Tosiasia otsikossa, vaikka terroristit vääntävät sodan erikoiseen muotoon.
Sitten on nillittäjiä, jotka vääntävät, onko muoto "Ukrainan sota" oikein. Ihan oikein ilmaistuna se on Ukrainan ja venäjän (huom pienellä kirjoitettuna) välinen sota. Mutta päivittäisessä ja usein käytettynä lyhyempi muoto "Ukrainan sota" on ok, koska Ukraina käy aseellista sotaa vain yhtä valtiota vastaan eikä sekaannuksen vaaraa toiseen sotaan siten ole.
Sitten on nillittäjiä, jotka vääntävät, onko muoto "Ukrainan sota" oikein. Ihan oikein ilmaistuna se on Ukrainan ja venäjän (huom pienellä kirjoitettuna) välinen sota. Mutta päivittäisessä ja usein käytettynä lyhyempi muoto "Ukrainan sota" on ok, koska Ukraina käy aseellista sotaa vain yhtä valtiota vastaan eikä sekaannuksen vaaraa toiseen sotaan siten ole.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Sota aloitettiin euroopan kapinetissa.
Aloittaja laitappa todiste ruutuun!!!!!
https://www.to-en.gr/Nostradamus/cover_en.htm 666
Kaikki näkivät venäjän hyökkäävän ukrainaan. Puten voiton puhe ehti livahtaa nettiin silloin sodan alussa. Sota on tietenkin kauheaa mutta venäjän puolelta se on ollut myös sellaista sekoilua että se on tragikoomista. Rammat ja kuurot kelpaa etulinjaan noin yhtenä esimerkkinä.
Kyllä. Näin oli ollakseen.
No mutta hyvä kun edws se Venäjä on swntään viisaampi ja moiset puolestaan - voittojensa kautta - lopettaa.
Kyllä. Monikossa
Ei enempää Nato kuin Eurooppakaan olleet kyllin hulluja aloittamaan sotaa "suurvaltaa" vastaan. Senhän sanoo järkikin, jota venäläisillä ei ole. Venäjä aloitti sodan, kun ei hyväksy naapurivaltioiden itsemääräämisoikeutta, joka ei ollut millään tavalla heiltä pois. Koulukiusaajan mentaliteetti.
Höpöä pukkaa. Sota alkoi, kun itä- ukraina " halusi " erkaantua emämaastaan ukrainasta.
Hitlerismi on euroopan johtajien ammattitauti.
Psykopatianpalvojia, kyllä.
Erittäin heikkoja yksilöitä
Mutta vain venäjällä fasismi elää ja voi hyvin.
>>Ihan oikein ilmaistuna se on Ukrainan ja venäjän (huom pienellä kirjoitettuna) välinen sota. >>
Nyt Putiniin sattui kun kirjoitit Venäjä pienellä alkukirjaimella.
😊😊😊😊😊
:DDD
Korjaako tämä tuon VVVVirheen?
6-57
Hän, joka oli edistynyt valtakunnassa,
jolla on punainen päällikkö lähellä hierarkiaa,
ankara ja julma, ja hän saa itsensä pelätyksi,
Hän seuraa pyhää monarkiaa.
ND ennusti tuon sodan 1555.
Nessun Dorma.
Karma rankaisee venäjää.
Venäjä kylvää kuolemaa ja hävitystä . Kuolema ja hävitys heijastuu takaisin Venäjään.
Venäjä tappoi nälkään 15.000.000 ukrainalaisia nälkään 20 luvulla.
Ja nyt on uusi kansanmurha menossa !!!
Luija on isoryssien puolella. Muutoin eivät hevonvitunkoskasn oöosi pärjänneet 57än valtion sijaissotimisiin heitä bastaan. JA vielä ukrssa meidät voittaneetkin
*sijaissotimiisiim liittyen
Hirvee määrä kirjoitusvirheitäkin .. heh
Stalin tapatti neljä miljoonaa ukrainalaista nälkään 1930-luvulla, viikon kirja muistuttaa – ja juuri Stalinin Neuvostoliittoa Putin ihailee
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000008647681.html
Tarkensin tuota kommenttiasi.
Stalinin valta alkoi 30 luvulla.
Jäi heidän mielestään kesken.
Tämä sota on brysselin EUnukkien , toisin sanoen lännen demokraattien ALOITTAMA LAAJENTUMIS-sota. Jota EU ei halua lopettaa, EUnukkien ns. HALUKKAAT maat on täydellisiä natseja ja jälleen Venäjää valloittamassa. Kiovan koomikko sen TOTUUDEN kertoi , brysselissä pitämässään puheessa sanoi. ”emme saa hävitä toista kertaa”.😎🇫🇮🇫🇮😎
Onko EU hyökännyt diktaattori PUTININ kimppuun?
Tämähän on ihan uusi tieto!
Ei sotaa toivoa, ei sotaa toivoa, voi venäläist milloinkaan…
Näinhän se on…
Ennen venäjän aloittamaa sukulaiskansansa hävitys-sotaa oli kaikki hyvin. Öljy, kaasu, mineraalit viittasivat maailmalle, ystävyys suhteita solmittiin, turismi länteen kukoisti, venäläiset rikastuvat
Venäjä hyötyi ukrainalaisten teknologian osaamisesta ja teräs teollisuudesta. Esim Antonov 225 Mriua jonka kateelliset venäläiset tuhosivat pieleen mennessä lentokenttä iskussa..
Karma rankaisee nyt venäjää hyökkäys-sodastaan ja ilmakehän saastuttamisesta.
.
Olet psykopaatti.
Olet häviäjä😡
Toki, koska sensuroin kun argumenttini eivät tyhmyyyteni töhden enää riitä, kuten teikälöiset
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Uuskotko tosissasi voivasi kuolka vitutuksern? Vaikutat erittäin epästabiililta (psykopaatilta) jo. Pitäisikö sinusta siis tehdä huoli-ilmoitus? Auttaisiko niuvan-lataamo sinua vähän jäähdyttelemään, kenties?
anna.fi on paikkasi.
Mars sinne lukemaan tasoiaiasi juttuja
Ei kukaan ollut Venäjää valloittamassa. Kohta ei muu auta hulluun kansaan, joka ei ikinä lopeta hyökkäyssotiaan.
Venäjänkielinen sana sodasta muistuttaa meidän VAINO-sanaa, eli vainoaako nyt Venäjä Ukrainaa, vironkielellä se on tagakiusamine , muutamalla ns romaanisilla kielillä persecutina!
Venäjä tappoi 15.000.000 ukrainalaista nälkään 20 luvulla.
Venäjän aikomus alistaa Kiova yllätyshyökkäyksellä epäonnistui surkeasti ja pettyneet venäläiset kohdistivat raivonsa Butšan asukkaisiin. Venäläisten Butšassa tekemät sotarikokset odottavat oikeudellista käsittelyä.
Venäläisten pesukone- ja vessanpönttövarkaudet ovat pieniä rikoksia verrattuna heidän muihin siviileitä kohtaan tekemiinsä rikoksiin verrattuna.
Venäläiset kovin mielellään käyttäisivät atomipommin Ukrainaa vastaan mut onneksi Kiinan tsi jinping on kieltänyt putinia tarttumista ydinaseeseen.
Nyt Putinin pitää vain kalistella niitä
Päinvastoin. Kiinaa suosii EUn lahoaminen ja Euroopan nuketyhjentyminen. He ovat nyketusmyönteisiä koska noin heille jää eur ittellensä.
Ja rus ei köytä atomia mielelläön ukr vastaan, koska veöjeskansaansa.
Suomen Someroa vastaan tosin toki käyttää, koska stupidon kompetenssit/luonne ei mahdollista muuta.
Ari Ouheloinen ois tullut nostaa ylipäälkiköksi. Jolloin oliskin tullut torjuntavoitto sijaissotakostoihinsa
X < Joulu 2026
Venäjä kärsii rikoksista ihmiskuntaa kohtaan, karma rankaisee. Ukrainaan hyökkääminen, ydinaseilla uhkailu, ilmakehän saastuttaminen, toisinajattelijoiden vainoaminen, niistä tulee rangaistus. Nyt on 2.5 miljoonaa venäläistä kuollut Ukrainassa, öljynjalostamot palavat ja hivi leviää, bensa loppuu ...
Karma rankaisee venäjää.
En jaksa vastata paskanjauhantaasi yksityiskojtaisesti. Viestini sanoma jääkööt validiksi
Ukraina turvallinen maa,ukri elätit pitäisi palauttaa takaisin.
Me tapetasn siellä. PL, HUN, RO, yms ympärysvaltiot löhtevät sinne ROIsotahaaskalle.
Suimes he taas käöntyy omiensa puolelle kun RUS,UKR,BL neoUSSR vyöryää Raatteentielke, Suimiasein, tappamaan heille rajalkaan aivan liian vaaralliset suomalaiset sukupuutyoon.
Comsicomsa
*Ne=he=Suimen ukroelätit, siis
Ukrainan Presidentti on maan paossa v,2014 kaappauksesta asti.
Kortonki Kalma Elina
Kun ukranaiset potkaisivat Janukovitsin ulos maastaan niin Putin suuttui ja aloitti hyökkäys sodan Ukrainaan.
Ilmiselvää, kaikki muu on valheita ja selittelyä.
Hyvä aloitus, ei anneta pietarin trollien ja putinistien vääristelyjen ja propagandan harhauttaa.
Nitä sokeamoi ja harhaisemoi Suomi itse on, siyä heikomoi on tilanteensa vääristyneen tilannekuvan tähden.
Sietöisit olla kiitollinen totyydenpuhyjillesi. Mikäli lakipykälä 10 suhmurointi etenee, totuudenouhujanne KAIKKI ari miettistätte, jst seuraa VÄLITÖN sukuouuttonne, nanoheimona.
Mikä 9n vähän outoa,toimintaa, mutra putler varmasti kiittää. Ja WEF, eli nämä:
"maintain humanity under 500,000,000 in perpetual balance with nature"
Ukrainan sota on oikea nimitys. Sotaa käydään Ukrainassa.
Käytiin. Ja Venäjä voitti.
Kurskissakin, Venäjällä, toki.
Sekunnin.
"Tukholman Profetiaan, siis"
-ne venäläiZenne
Ukrainan levottomuudet alkoivat 2014 EU:n ja USA:n alullepanemasta ja tukemasta, laittomasta ja väkivaltaisesta Maidanin vallankaappauksesta (ns. Euromaidan). Tuosta vallankaappauksesta alkunsa saaneet väkivaltaisuudet johtivat tilanteeseen jossa ollaan tänään.
Kyllä. Me, Läntenä siis, aloitimme UKR sodan.
On kyettävä pysymään itswöleen edes rehtinä.
Tuon tähden trump ei voi sietää zelenskyä. Koska tietää koomikon olevan epäaito paskanpuhuja
Hae apua.
Olet turha.
PURHA
kaikkia alkaa jo kyllästgytggtämään Ukrainan Zelen miljardien viemäri joka vain imee rahoja, mitää ei saa aikaan...
Onpas saanut aikaan. Venäjä on tulessa, bensa loppunut, , 1,5 miljoonaa venäläistä sotilasta on kuollut, venäjän hyökkäys on torjuttu
Ei mitään Datakeskuksia herrojen vouhotusta kansa kiusaamiseksi. Suomen päättäjät eivät usko ennen kuin päällystöstä saadaan ensimmäinen raato.
ERITTÄIN ikävää, että Suomesta on tullut Ceausescula. Ja piraatismiSomaliakin. Ja reaaliriskinä on nyt tuikin, että maasta tulee vielä WW2 Japaninkin ne tietyt 2 kaupunkia.
Nykylentoradallaanhan vielä jopa ylivarmastikin
Ja. Harmi etteivät usko kansaa. Tekevät siinökin Ceausescujen virheen
Vainoharhainen tärinätauti paranee kunhan lopetat öyhötyksesi.
Kerropa kuitenkin miksi sinusta tehtiin artikkeli:
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/16691348-583e-441d-a9ca-1c03c207027c
Ukraina pyrkii barbaarisesti tuhoamaan federatiivisen Venäjä talouden hyökkäämällä öljyjalostamoiden yms. kimppuun pommein, trolllein ja droonein.
Federatiivinen Venäjä hyökkää vain siviilikohteisiin säästäen Ukrainan taloutta ja mahdollisuutta taistella menestyksellisesti.
Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa, ryssä saa mitä tilasi.
Tämä on myös Kiinan sijaisota. Kiina lypsää venäjää minkä ilkeää. Maksaa esimerkiksi 20-25% alempaa hintaa kuin mikä maailmanmarkkinahinta kaasulle on.
Samalla Kiina saa jokseenkin vapaat kädet kurittaa kansaansa ja Taiwania kun sivistynyt maailma katsoo Ukrainan vapaustaistelua.
Eli ei Kiina eikä venäjä edes teoriassa tahdo rauhaa.
EU:toimet aloitti Ukrainan ja Venäjän välisen sodan.
Nyt siitä maksajaksi on joutunut EU.Unioni.
EU:n kannattaisi myöntää tosiasiat.Yksi ja toinen ulkovaltainen yritys on jotunut perääntymään Ukrainasta.Valtaa havittelivia on moneen veneeseen.Maailmassa on kolme mahti-valtiota,miksi vetää 5 miljoonainen valtio mukaan?EU.lla on siihenkin,sormensa pelissä.
Valehtelet.
Kertoo totuudet, ihan.
Kyllä sodan aloitti (Bidenin) USA ja Britannia etunenässä, pitkän ajan hivuttautumista, tämä sota alkoi oikeastaan jo 1990-luvulta, kun Neuvostoliitto hajosi. Venäjä toki viisaana varustautunut ja pommit valmiina. Sitten 2014 tapahtumat aloitti sotaa jo laajemmin, kunnes USA ja muu kollektiivinen länsi tarjosi Venäjälle tulitikut 2022.
Ukrainahan oli jo pääsemässä sopuun Venäjän kanssa, mutta tämä ei käynyt päinsä kollektiiviselle lännelle.
Pietarin trollitehdas tiedottaa.
Ukraina antoi atomipomminsa Venäjälle turvatakuita vastaan.
Venäjä lähetti ne takaisin siviili kohteisiin tavanomaisilla räjähteillä varustettuna
Ja petti lupauksensa
Kremlistä Haagiin tuomittavaksi Putin ja kumpp.
Lavrov ei mahtunut samaan valokuvaan G20 kokouksessa muitten osallistujien kanssa. Tuntuva loukkaus ja nolaus.
Lavrov on sotarikollinen.
Oliko se USSR paita taas päällään
Ukrainan kriisi alkoi Kiovan laittomasta vallankaappauksesta. Länsi yllytti Ukrainan opposition tekemään vallankaappauksen Eu ja Nato jäsenyyksiä varten. Tämä johti sotaan.
Manilan laukauksia odotellessa...
Sota aloitettiin 2014, ja silloin vielä länsimediakin myönsi totuuden.
https://m.youtube.com/watch?v=1fsMqYqHnN0&pp=ygUQQ25uIHVrcmFpbmUgMjAxNA==
Joo ja venäjä vaan asteittain lisännyt tukeaan itäukrainalaisille. Se missään vaiheessa ole hyökännyt.
Länsimaathan tuki noita natsi-ukrainalaisia? Tukee vielläkin. Meni vaan herne nenään kun huomasivat ettei venäjä vetäydykkään vaan lisää tukea tarpeen vaatiessa.