Voisiko joku ystävällinen sielu vastata, että kun keskeyttää aseellisen (56 vrk joten kurssia ei tarvitse käydä) niin kauanko kestää saada lupa aloittaa siviilipalvelus, edellyttäen tietty että työpaikka on löydettynä ? Vähennetäänkö asepalveluksessa suoritetut päivät sivarista?
Vastaukset 5
- Bönö-Rame
Teet koko roskan kokaan.
- vähennetään..
Asepalvelusaika hyvitetään palvelusaikoihin suhteutetulla kertoimella. Jos palvelusaika on 6kk tai vielä määräämätön, kerroin on 13/6 eli suoritetuista asepalveluspäivistä saa vähän päälle kaksinkertaisesti sivaripäiviä korvattua. Jos palvelusaika on määrätty pitemmäksi, kerroin on pienempi. Tuskin sinne sivariin heti pääsee, hyvinkin voi edessä olla joku vuoden tms. odotus.
Homma lähtee siitä liikkeelle, että menet tekemään sinne kapteenillesi tai mikä vastaan ottaakaan teidän komppanijassanne siviilipalvelus hakemukset.
Tämän jälkeen sinulle tulee määräys tulla lapinjärvelle (johonkin erään vain) ja sitten otat yhteyttä sinne lapinjärvelle. Ja kerrot niille, että sinulla on jo työpaikka yms. Ja homma on lähestulkoon sillä selvä. Lisätietoja saa www.sivarikeskus.fi- Pilkunviilaaja
Hyvin annat ohjeita, mutta kirjoitustaitosi ei vielä ole ihan kohdillaan.
Harjoitellaan:
Toistakaa perässä: K-O-M-P-P-A-N-I-A
....
Hyvä! Juuri noin, Komppania. EI SIIS KOMPPANIJA. Ei todellakaan. Panijat ovat erikseen ja armeijassa on vain KOMPPANIOITA.
Kysyttävää?
- Late
Hei,
Ennen kuin teet lopullisen päätöksen, varmistu siitä että olet todellakin varma ratkaisustasi.
Usein sivilipalvelusta mietitään ratkaisuna hetkellisiin ongelmiin. Usein vuosien päästä vaihto harmittaa ja taannoiset ongelmatkin tuntuvat pieniltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911477
- 831022
- 67917
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361861Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170835- 92773
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61605- 63546
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta127488- 33481