https://www.is.fi/politiikka/art-2000012349331.html
Lue tiivistelmä
Sdp:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar arvostelee kokoomuksen maahanmuutto-ohjelmaa kylmäksi ja epäinhimilliseksi.
Razmyar kritisoi erityisesti esityksiä perheenyhdistämisen kiristämisestä ja pakolaisten valinnasta uskonnon perusteella.
Hänen mukaansa ohjelma jakaa ihmisiä meihin ja muihin eikä eroa perussuomalaisten maahanmuuttolinjasta.
Lue tiivistelmä
Sdp:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar arvostelee kokoomuksen maahanmuutto-ohjelmaa kylmäksi ja epäinhimilliseksi.
Razmyar kritisoi erityisesti esityksiä perheenyhdistämisen kiristämisestä ja pakolaisten valinnasta uskonnon perusteella.
Hänen mukaansa ohjelma jakaa ihmisiä meihin ja muihin eikä eroa perussuomalaisten maahanmuuttolinjasta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin, tottakai Razmyar on huolissaan rukouskutsun minareetista ulisemalla ja järjettömällä mölinällä viivästyvän eikä kajahdakaan ilmoille vielä huomenna.
Kaikilla pitäisi olla oikeus tulla Suomeen...
Vastaavaa oikeutta ei ole missään muussa maassa...
"Kaikilla pitäisi olla oikeus tulla Suomeen...
Vastaavaa oikeutta ei ole missään muussa maassa..."
Totta! Ja samaan tapaan minulla pitäisi olla lakisääteinen oikeus kävellä naapurin olohuoneeseen syömään niiden iltapala.
Yhteiskunnan sisäinen vakaus, turvallisuus ja julkisen talouden kantokyky ovat ensisijaisia. Tämän näkemyksen mukaan ei ole järkevää ottaa sisään väestöryhmiä, joiden työllistyminen on epävarmaa, vaan keskittyä olemassa olevan väestön kouluttamiseen ja automaatioon.
Saatikka sitten kun osan tulijoista työllistyminen on lähes mahdoton ihme niin ei voi kuin touhua ihmetellä.
En ole kokoomuslainen enkä enää kepu,no miksi? Silloinen pää.inisteri kutsui näitä elintasopakolaisia Suomeen,aikoi antaa yhden hänen omakotitalon käyttöön. Mutta kuka ja paljonko sai vuokratuloa,en tiedä. No nyt näitä Nasirin maasta on ja niin työteliäitä ja tuovat verotuloja miljaardeja Suomeen. Eikä raiskauksia eikä ryöstöt heitä paina.
Siis vain Nasirin maasta otetaan työtätekevät pakolaiset Suomeen ja muiden maiden pakolaiset käännytetään heti rajalta takaisin sinne, mistä ovat tulleet. Eikö se ole rasismia?
Ei se ihan noin ole vaan kaikille muslimeille ollaan punaista mattoa levittämässä.
Jokseenkin outoa ottaen huomioon juurikin tämän porukan kotouttamisongelmat jotka lienevät pysyviä maailmantappiin.
Onneksi ei koske Lapuaa
Nasimalle sopisi kukkamekon tilalle purkamekko, olisipa toinen ääni kellossa.
ällättävä ihmisoletettu.