epäsymmetriset leuat

elikä mun vaivana on synnynnäisesti epäsopusoinnussa olevat alaleuat.vasemman puoleinen leukani on siis jykevämpi kuin oikeanpuoleinen ja on siten myös esteettinen haitta elämässäni.yritän piilotella epäsymmetrisyyttä pitämällä hiuksiani auki.haluaisin kuitenkin lopettaa jatkuvat poppaskonstini,joten mihin mun kannattais hakeutua tän ongelman ratkaisuksi?onko kunnallisella puolella leukakirurgeja jotka voisivat arvioida tilanteen vai täytyykö kääntyä yksityisen puoleen?
42115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta kun meidän kaikkien kroppa on vasemmalta puoleltaan erilainen kuin oikealta puoleltaan. Onko tuo aivan oikeasti merkittävä haitta? Ilmeisesti haitta ei ole kovis suuri kun itsekin sitä epäilet, eli ilmeisesti se olisi operoitava yksityisellä puolella.

Itsekin tässä vähän aikaa sitten huomasin että leukani on oikealta puoleltaan pulleampi kuin vasemmalta. Kyllä se vähän säikäytti, mutta ei se enää haittaa. Ja minä olen siis mies.

Äänestä

Jos alaleuassasi on selvästi epäsymmetriaa näkyy se varmaan purennassasi. Mene hammaslääkärin luo juttusille..... hammaslääkärisi lähettänee sinut sitten leukakirurgin juttusille mikäli on tarvetta....Ainakin HYKSin Kasarminkadun yksikössä on leukakirurgian poliklinikka, jossa tehdään ko. toimenpiteitä....

Äänestä
  • ainakin juuri oikean puolen leuan hampaissa oli kulumia.ja toisiksi myös oikean puoleinen korva menee helpommin lukkoon kuin vasemman puoleinen.oon huomannut että keskinäinen leukojen epäsymmetria näkyy erityisesti kun pidän hiuksiani kiinni.passikuvassa näkee myös eron joten se kyllä näkyy.vasemman puoleinen leukani on kulmikkaampi ja kuin oikeanpuoleinen.ihan kuin oikeanpuolen leukaperän kasvu olisi jotenkin synnynnäisesti kehittynyt väärin.kun tunnustelen kumpiakin leukoja toisenpuolen leuka on paljon toista sirompi ja tuntuu kuin leukaluuta olisi toisen puolen leukaan nähden puuttelisemmin-tiiä sitten mutta kyllä häiritsee ja harmittaa!=(

    Äänestä

  • -avuton- kirjoitti:

    ainakin juuri oikean puolen leuan hampaissa oli kulumia.ja toisiksi myös oikean puoleinen korva menee helpommin lukkoon kuin vasemman puoleinen.oon huomannut että keskinäinen leukojen epäsymmetria näkyy erityisesti kun pidän hiuksiani kiinni.passikuvassa näkee myös eron joten se kyllä näkyy.vasemman puoleinen leukani on kulmikkaampi ja kuin oikeanpuoleinen.ihan kuin oikeanpuolen leukaperän kasvu olisi jotenkin synnynnäisesti kehittynyt väärin.kun tunnustelen kumpiakin leukoja toisenpuolen leuka on paljon toista sirompi ja tuntuu kuin leukaluuta olisi toisen puolen leukaan nähden puuttelisemmin-tiiä sitten mutta kyllä häiritsee ja harmittaa!=(

    mulla on täsmälleen sama juttu, johtuu siitä että hampaat kasvoi jotenkin väärin tai toispuoleisesti, joka häiritsi oikean leuan kasvua.. oon kuitenkin oppinut elämään epäsymmetrian kanssa. usein sitä tulee oltua liian kriittinen itsellensä, ja ongelma näyttää isommalta kuin se oikeasti on. asiasta tietämättömät eivät välttämättä edes epäsymmetriaa huomaa.
    olen myös miettinyt hoitoon hakeutumista, mutta en tiedä mihin mennä. kyllä tämän kanssa pystyy elämään ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelija kirjoitti:

elikä mun vaivana on synnynnäisesti epäsopusoinnussa olevat alaleuat.vasemman puoleinen leukani on siis jykevämpi kuin oikeanpuoleinen ja on siten myös esteettinen haitta elämässäni.yritän piilotella epäsymmetrisyyttä pitämällä hiuksiani auki.haluaisin kuitenkin lopettaa jatkuvat poppaskonstini,joten mihin mun kannattais hakeutua tän ongelman ratkaisuksi?onko kunnallisella puolella leukakirurgeja jotka voisivat arvioida tilanteen vai täytyykö kääntyä yksityisen puoleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu