Kehitysapu Afrikkaan ei kuulu kaikille maille

Kehitysapua ei tule antaa näille Afrikan maille mistään EU-maasta!

IL
”Moskovassa järjestettiin tiistaina kaasunviejämaiden järjestön (GECF) kokous, ja tänään käynnistyy kaksipäiväinen Venäjä–Afrikka-huippukokous.

Kremlin mukaan Putinilla on ohjelmassa kokouksen aikana yli 20 kahdenvälistä neuvottelua.

Venäjän mukaan tapahtumaan osallistuu delegaatioita 48 Afrikan maasta, ja 22 maata lähettää paikalle valtionpäämiehensä.”
2885
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Eli ei näille?

Varsinaiset jäsenmaat (12 maata)

• 🇩🇿 Algeria
• 🇧🇴 Bolivia
• 🇪🇬 Egypti
• 🇬🇶 Päiväntasaajan Guinea
• 🇮🇷 Iran
• 🇱🇾 Libya
• 🇳🇬 Nigeria
• 🇶🇦 Qatar
• 🇷🇺 Venäjä
• 🇹🇹 Trinidad ja Tobago
• A🇪 Yhdistyneet arabiemiirikunnat (UAE)
• 🇻🇪 Venezuela

Tarkkailijajäsenet (8 maata)

• 🇦🇴 Angola
• 🇦🇿 Azerbaidžan
• 🇮🇶 Irak
• 🇲🇾 Malesia
• 🇲🇷 Mauritania
• 🇲🇿 Mosambik
• 🇵🇪 Peru
• 🇸🇳 Senegal

Äänestä

Juurikin tuon johdosta on syytä lyödä kiilaa väliin ja pitää Afrikkaa Euroopan puolella kaupassa ja suhteissa.

Äänestä

Venäjä yrittää pölliä meidän rahat niiltä joten olen samaa mieltä. Rahahanat täysin kiinni.
Miksei muuten eu käy kauppaa afrikkalaisten kanssa? Syytä olisi

Äänestä

Millaiset kohteet sitten saivat Suomelta kehitysapua?

Ukraina: 55 miljoonaa euroa

Viime vuosina Suomi on maksanut kehitysapua eniten Saharan eteläpuolisen Afrikan maille, kuten Etiopialle, Somalialle ja Tansanialle sekä Afganistanille, selviää ulkoministeriön ylläpitämästä tietopankista.

Viime vuonna Ukraina oli Venäjän hyökkäyssodan myötä eniten Suomelta kehitysapua saanut yksittäinen maa. Suomi maksoi viime vuonna Ukrainalle 55 miljoonaa euroa kehitysapua.

Suomi lahjoitti muun muassa 15 miljoonaa euroa Maailmanpankin rahastoon, jolla tuetaan Ukrainan julkisia peruspalveluita ja julkisen sektorin työntekijöiden, kuten opettajien, palkkakuluja.

Lisäksi Suomi maksoi viiden miljoonan euron tuen Ukrainan ruoka-apuun Maailman ruokaohjelman kautta ja neljän miljoonan euron tuen Punaisen ristin humanitäärisen tuen operaatioille Ukrainassa.

Vuosittain kaikesta Suomen maksamasta kehitysavusta noin kymmeneosa on humanitääristä apua eli esimerkiksi ruokaa tai lääkkeitä kriisialueille, kertoo ulkoministeriön kehityspolitiikan alivaltiosihteeri Pasi Hellman.

Äänestä
  • Mihinköhän menee Afganistaniin lähetetyt rahat? Kuka niitä hallinnoi?

    Äänestä

  • Miksi Somalialle? Siellähän on rauha ja adiat hyvin, kun siellä voi käydä lomallakin!
    Ja oliko niin, että Somalia ei ota edes vastaan palautettavia kansalaisiaan?

    Äänestä

Suomen kehitysyhteistyöhön vuodelle 2026 budjetoidut määrärahat ovat yhteensä 1 034 miljoonaa euroa, mikä vastaa noin 0,35 prosenttia Suomen bruttokansantulosta (BKT).

Keskeiset luvut ja linjaukset vuodelle 2026

• Määrärahojen jakautuminen: Rahoitus jaetaan ulkoministeriön hallinnoimaan varsinaiseen kehitysyhteistyöhön sekä muuhun kehitysyhteistyöhön (kuten pakolaisten vastaanottokuluihin ja EU:n talousarvioon maksettaviin osuuksiin).
• Leikkaukset ja säästöt: Petteri Orpon hallitus on jatkanut kehitysyhteistyömäärärahojen leikkaamista osana vaalikauden säästöohjelmaa, joka pienentää kehitysapua yhteensä yli 1,3 miljardilla eurolla. Esimerkiksi Afrikan kehitysrahaston lahjaosuutta on pienennetty ja lainarahoitusta lopetettu.
• Painopisteet: Uuden Kansainvälisten taloussuhteiden ja kehitysyhteistyön selonteon mukaan rahoituksessa korostetaan yhä enemmän kauppaa tukevaa kehitysyhteistyötä, kehityspoliittisia finanssisijoituksia sekä suomalaisten yritysten osallistumista kehityshankkeisiin.
• Kansalaisjärjestöt ja humanitaarinen apu: Vuosille 2026–2029 myönnetään ohjelmatukea 23 suomalaiselle kansalaisjärjestölle, ja ensimmäistä kertaa monivuotista humanitaarista tukea (yhteensä 40 miljoonaa euroa) kahdeksalle järjestölle.

