Etenkin kouluihin ja päiväkoteihin...niinhän venäjäkin tekee ukrainalle.
Venäjän siviileihin kohdistettava kovia iskuja...
Anonyymi-ap
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kulunut juttu jo, mieti vähän, Venäjä iski 4vuotta vain öisin, paljonko on lapsia öisin päiväkodeissa ja kouluissa, kerro.
Kyse on sotapropagandasta, ukraina muistaa aina mainita jos lapsi kuolee, silä saa sympatiaa. Mutta kun 30 000 palestinalaislasta tapettiin, "israelilla on oikeus puolustaa itseään"
Minusta sekä Venäjän on lopetettava hyökkäyssotansa Ukrainassa, että Israelin kansanmurhaa hipovat toimensa Gazassa. Nämä asiat eivät ole toisensa poissulkevia, vaan molempia on vaadittava.
Tässä ei voi vedota mihinkään whataboutismiin: "mutta kun Jenkit Vietnamissa 1968", "mutta kun Tsingis-kaani Khwarezmissa 1221", "mutta kun Assyrialaiset Babylonissa 689 eaa."
Kansanmurhia ei saa käyttää politiikan välineenä enää - ei saa Venäjä, eikä saa Israelkaan. Jossain vaiheessa tähän pitää tulla loppu. Parempi että hullut tyrannit pysäytetään nyt, eikä vasta sitten kun koko maailma savuaa.
Ihmiset ei alennu venäläisten tasolle.