Miten käy, kun erityisluokat on purettu ja inkluusio vedetään äärimmilleen, mutta samaan aikaan resursseja tukeen ei ole, koska ne on ohjattu maahanmuuttajavaltaisiin kouluihin?
Espoolainen erityisopettaja sanoo, että huonosti hoidettu inkluusio on kouluväkivallan taustalla.
Nuorisokodeista ja vastaanottokodeista tulevat nuoret, joillla on päihde-, jengi- ja rikostaustaa, ohjataan tavallisiin luokkiin.
Kaupungin oman arvion mukaan väkivallan uhka on jo suuri tai sietämätön 19 koulussa.
Opettajan mukaan tilanne ei ole hankalin maahanmuuttajavaltaisissa kouluissa, koska niissä on resurssit kunnossa.
Espoon koulut ovat keskenään eriarvoisessa asemassa, ja jälleen kerran liian moni kärsii hulluista pedagogisista ja maahanmuuttopoliittisista ihmiskokeista.
Lapsiperheet, muuttakaa pois sieltä turvallisempaan Suomeen
Anonyymi-ap
5
<50
Vastaukset 5
- Anonyymi00001
Huumeet leviää ja väkivalta kasvaa Aivan älytöntä tuoda ongelmaoppilaat takaisin luokkiin ..Tämä demari- ja vihervasemmistopolitiikka on täysin järjetöntä..Siellä on kohta huumejengit pystyssä ja sekä oppilaat että opettajat elää pelossa..
- Anonyymi00004
Naisten valta-asemaa on yhä parannettava ja lisättävä?
- Anonyymi00007
Miten niin kohta? Se on jo arkipäivää.
- Anonyymi00005
Kyllä maalla on mukavaa, lauloi jo Mikko Alatalo aikoinaan! 🇫🇮 Pisa nousee, kun lapsiperheet muuttavat maalle pois SDP:n ja muun vihervasemmiston tuhoalueilta!
- Anonyymi00006
Ne voisi inklusoida ne yhteen luokkaan niin asia on kunnossa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va4421723Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan951156Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94960Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63889Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43793Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49788Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K11763- 123763
- 60740
- 39739
- 61707
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o37627- 50626
- 45577
- 34575
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 92556
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49547- 50522
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518