Äänestä
  • Aikamoiset summat!!’

    Äänestä

Eli yli miljardi suomeksi!😱

Äänestä

Parasta kehitysapua on lähettää suomalaista ruokaa ja tuotteita ja tieto-taitoa eikä rahaa!

Äänestä
  • Just! Työtä suomalaisille, kun valtio maksaa palkan, kun joku lähtee tekemään työtä noissa kehitysmaissa, jonne rahaa lähetetään!

    Äänestä

  • Anonyymi-ap kirjoitti:

    Just! Työtä suomalaisille, kun valtio maksaa palkan, kun joku lähtee tekemään työtä noissa kehitysmaissa, jonne rahaa lähetetään!

    Meneekö raha oikeisiin kohteisiin?

    Esimerkki:

    ”Marokon kuningas ja maan talous

    Maan valtionpäämies, kuningas Mohammed VI (valtaan vuonna 1999), on yksi maailman rikkaimmista monarkeista. Tämä herättää usein kansainvälistä keskustelua siitä, miksi Marokko ottaa vastaan kehitysapua tai kansainvälistä tukea muilta alueilta (kuten EU:lta).”

    Äänestä

  • Anonyymi-ap kirjoitti:

    Meneekö raha oikeisiin kohteisiin?

    Esimerkki:

    ”Marokon kuningas ja maan talous

    Maan valtionpäämies, kuningas Mohammed VI (valtaan vuonna 1999), on yksi maailman rikkaimmista monarkeista. Tämä herättää usein kansainvälistä keskustelua siitä, miksi Marokko ottaa vastaan kehitysapua tai kansainvälistä tukea muilta alueilta (kuten EU:lta).”

    Käärii liiviinsä manit kunkku!😡

    Äänestä

Hei bingo bango bongo täällä rakas ompi Kongo täällä viihdyn mä vaan, en tarvi sukkaa,tukkaa, paitaa kenkää hei bingo bango bongo mä tänne jään.

Äänestä
  • Minne jäät? Suomeen? Vai Afrikkaan?

    Äänestä

  • Kongo on Belgian vanha siirtomaa.

    Äänestä

Ulkomaalaiset vangit maksavat suomalaisille veronmaksajille jopa 80 miljoonaa euroa vuodessa.

Sietämätöntä.

Ulkomaalaiset vangit tulee palauttaa lähtömaahansa!

Äänestä
  • Ei pelkästään vangit, vaan jokainen sosiaaliturvan varassa Suomessa elävä. Sosiaaliturva kansalaisperusteiseksi, niin ei tarvita edes karkotuksia - karkottavat itse itsensä.

    Äänestä

Venäjän kanssa veljeilevien Afrikan maiden kehitysavun voi suunnata Ukrainalle, joka tarvitsee tukea taitelussa imperialistista roistovaltiota Venäjä vastaan Venäjän itse aloittamassa sodassa.

Äänestä
  • Putin vie afrikan kautta antamamme avustusrahat.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Putin vie afrikan kautta antamamme avustusrahat.

    Juurii niin

    Äänestä

Meillä omassa maassa asiat päin helvettiä, velkaa eniten Euroopassa, valtionhallinto tahkoaa uusia säästö ja köyhyysloukkuja. Eikö rahat kuulu oman maan asioiden hoitoon.

Äänestä
  • Niinhän sitä luulisi!

    Äänestä

sdp urpilainen mitä sai aikaseksi? no vero rahoja afrikkaan mutta mitä muuta 27000e kk + muut edut nyt suojatyö paikassa.

Äänestä

kaikki maksoi veronmaksaja

Äänestä

ja jos nyt sota syttyisi venäjän kanssa kuka tyhmä siihen lähtisi?

Äänestä

Siivooja 1500e brutto kk

Äänestä

SDP vihaa suomalaista duunaria!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kehitysapua ei tule antaa näille Afrikan maille mistään EU-maasta!

IL
”Moskovassa järjestettiin tiistaina kaasunviejämaiden järjestön (GECF) kokous, ja tänään käynnistyy kaksipäiväinen Venäjä–Afrikka-huippukokous.

Kremlin mukaan Putinilla on ohjelmassa kokouksen aikana yli 20 kahdenvälistä neuvottelua.

Venäjän mukaan tapahtumaan osallistuu delegaatioita 48 Afrikan maasta, ja 22 maata lähettää paikalle valtionpäämiehensä.”

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu