Aseellisen palveluksen vaihtaminen sivariin?

Miina

Voisiko joku ystävällinen sielu vastata, että kun keskeyttää aseellisen (56 vrk joten kurssia ei tarvitse käydä) niin kauanko kestää saada lupa aloittaa siviilipalvelus, edellyttäen tietty että työpaikka on löydettynä ? Vähennetäänkö asepalveluksessa suoritetut päivät sivarista?

5

1097

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bönö-Rame

      Teet koko roskan kokaan.

    • vähennetään..

      Asepalvelusaika hyvitetään palvelusaikoihin suhteutetulla kertoimella. Jos palvelusaika on 6kk tai vielä määräämätön, kerroin on 13/6 eli suoritetuista asepalveluspäivistä saa vähän päälle kaksinkertaisesti sivaripäiviä korvattua. Jos palvelusaika on määrätty pitemmäksi, kerroin on pienempi. Tuskin sinne sivariin heti pääsee, hyvinkin voi edessä olla joku vuoden tms. odotus.

    • Homma lähtee siitä liikkeelle, että menet tekemään sinne kapteenillesi tai mikä vastaan ottaakaan teidän komppanijassanne siviilipalvelus hakemukset.
      Tämän jälkeen sinulle tulee määräys tulla lapinjärvelle (johonkin erään vain) ja sitten otat yhteyttä sinne lapinjärvelle. Ja kerrot niille, että sinulla on jo työpaikka yms. Ja homma on lähestulkoon sillä selvä. Lisätietoja saa www.sivarikeskus.fi

      • Pilkunviilaaja

        Hyvin annat ohjeita, mutta kirjoitustaitosi ei vielä ole ihan kohdillaan.

        Harjoitellaan:

        Toistakaa perässä: K-O-M-P-P-A-N-I-A

        ....

        Hyvä! Juuri noin, Komppania. EI SIIS KOMPPANIJA. Ei todellakaan. Panijat ovat erikseen ja armeijassa on vain KOMPPANIOITA.

        Kysyttävää?


    • Late

      Hei,

      Ennen kuin teet lopullisen päätöksen, varmistu siitä että olet todellakin varma ratkaisustasi.

      Usein sivilipalvelusta mietitään ratkaisuna hetkellisiin ongelmiin. Usein vuosien päästä vaihto harmittaa ja taannoiset ongelmatkin tuntuvat pieniltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1070
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      1004
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      982
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      884
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      89
      826
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      4
      694
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      190
      643
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      637
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      607
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      603
    Aihe