https://demokraatti.fi/kokoomusedustaja-jumalaa-pitaisi-saada-pilkata-vapaasti
Kokoomuksrn kansanedustaja Tere Sammallahti vaatii, että jumalanpilkka pitäisi sallia. Tietysti tuo häirikkö pyrkii näillä argumenteilla eduskuntaan.
Ennemminkin valtion pitäisi erota kirkosta ja kirkollisveroa ei kerättäisiin valtion toimesta. Jokainen valitsee kristillisen yhteisön itse ja maksaa jäsenmaksun.
Kokoomuksrn kansanedustaja Tere Sammallahti vaatii, että jumalanpilkka pitäisi sallia. Tietysti tuo häirikkö pyrkii näillä argumenteilla eduskuntaan.
Ennemminkin valtion pitäisi erota kirkosta ja kirkollisveroa ei kerättäisiin valtion toimesta. Jokainen valitsee kristillisen yhteisön itse ja maksaa jäsenmaksun.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mikä on Päivi Räsänen ja Sari Essayah jumala! Ei ainakaan Jeesus, kun katsoo toimia joita he hallituksessa tekee! Riistää köyhiä ja tukee tappamista Ukrainassa!
Raha ja ns menestys on ainakin Essayahin jumala. Ei hän mitään muuta palvo.
Uskontoihin kohdistuvan pilkan kieltävä laki on enää voimassa Euroopassa :
- Puola
- Italia
- Itävalta
- Kreikka
- Andorra
- Liechtenstein
Lisäksi saksassakin se on rangaistavaa, jos se vaarantaa yleistä rauhaa,,,
Myös Euroopan neuvosto ja YK:n ihmisoikeuskomitea suosittelevat jäsenmailleen jumalanpilkka lakien kumoamista, sillä niiden katsotaan rajoittavan tarpeettomasti sananvapautta.
Jumalanpilkka on laitonta ja rangaistavaa noin 80 maassa maailmassa. Rangaistukset vaihtelevat sakoista pitkiin vankeustuomioihin ja ankarimmillaan kuolemanrangaistukseen.
Vähintäänkin puolet n.80 maasta on muslimimaita ja kaiken lisäksi valtioita on tällä kivellä n.195 jotenka enemmistössä maita ei ole minkäänlaisia jumalan pilkkalakeja!!! Edes jenkilässä kristofasistien luvatussa maassa ei ole jumalan pilkka lakeja,,,
https://www.finna.fi/Record/kansallisgalleria.A7FE36549D471D5F202DAF09901767B8?imgid=1
Suurin syy köyhyyteen on köyhässä itsessään.
Suurin syy köyhyyteen on koronkiskonta:
5. Mooseksen kirja 23. luku
20. Älä peri toiselta israelilaiselta korkoa rahasta, ruoasta äläkä mistään muustakaan, mitä yleensä korkoa vastaan lainataan.
21. Vierasmaalaiselta voit periä korkoa mutta maanmieheltäsi et. Kun noudatat näitä määräyksiä, Herra, sinun Jumalasi, siunaa sinua kaikissa toimissasi siinä maassa, jonka nyt menet ottamaan haltuusi.
Kirkosta voi erota ihan vapaasti, siihen ei valtiolla ole mitään sanomista. Kirkollisverot loppuu, mutta voihan kirkollisissa tilaisuuksissa käydä silloin, kun haluaa. Kolehtiin voi laittaa kolikkonsa, jos omatunto niin vaatii. Ja vapaaseurakunnat on vapaasti auki!
Mutta entäs muslimiuskoisia koskeva sananvapaus? Jos sanot Allahista pahaa, niin onko edessä kuolemanrangaistus?
Kristinuskon mukaan sellaista ihmistä joka ei palvo ja ylistä Jumalaa, tullaan kiduttamaan ikuisesti.
Kuinka herttainen uskonto kristinusko onkaan, vai kuinka?
"Hänen mielestään nykylaki ei niinkään auta varjelemaan kristinuskoa, vaan suojelee enemmänkin herkästi loukkaantuvia ”tuontiuskontoja”"
Tere Sammallahti ei näytä ymmärtävä sitä, että kristinusko on tuontiuskonto Suomessa.
Olen käytännössä kaikesta eri mieltä kuin tuo kokoomuspersu Sammallahti, mutta tässä asiassa hän on oikeassa. Satuolentoja saa pilkata. Aku Ankkakin kulkee munasiIIaan Ankkalinnan kadulila.
Onko kokoomus mennyt näin alas, missä on ’koti, uskonto ja isänmaa’?
KD juutalaisuuden sallattu tieto!
Kerrankin Sammallahti puhuu asiaa jossain aiheessa.