeä.
--- ei normaali ihminen kaipaa muuta höpötystä.
OIKEA TYÖ JA PALKKA KYLLÄ KELPAISI.
Itsekin sain nyt tittelin - pitkäaikaistyötön-
se herättää kauhua kanssaihmisissä - ne on niin aivopesty!!
--- en kuitenkaan ole muuttunut miksikään muuksi, - olen vain vailla palkkaa - ja rehellistä työtä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olet käsittänyt aivan oikein! pitkäaikaistyöttömät ovat sairaita ihmisiä ja tarvitsevat elämänsä hallintaan apua. Jos olet tosiaan pitkäaikaistyötön ja käynnyt kurrsseja niin silloin sinun pitäisi tietää
opimme, että työtön on - vain ja ainoastaan -sairas ihminen ja tarvitsee elämänsä hallintaan apua.
Miksi kukaan ei käsitä kuinka sairaita kurssit todellisuudessa ovat? Miten työllistymistä parantaa ihmisen alentaminen eläimen tasolle, joka siis on näiden kurssien ainoa tarkoitus?
Kurseilla on mukana psykologi joka merkitsee kirjaansa työttömien asennetta-/käyttäytymistä.
Psykologisia testejä tehdään/ leikitään psykologisia leikkejä.
Psykologin luona käydään kerran viikossa juttelemassa kurssista ja elämästä. Kurssin vetäjät luulevat ettei työttömät osaa itse tehdä mitään ja puhuvat kuin lapsille.
Harjoitellaan sosiaalisia taitoja ja jokapäiväisiä askareita esim pyykinpesua, ruuanlaittoa, siivoamista jne.
Käydään ryhmän kanssa elokuvissa, museoissa, syömässä, jne.
työharjottelussa seurataan työttömän työskentelyä ja välillä keskustellaa psykologin kanssa.
Kuvauksesi osat pitävät kyllä kutinsa..
Lisäisin vielä tarkentaen ne vierailut ns. oikeilla työpaikoilla "tutustumassa työntekoon".
Huvittavinta muuten, jos on pieni paikkakunta niin pääset yritysvierailulle sinne mistä pistetty kävelemään sinut tai joku läheinen/tuttusi.
Oikeastaan tiedät usein paremmin asiat kun ko. kurssin ope/vetäjä.
On käynyt niinkin näillä kursseilla missä olen ollut, että työttömien joukosta on laitettu ammattilainen opettamaan toisia, kun ei ope/vetäjä hallitse ko. kurssin alaa edes..
Joinain päivinä ovat vain kyselleet aamulla mitäs kivaa sitten tänään haluatte puuhata aivan hienoa "päiväkoti meinikiä".
Kyllä siellä aikansa saa kulumaan tekee vaikka niitä nim:m "Hallitusnikkarin" painottamia hommia "itsensä työllistäen".
Tämä vain kurssituskustannuksin ja vaikka sille vetäjälle ilmoittaen että nyt sitten "harjoittelen"..
Voi myös mennä vaikka tuttavan/kaverin firmaan sanoen että ovat päättäneet minun olevan nyt "työmarkinoilla työvalmennuksessa". ;-)
Kysyy jatkoksi saanko tulla tuhon yhteen hallin nurkkaan tekemään hommaa ja sopii vain paljonko siitä maksetaan.
Tämän mukaan sitten itse jakaa sen työjuitsun siinä "valmennuksessa" :-), tekee siellä vaikka tuttavien pihalle niitä "variksen pelättejä" jos ei muuten saa ansiotaan nostettua..
on aiemmin jo todennut: Me kaikki synnymme työttöminä. Sen verta outoa sakkkia.
Seuraavan kerran älä vastustelu kun patistavat sinua yrittäjäkurssille. Ota vaan vastaan. Pian sen jälkeen olet "yrittäjä". Samalla pyyhkivät merkinnän "pitkäaikaistyötön" rekisteristä.
Huono puoli on, että sitten iskee heti aluksi karenssi, joka jatkuu siihen asti kunnes tajuat tulleesi höynäytettyksi. Kun vihdoin olet saanut (about 3 kk) byrokratia pyörityksen jälkeen polttomerkinnän "yrittäjä" pois rekisteristä alkaa "vain" 6 kk karenssi. Eläpä siinä sitten melkein vuosi ilman mitään, missään muodossa olevaa sosiaaliturvaa. Voit unohtaa kaikki sossut ja muut.
Totta puhut !
Olen itsekin vain työtä ja palkkaa vailla.
En suostu tekemään töitä ilman palkkaa.
Osaan työn teon. Vaadin siitä palkkaa.
(En mene ilmaiseksi harjoittelemaan. Teen töitä palkan vuoksi).
Kurssien ohjaus on aivan huimaa.
--- En ole "vammainen" - olen vain ilman kunnon palkaa ja työtä.
--- en tarvitse mitään terapiaa !! Tarvitsen palkkaa !!
-- miten näin yksinkertainen asia ei enää mene byrokraattien päähän ?
Kai siksi, koska olen myös minäkin tittelillä "pitkäaikaistyötön" -- olenko siis hölmö hallinnoijien mielestä...???