Aseellisen palveluksen vaihtaminen sivariin?

Miina

Voisiko joku ystävällinen sielu vastata, että kun keskeyttää aseellisen (56 vrk joten kurssia ei tarvitse käydä) niin kauanko kestää saada lupa aloittaa siviilipalvelus, edellyttäen tietty että työpaikka on löydettynä ? Vähennetäänkö asepalveluksessa suoritetut päivät sivarista?

5

1094

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bönö-Rame

      Teet koko roskan kokaan.

    • vähennetään..

      Asepalvelusaika hyvitetään palvelusaikoihin suhteutetulla kertoimella. Jos palvelusaika on 6kk tai vielä määräämätön, kerroin on 13/6 eli suoritetuista asepalveluspäivistä saa vähän päälle kaksinkertaisesti sivaripäiviä korvattua. Jos palvelusaika on määrätty pitemmäksi, kerroin on pienempi. Tuskin sinne sivariin heti pääsee, hyvinkin voi edessä olla joku vuoden tms. odotus.

    • Homma lähtee siitä liikkeelle, että menet tekemään sinne kapteenillesi tai mikä vastaan ottaakaan teidän komppanijassanne siviilipalvelus hakemukset.
      Tämän jälkeen sinulle tulee määräys tulla lapinjärvelle (johonkin erään vain) ja sitten otat yhteyttä sinne lapinjärvelle. Ja kerrot niille, että sinulla on jo työpaikka yms. Ja homma on lähestulkoon sillä selvä. Lisätietoja saa www.sivarikeskus.fi

      • Pilkunviilaaja

        Hyvin annat ohjeita, mutta kirjoitustaitosi ei vielä ole ihan kohdillaan.

        Harjoitellaan:

        Toistakaa perässä: K-O-M-P-P-A-N-I-A

        ....

        Hyvä! Juuri noin, Komppania. EI SIIS KOMPPANIJA. Ei todellakaan. Panijat ovat erikseen ja armeijassa on vain KOMPPANIOITA.

        Kysyttävää?


    • Late

      Hei,

      Ennen kuin teet lopullisen päätöksen, varmistu siitä että olet todellakin varma ratkaisustasi.

      Usein sivilipalvelusta mietitään ratkaisuna hetkellisiin ongelmiin. Usein vuosien päästä vaihto harmittaa ja taannoiset ongelmatkin tuntuvat pieniltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      91
      1477
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1022
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      917
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      861
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      835
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      773
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      605
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      63
      546
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      127
      488
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      33
      481
    Aihe