Kiinan kieli todistaa Raamattua todeksi

Kiinan kirjoitusjärjestelmä on verrattomasti yli 4000 vuotta vanhaa. Vanhimmat sanat ovat
vuosituhansien takaa, ja ne koostuvat pienemmistä sanoista, jotka selittävät sanan merkitystä. Kiinalaiset sanat kantavat sisällään muistoja muinaisista ajoista, jolloin ihmiskunnalla oli yhteinen alkuhistoria, ja useat niistä viittaavat Raamatun tapahtumiin.
>Laivaa tarkoittava sana koostuu merkeistä, jotka tarkoittavat "kahdeksan ihmistä aluksessa" (Nooan arkki).
>Murhaaja tarkoittaa "veljen kuolema" (Kain ja Aabel).
>Puhumista tarkoittava sana kuvaa "tomua, johon puhallettiin elämä" (Aadam)
>Kielletty tulee sanoista "puut ja käsky" (paratiisin syntiinlankeemus).
Ja niin edelleen.
https://www.bible.ca/ark/chinese/bible-evidences-chinese-language-characters-words-garden-of-eden-genesis.htm
1271
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

On niin monimutkainen kieli ettei ole voitu omaksua miljoona vuotta sitten, vaan evoluution täytynyt kehittää se paljon aikaisemmin ja todella nopeasti, koska ei lukihäiriöisenä mutaationa oikein voi elää.

Me on keksitty ryhtyä sepustelemaan asioita vasta aivan äskettäin vaikka itse kantakieli on yhtä vanhaa kuin kiinan kieli.

Äänestä

Mutta miten ihmisen kieli voi muka olla vain tuhansia vuosin, 4000-6000 vuottaa vanhaa. Ei se ole mitenkään mahdollista että kieli, puhuttu ja kirjoitettu putkahtaa niin nopeasti ihmiskuntaan, vaan sen tulisi tulla pikkuhiljaa miljoonien vuosien kuluessa sitä mukaa kuin viestintä kehittyy, niin ihminen kehittyy sitä kohden, että pystyy ja saattaa puhua sekä kirjoittaa. Ja jopa kirjoitustaidon kuvittelisi kehittyvän aikaisemmin, koska ei vaadi niin paljon rakenteellisia muutoksia kuin mitä puhuminen. Kirjoittaessa ei ärräviat eikä muut äätämisen ongelmat haittaa, niin olisi kuvitellut että jo miljoona vuotta sitten ihminen sepustellut asioita että on se kummaa tämä ihmisepoloisen elämä ja vielä kummempia nuo satuolennot.

Äänestä
  • Baabelin tornin aikana laitettiin kielet kertaheitolla jakoon. Siellä erkanivat kansat ympäri maailman ja jokainen sai oman kielensä. Nykyinen kielitiede muuten kykenee jäljittämään maailman kielten alkuperän ainoastaan muinaisen Baabelin seudulle asti.

    Äänestä

  • Ensimmäiset kirjoitustyylit olivat nuolenpääkirjoitus, hieroglyfit ja kiinalaiset kirjainmerkit - mutta ne eivät olleet aakkosia. Ensimmäiset aakkoset otettiin käyttöön juutalaisten keskuudessa n. 1400 e.Kr. Ne olivat egyptiläisten hieroglyfeistä kopioidut 22 merkkiä, jotka otettiin kuvaamaan konsonantteja kirjoituksessa. Vasta luettaessa tekstiä, niiden konsonanttien väliin lausuttiin vokaalit. Myöhemmin foinikialaiset kopioivat juutalaisilta nämä ns. paleohebrean aakkoset ja tekivät niin tunnetuiksi, että niitä kutsutaan vieläkin foinikialaisiksi. Niistä muodostettiin myöhemmin kreikkalaiset ja latinalaiset aakkoset.

