Kun palkka juoksi, kritiikki vaikeni

Molemmat veljekset päättivät Mini-Suomi-katastrofin jälkeen, ettei ähtäriläisten veronmaksajien rahoja enää koskaan törsätä matkailuun.
Mutta vanhemman veljeksen puolison palkka kaupungin palveluksessa kelpasi kyllä.
Ja vasta sen jälkeen, kun puolison työura kaupungin palveluksessa päättyi, alkoi Ähtärin ”pelastajien” raivoisa hyökkäys kaupunkia ja sen päätöksentekijöitä vastaan.
Aika erikoinen ajoitus. Vai onko tässäkin kyse vain sattumasta?
9126
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mitä sinä pönttö sössötät. Nyt alkaa selvästi Kepuloisten paniikki saavuttaa lakipisteensä, sipivasti ennen käräjiä. 🤭🍀🫶

2Äänestä

Olisiko hänen pitänyt ajaa vaimo irtisanotuksi?

Äänestä
  • Mutta herrathan olivat vannoneet, ettei veronmaksajien rahoja enää pala Ähtärin matkailumäkeen.
    Silti varsinainen taistelu kepulipäättäjiä vastaan alkoi vasta vuosia myöhemmin. Sillä välin nämä ”kepulit” saivat heidän omien sanojensa mukaan mellastaa matkailun parissa kaikessa rauhassa.
    Jos lupaus oli kerran niin ehdoton, miksi siihen ei puututtu silloin, kun rahaa vielä paloi?
    Vai oliko vannomisilla arvoa vasta sitten, kun omaan lähipiiriin ei enää liittynyt kaupungin palkkarahoja?
    Kuinka paljon painoa näille vannomisille lopulta kannattaa antaa?

    Äänestä

Kiero on tuo sheriffi

Äänestä

Vapo haastettiin käräjille laskuvesien ravinnepäästöistä heti sen jälkeen kun oli kengän kuva persauksessa. Potkut herättivät luonnonsuojeluhaluja. Laskuvedethän tutkittiin ELY-keskuksen toimesta ja mitkään arvot eivät ylittyneet. Tuollainen oikeusprosessi tuli erittäin kalliiksi hävinneelle.

Äänestä
  • Tuossa ei potkuilla ollut mitään tekemista. Hän oli vain kokenut hengellisen heräämisen.

    Äänestä

Ähtärin kunta ei ollut työantajana vaan kuntayhtymä toki miehitettynä kepulaisilla pääosin. Kuntayhtymä ei ollut Mini-suomi päätöksissä mukana millään tavoin.
Kepulaisilta roiskahti nyt pahasti reisille !

Äänestä

Tosiaan Ähtärin kunta ei omistanut edes aluesairaalaa vaan oli kuntayhtymän , kunta ei maksanut palkkoja sairaalan työntekijöille vaan kuntayhtymä siinä oli ainakin kuusi kuntaa.

Äänestä

Aluesairaala maksoi palkan ei kunta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Molemmat veljekset päättivät Mini-Suomi-katastrofin jälkeen, ettei ähtäriläisten veronmaksajien rahoja enää koskaan törsätä matkailuun.
Mutta vanhemman veljeksen puolison palkka kaupungin palveluksessa kelpasi kyllä.
Ja vasta sen jälkeen, kun puolison työura kaupungin palveluksessa päättyi, alkoi Ähtärin ”pelastajien” raivoisa hyökkäys kaupunkia ja sen päätöksentekijöitä vastaan.
Aika erikoinen ajoitus. Vai onko tässäkin kyse vain sattumasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu