https://yle.fi/a/74-20248028 - loppuu pilluralli maailmassa.
Bensan hinta nousee piltiin, hyvä niin
Anonyymi-ap
1263
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sota nostaa hinnan 1l maksaa 20e tai paljon enemmän.
Nouskoon hinta. Sitten tulee autolla vastaan vain tuttuja ja kaikille voi iloisesti morjesta. Liikenne kulttuurikin paranee rahvaan jäädessä bussipysäkille.
ESIMAKUA TULEVISTA HINNOISTA
AI-yhteenveto Suomen hintataso nousi rajusti vuosina 1939–1945 sodan aiheuttaman tavarapulan ja valtion setelirahoituksen eli inflaation vuoksi.Yleinen hintakehitys ja säännöstelyInflaatio: Toinen maailmansota söi markan ostovoimasta noin kaksi kolmasosaa. Hinnat nousivat sotavuosina kiihtyvällä tahdilla.Säännöstely: Kansanhuoltoministeriö aloitti elintarvikkeiden ja kulutushyödykkeiden säännöstelyn syksyllä 1939.Korttijärjestelmä: Tiukimmillaan säännöstely oli vuosina 1941–1945, jolloin lähes kaikki tärkeät elintarvikkeet olivat ostokorttien varassa. Virallisten hintojen rinnalle syntyi musta pörssi, jossa hinnat saattoivat olla moninkertaisia.Esimerkkejä virallisista keskiainehinnoista (1944–1945)Suomen tilastollisen vuosikirjan mukaan eräiden tuotteiden viralliset keskihinnat olivat:Maitolitra: Vuonna 1944 maitolitra maksoi 3,66 markkaa (366 penniä) ja vuonna 1945 puolestaan 5,70 markkaa (570 penniä).Kahvi: Virallista hintaa ei löytynyt, sillä kahvi oli säännösteltynä vuodesta 1939 vuoteen 1954 saakka.Kahvinkorvike: Kilohinta oli 39,36 markkaa (3936 penniä) vuonna 1944.Palkat: Vuonna 1944 työmiehen keskituntipalkka oli 21,60 markkaa.
Nuoriso joutuu lopettamaan pillurallin niin ei moni kokoomukselle ääniään sieltäkään anna. Hyvä.
Nyt Orpo_Majanen&Co niitä hintaa tuntuvasti alentavia toimia.
Näyttää nuo nutipäänalut tuossa ajelevan turhaa ralliaan. Reilusti pitäisi vielä polttoaineiden hintoja nostaa.
Kohta alkaan päristelemään mopolla töihin. urku auki aamulla asuntoalueen läpi niin, että koko kortteli raikaa.
Kävin tuossa juuri sähköautolla sukuloimassa, matkaa mittariin tuli yht. n. 400 km. Matkalla pikalatasin 20 minuuttia (kävin ostamassa tuliaisia samalla) jotta ei mene akku turhan tyhjäksi.
Ajoon kuluneen sähkön hinnaksi muodostui n. 18 euroa, kun pikaladatun sähkön osuus n. 28 %. Jokaisen sadan kilometrin ajo maksoi siis n. 4,5 euroa.
Sähköauton arvonlaskun ja kalliimman vakuutusmaksun hinnalla saa paljon polttoainetta vanhaan autoon.
Nousee nousee nousee..., joo mikäs siinä sitten... vaan ette te mikrofiksut tätä maailman älykkäintä kansaa loputtomasti vedätä, kun päänne jossain vaiheessa tämmöistä menoa voi koristaa jopa joidenkin polttosinepumppujen päällä. Oletteko te edes yhtään miettinyt seuraamuksia. Lukekee historiaa mitä kävi 1918. Lopettakaa tyhmä tulellaleikki nyt!
Aivan liikaa on turhaa ajoa. Moni joutaisi kävellä lyhyet matkat, ja näin korvaisi kohonneen polttoaineen hinnan. Kun laskee mitä se kohonnut hinta maksaa, niin ei se niin suuri menoerä ole. Jos ei pysty maksamaan sitä alempaakaan polttoaineen hintaa, niin silloin kannattaisi miettiä liikkumistaan uudestaan. Ei mikään euron litrahinta ole nykyisin edes mahdollista.
Onhan se mahdollista ( euron tai alle -litrahinta).
Mutta liikunta on hyvä aska.