    Äänestä

On evoluutio pistänyt tossua toisen eteen kun vasta vähän aikaa sitten ryhdytty kirjoittelemaan toinen toisilleen sekä kirjaamaan ylös mitä mieltä satuolennot ovat.

Itse puhetaidon on täytynyt kehittyä pitkän, pitkän ajan kuluessa eikä edes 50 000, vuotta riitä alkuunkaan siihen että ihminen kehittyisi sopottamaan toisilleen jotain. Tai ei ainakaan niin että toinen ymmärtäisi tai haluaisi ymmärtää mitä toinen yrittää sanoa.

Ja varsinkin jos jo silloin alettu selittämään satuolennoista, niin se on varmasti mennyt yli hilseen.

Äänestä
  • Ihminen osasi puhua heti kun Aadam oli luotu.

    Äänestä

Aabraham oli kotoisin Kaldean Uurista, mikä oli Sumerilaisen kulttuurin kesuspaikka. Aabraham osasi lukea ja kirjoittaa.

Ei se missään Kiinassa ollut, siellä keksittiin mm. ruuti.

Äänestä
  • Etkö sinä osaa lukea? Kukaan ei väittänyt Aabrahamia kiinalaiseksi. Aabraham ei liity koko asiaan mitenkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Etkö sinä osaa lukea? Kukaan ei väittänyt Aabrahamia kiinalaiseksi. Aabraham ei liity koko asiaan mitenkään.

    Kaikki Jumalan liitot on tehty Aabrahamin kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kaikki Jumalan liitot on tehty Aabrahamin kanssa.

    Myös Nooan liitto ennen Aabrahamia?

    Äänestä

Missähän vaiheessa evoluutio täräyttänyt ihmisen päähän satuolennot?

Jos silloin kun opittu jotain toisilleen mölisee ehkä puoli miljoona vuotta sitten ehkä ensimmäinen sana minkä ihminen on toiselle sanonut, on ollut Jumala. Muut katsoneet ihmeissään, että mitä kahjo höpiset ja sanoja näyttänyt taivaalle ja levitellyt käsiään, niin muu ymmärtäneet, että siellä on se Jumala, joka tehnyt kaiken eikä tämä evoluutio väsää meitä mitään kohden eikä kehitä tätä puhetaitoa pidemmälle.

Kun ihmiset oppineet kirjoittamaan, niin sitten usko satuolentoihin on räjähtänyt käsiin, on alettu keksiä jos minkinlaista satuolentoa kunnes yksi ukkeli keksi että ei pojat sentään, kyllä te olette kuralätäköstä syntyneet. Sen itse kuralätäkön synty vähän vielä epäselvä, mutta kyllä se tässä selviää kun tutkitaan asiaa enemmän.

Äänestä

Ps.10:16 Herra on kuningas ainiaan ja iankaikkisesti; hävinneet ovat pakanat hänen maastansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kiinan kirjoitusjärjestelmä on verrattomasti yli 4000 vuotta vanhaa. Vanhimmat sanat ovat
vuosituhansien takaa, ja ne koostuvat pienemmistä sanoista, jotka selittävät sanan merkitystä. Kiinalaiset sanat kantavat sisällään muistoja muinaisista ajoista, jolloin ihmiskunnalla oli yhteinen alkuhistoria, ja useat niistä viittaavat Raamatun tapahtumiin.
>Laivaa tarkoittava sana koostuu merkeistä, jotka tarkoittavat "kahdeksan ihmistä aluksessa" (Nooan arkki).
>Murhaaja tarkoittaa "veljen kuolema" (Kain ja Aabel).
>Puhumista tarkoittava sana kuvaa "tomua, johon puhallettiin elämä" (Aadam)
>Kielletty tulee sanoista "puut ja käsky" (paratiisin syntiinlankeemus).
Ja niin edelleen.
https://www.bible.ca/ark/chinese/bible-evidences-chinese-language-characters-words-garden-of-eden-genesis.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu