Erosin miesystävästäni kolme kuukautta sitten. Ongelmana on se että, hän ei vieläkään ole jättänyt minua rauhaan. Jatkuvaa viestien tuloa ja puheluita, jotka loukkaavat todella pahasti. Minä olen kaiken pahan alku ja juuri ja olen pilannut hänen elämän yms. Olen yrittänyt olla rauhallinen ja välittämättä kaikesta shitistä jota hän lähettää, mutta väkisinkin ne sattuu ja niitä ajattelee. Lisäksi hän seurailee tekemisiäni ja menojani. Hän on ilmeisen pettynyt siitä kun jätin hänet. Masentunut ja surullinen. Mutta oikeuttaako se silti hänen käytöksensä? Kun hänellä on huono olla, niin hän haluaa ilmeisesti minullekin huonon olon? Mietin vaan kuinkahan kauan tämä jatkuu ja täytyykö minun ryhtyä johonkin toimiin ennen kuin hän sekoittaa minunkin pään karmeilla viesteillään? Onko vastaavia kokemuksia ja miten ne on selvinnyt?? Tosi ikävää, jos joudun esim. hakemaan lähestymiskieltoa. Rakastin miestä monta vuotta enkä haluaisi hänelle ikävyyksiä. Ja välitän edelleen, vaikkei hän sitä uskokaan...
Eroaminen Parisuhteesta
Kata
151672
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mulla oli just sama tilanne tossa pari vuotta sitte. Erosin 4 vuoden suhteesta ja siitä se helvetti pääsi irti. Joka päivä puhelin häiriköintiä, niin viestejä ku puheluitaki. Minäkin olin kuulemma kaiken pahan alku jne jne. Ootko kokeillu vaihtaa numeroa? Mä vaihdoin ja hetken oli rauha maassa kunnes oli jostain sen urkkinu,vaikka numero salainen oli.
Pahin oli se kun se tuli mun kotia keskellä yötä ikkunan taa hakkaan ja mesuaan.
Kyllä se siitä toivon mukaan rauhottuu, jos ei niin ilmota poliisille, säälimään ei kannata alkaan.
Mulla loppu se häiriköinti siihen kun mun kaveri oli kuristaa sen hengiltä baari-illan päätteeksi. Mut melkein vuodenhan se kesti..
Jaksamisia sinulle ja mene ihmeessä poliisille jos ei rauhotu!
Kiitos vastauksestasi! Kohtalotovereita ollaan...
En ole vielä vaihtanut puh.nroa, mutta tod.näk. joudun sen tekemään. Tavallaan harmittaa sekin, koska sitten hän huomaa, että on saanut jotain aikaiseksi ja saa tyydytystä siitä että on niskan päällä.
mies ei ole tajunnut parisuhteen toimivuuden ideologiaa, eli toimivuuden perustumiseen molempien osapuolten tunteiden riittävän vahvaan tasoon, siihen ei ihan mukava kaveri vielä riitä.
Ihminen ei voi saada käskemällä itseään, eikä toista rakastumaan, joten kiukuttelu suhteen katkeamisen jälkeen on lapsellista touhua.
Tälläiset kiukuttelijat ovat itserakkaita kusipäitä, joten ei ihme että suhteenne on hiipunut sille tasolle, ettei yhteiselo ole enää toiminut molempia tyydyttävällä tavalla.
Yritä olla vain vastaamatta mitenkään hänen yhteyden ottoihinsa, kyllä hän vähitellen väsyy niitä tekemään, kun ei saa enää niihin mitään vastakaikua.
koko tilanteen?Avoimia asioita ei enää ole, mitä hän yrittäisi selvittää?ITse yritin roikkua ex-miehessä, koska mielestäni oli avoimia asioita. No, hänen temppunsa lopussa saivat sen aikaan. Uusi nainen....ei tuntunut kivalta ja todella p... loppu monen vuoden suhteelle. Vieläkin oon tosi vihainen ja tunteita on. Mutta itse en enää halua nähdä koko tyyppiä ja kuulla.
Minä vaan yksinkertaisesti halusin lopettaa suhteen, koska se ei enää toiminut ja mun tunteet sammui. Ainakaan minulla ei ole ollut muita miehiä suhteemme aikana, eikä vieläkään kolme kuukautta sen päättymisen jälkeen. Hänestä en olisi niinkään varma...
Soittamaan puhelun hänelle omatahtoisesti ja selittämään asiat. Tai sitten kirjoittamaan esimerkiksi sähköpostin tai kirjeen. Ehkä kaikkien niiden vuosien jälkeen, jos vielä kuitenkin välität olisi syytä yrittää ystävällisyyttä. On aika paha paikka sille toiselle joutua olemaan yksin tunteiden kanssa. Siinä menee aikaa ennenkuin pystyy sen sulattamaan. Ehkä eronne oli toisen mielestä kelju vaikka sinun mielestä se oli selitettävissä ja oikeutettu ja hyvä?
Voi kuinka monesti olen yrittänyt! Paha mieli on minullakin kun tiedän hänen huonon olonsa. Mutta kai tässä tapauksessa sääli on sairautta, kun hän kerran haluaa pilata mun elämäni. Alkuun soveimmekin että ollaan ystäviä. Ei luonannut kun hän vaan elätteli yhteisestä tulevaisuudesta toiveita. Mun on ihan turha yrittää puhua hänelle järkeä. Hän ei kuuntele ja sanoo varmasti viimeisen sanan.
Hän on se jätetty osapuoli, yritä ymmärtää, miten kaoottiseksi tunnemaailma voi mennä. Ei hän käyttäydy yhtään sen oudommin kuin valtaosa jätetyistä... miehistä. Jos on edelleen tunteita, hänellä on vielä sulle paikka sydämessään, eikä hän voi vain kuitata että shit happens ja alkaa elämään uutta elämää ilman sua.
Ensin tulee shokki. Sitten kiukku ja syytökset. Sitä sävyttää mustasukkaisuus, itsetunto voi olla ihan riekaleina. Hän yrittää koko ajan todistella että sä olet syyllinen kaikkeen... lähinnä itsensä vuoksi hän haluaa nähdä miten se vaikuttaa suhun, se "ahdistelu", tai sitten hän odottaa että sä nöyrryt ja pyydä anteeksi kurjaa tekoasi.
Lopulta tulee hetki, kun sen osaksi hyväksyy, että sä et enää ole osa hänen elämäänsä. Sitten alkaa se itsetutkiskelu... ja se on tervettä se. Että siis tajuaa virheensä, jos/kun niitä on tehnyt... että menee jakeluun oma käytös, suhtautuminen, kunnioittaminen suhun. Sitten alkaa ajatukset selviämään, siitä tulee rauhallisempi olo kun pystyy ajattelemaan asiat itselleen rehellisesti. Yhteydenotot suhun ehkä tulevat jatkumaan, mutta niiden sävy muuttuu ymmärtäväisemmäksi ja rehellisemmäksi.
Äläkä siinä vaiheessa mene sanomaan mitään typerää kun hän kasaa itseään.
Sitten hän vain tajuaa kuinka tyhmä on ollut. Sä oot antanu hänelle opetuksen jonka hän todellakin voi olla oppinut, kipeästi. Ja jos arvaan oikein, hän ei halua susta luopua vaan yrittää kertoa, että hän on oppinut paljon ja haluaa vielä yrittää. Se epäilemättä on aika rankkaa kun on jäänyt yksin virheidensä kanssa, eikä ole enää sitä joka ne voi antaa anteeksi.
"Anteeksianto on vastaus katuvan haaveeseen ihmeestä, jonka avulla särkynyt tulee taas ehjäksi ja likainen puhtaaksi"
Rikki revitylle sielulle pahinta tässä vaiheessa on se, että jos sä olet hänelle välinpitämätön ja ajattelet että se vaan nyt on näin ja piste. Jos sulla on edes hitusen empaattisuutta häntä kohtaan, niin sä voit auttaa hänet teidän eron yli. Lupaamatta mitään! Siinä on tietty syytä olla varovainen, ettei anna mitään mahdollisuutta väärinkäsityksille. Sitten ollaan taas melkein alkupisteessä.
Jättäjäkin voi hoitaa eron JÄRKEVÄSTI, huolimatta siitä kuinka paskaa tai helvettiä elämä on ollut. Ihmisen, varsinkin miehen mieli kun on mitä on niin mieti millaista tuhoa voi mustasukkaisuus saada aikaan. Älli vain sanoo naps. Näitä tapauksia on niin turhan paljon. "Koskaan ei olisi uskonut hänestä, hänhän vaikutti kuitenkin ihan järkevältä" jne. Lähestymiskiellot on täysin naurettavia juttuja. Ihan kuin se olisi joku läpipääsemätön seinä jonka takana voi olla huoletta.
Tämä oli osittain hetken tuntemusten, ja osittain mun omien kokemusten pohjalta kirjoitettua.
Kun han soittaa, laske vain luuri varovasti alas, snaomatta yhtaan mitaan. Kannykastasi paina Lopeta nappulaa ja poista tekstiviestit lukematta niita.
Ala avaa oveasi tai jos hanella viela on asuntosi avaimet, vaihda lukot.
Kaikki kuolee hoidon puutteessa, niin hanenkin kiinnostuksensa.
Anna hanen ola rauhassa, reagoimatta yhtaan mitenkaan hanen lahentely-yrityksiinsa.
Varmasti jo kuukauden parin paasta tajuaa viestin.
... että ajattelit asian näin itsekkäästi. Etkö itse ole koskaan joutunut ahdistavaan olotilaan, kun sut on jätetty ja haluat vain hänet takaisin. Se, että haluaa olla toisen kanssa on tosi rakkautta. Ikävä vain, että sellainen tuska saa joskus tekemään harkitsemattomia asioita, kuten ne älyttömät tekstarit ja soitot.
Mutta ehkä säkin vielä tulet olemaan samassa tilanteessa kuin alkuperäisen stoorin kirjoittajan miesystävä. Niin katsotaanhan sitten ootko sanojes takana vielä:)
se on todella ahdistavaa. vaikka eipä kai lohduta vaikka sanonkin että katkeruuksissaan hän sen tekee. helpointa on vaihtaa esim. puhelinnumero salaiseksi. Tsemppiä jaksamiseen!
http://www.narsistienuhrientuki.info/keskustelu/
Moro Kata! Tuntuu tutulta! Erosin kanssa yhdestä sairaasta "maakuntamissistä" kolme kuukautta sitten. Abortti ja sukupuolitaudit tuli tutuksi hänen kanssaan. Shitti ei lopu ikinä.
Oli kiva taas lätisyttää läskejä
Ero parisuhteesta tapahtuu eroamalla parisuhteesta!