Haluaisin ihmiset tietää miten toimia kun sulhaseni kanssa emme asu virallisesti yhdessä.Siis hän asuu luonani mutta minä maksan kaiken:vuokran,puhelimen,netin,ruuan ja kaiken lisäksi olen yksinhuoltaja.
Pitäiskö alkaa vaatimaan maksaan jotain?
Olenko vain niin kiltti etten tohi vaatia mitään?
Haen sossusta rahaako?
Rakastan poikaystävääni yli kaiken...
Pitäiskö alkaa vaatimaan maksaan jotain?
Olenko vain niin kiltti etten tohi vaatia mitään?
Haen sossusta rahaako?
Rakastan poikaystävääni yli kaiken...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä ole liian kiltti! Tässä ei ole rakkaudesta kyse. Jos hän asuu luonasi ja haluaa olla osa perhettäsi niin on hän valmis myöskin siitä osansa maksamaan.
Ota asia reilusti esille ja sano ettei rahasi riitä tuohon kaikkeen. Onko hänellä oma asunto josta kuluja? Silloinhan et voi häneltä asuntokuluista pyytää mitään tai ehdotat muuttoa saman katon alle.
Kyllä fiksu mies tuon ymmärtää ja tulee tässä asiassa sinua vastaan.
vaan rahalla maksetaan laskut ja ostetaan ruokaa...Ja jos olet törmännyt auervaaraan, joka käyttää sinua hyväkseen, niin tee asiat selviksi nopeammin kuin äkkiä tai olet korviasi myöden liemessä tuota pikaa ja ukko häviää kuin pieru saharaan, kun rahasi loppuvat.
Miten voit suostua tuollaiseen? Oletko niin miehenkipeä?Suhteelle ei voi pitkää ikää ennustaa,
vaikka vaihtaa osia: hän maksaisi vuorostaan kaiken paitsi tietenkin lasten käyttömenot.
Menisiköhän läpi?
Ystävä hyvä, älä ihmeessä suostu moiseen. Se alkaa varmasti tuoda ongelmia suhteeseenne ennemmin tai myöhemmin.
Itse tein ko. virheen reilut 8 vuotta sitten.
Jossain vaiheessa sovittiin, että hän maksaa minulle pienen summan, jonka uskoi vastaavan elinkustannuksiaan, kuukaudessa käteen. Minä olen aina ollut itse tarkka rahan kanssa, mutta en kehdannut sanoa, jos hän ei jonakin kuukautena (ja sellaisia on ollut useita)maksanut.
Välillä erosimmekin, mutta tyhmä kun olin, palasimme yhteen. Sama peli jatkuu edelleenkin, vaikka parannusta on tullut. Olen tullut kyllä rohkeammaksi sanomaan, mutta minua käytetään edelleen hyväksi ja se on väärin. En voi luottaa mieheni lupauksiin maksaa laskuja (yl.- minun nimelläni, koska olen hoitanut aina kaikki laskut), koska hän ei muista tai hänellä ei ole rahaa eikä hän kerro niistä minulle. Jos parisuhteessa ei ole luottamusta, ollaan aika heikoilla kantimilla. Oma mittani alkaa olla aika lailla täynnä.
Mitä ihmettä? Miten suostut tuollaiseen? Nyt otat itseäsi niskasta kiinni ja vaadit miehen maksamaan puolet vuokrasta, netistä, ruoasta oman osuutensa (kokonaan) ja oman puhelinlaskunsa (kokonaan).
Jos hän välittää sinusta ja haluaa olla mies rinnallasi niin hän ei saa roikkua tuolla tavalla. Hävytöntä. Olet ihan liian lepsu. Et ole ollenkaan paha ihminen jos vaadit miestäsi maksamaan omat menonsa, varsinkin kun olet yksihuoltaja. Teet oikeastaan miehelle palveluksen, opetat elämän realiteetit. Et tarvitse lapsesi lisäksi toista "aikuista" lasta, koska et ole hänen äitinsä etkä huoltaja.
Sanot poikaystävällesi, että hänen on maksettava omat kulunsa eikä kukaan muu niitä maksa. Irtisano netti- ja puhelinliittymä (jos on nimelläsi) ja sano poikaystävällesi, että saa avata omalla nimellään jos halajaa, ja maksaa laskunsa. Jos ei ole nimelläsi, jätä vain maksamatta. Kuulostaa varmaan aika kamalalta, mutta jos ei muu auta niin minkä sille voi. Hänellä ei kertakaikkiaan ole oikeutta suuttua tuollaisesta, mutta jos suuttuu, hän ei ole tarpeeksi kypsä elääkseen naisen ja lapsen kanssa. Ja kaiken lisäksi lapsesi saa erittäin huonoa esimerkkiä häneltä.