Töhrijöille sakot!

Roosa

"Graffiteilla junia sotkeneilta nuorilta vaaditaan jopa
200 000 euron korvauksia Helsingissä meneillään olevassa laajassa oikeudenkäynnissä."

Kyse on seinistä, metroista ja junista siis. Mutta entäs jos nainen raiskataan törkeästi, tai joku pahoinpidellään niin ettei edes ikinä kävele enää tai näe/kuule? Silloin lehdissä lukee että "tekijä joutuu maksamaan uhrilleen korvauksia 500e" tai jotain vastaavaa. No onhan se seinä paljon arvokkaampi.

1

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärrän kyllä "huolenaiheesi" asiasta. Onhan se tullut nähtyä monesti rikos asioissa ettei tekijän tuomio ole oikeassa suhteessa tekoon. Esimerkkejä löytyy paljon. Puukota joku hengiltä saat 9 vuotta. Aja kännissä autolla joku hengiltä saat 2 vuotta ehdollista. Onko se oikein?

      Tässä tapauksessa täytyy ajatella asiaa toiseltakin kantilta. Nuoret ovat syyllistyneet satoihin vahingontekoihin. Suurin osa noista korvauksista tulee menemään töhryjen siivoamiseen eikä pelkästään HKL:n tai VR:n lompakkoihin.
      Ajattele asiaa myös, että jos tekijöitä ei olisi saatu vastuuseen teoistaan, siivous kulut olisi maksatettu matkustajilla.
      Haluaisitko itse maksaa jonkun nuoren ilkivallasta aiheutuneita kuluja hymyssä suin?
      En minäkään.

      Toinen asia mikä välillä naurattaa minua on, että kauhistellaan töhryistä saatuja korvauksia. Sitten puhutaan, että nuoren elämä on pilalla kun ulosotossa on monien tuhansien eurojen saatavia. Minun mielestä on ihan oikein, että vahingonteoista aiheutuneet kulut maksatetaan tekijällä. Olivat sitten kuinka suuria hyvänsä.
      Voi vain sanoa: "Kuka käski mennä sotkemaan maalilla seiniä." Eikö se ole oikein, että tyhmyydestä sakotetaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      208
      1530
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1154
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe