top ravinteet ultimaattiselle kehitykselle!

Olen keltanokka joka aloittelee bodausta. Kiinostais tietää kuinka paljon mikäkin tekijä ravintotekijä vaikuttaa kehitykseen. Jos antais arvoja vaikka 1-10 seuraaville asiolle:

1. Hyvä perussafka (kunnolla protskua ja energiaa ja hyviä rasvoja)

2. Oikea merkkiset tasokkaat lisäravinteet, vitamiinit

3. Roinat
7399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mummon muusi ja lihapullat sopii hyvin kehittämään vatsanseutua. Treenaa vatsat ja syö lihikisä ja kohta sumopainijatkin katsoo sua kateellisena!

Äänestä

susta ja deka.

Äänestä
  • sekoita massblast mass2 ja pro slow keskenään, ei tarvi syödä sen jälkeen edes mummon muusia.

    Äänestä

Nykyään on hyvin usein missattu PERUSTA eli kunnon monipuolinen perusruoka ja syödään pelkkiä patukoita ja protsku drinkkejä.... eli annan hyvälle perussafkalle 8 ja lisäravinteille 2 Sanoit olevasi aloittelija niin unohda roinat heti alkuunsa! laita safka kuntoon, hommaa joku hyvä hera palautukseen ja kreatiinia, niin pääset hyvään alkuun ja yks pointti, unohda mega/heavy dutytreenit, niillä ajat vaan hermostosi ylikuntoon nopeasti,Harjoittele lihasryhmiä usein mutta älä vedä itseäsi piippuun treeneissä,koska lihas palautuu nopeasti mutta hermosto ei.

Äänestä

Vaikea sanoa yhden osa-alueen merkitystä noin koska kaikki liittyy kaikkeen. Jos kuitenkin jotain pitäisi sanoa niin ravitsemuksella yleisesti on suurin merkitys kehittymiseen, sanoisin että sen merkitys on luokkaa 70%.

Älä tee isoa numeroa ja "erotusta" "oikean" safkan ja peruslisäravinteiden välille. Oikeasti ne ovat yks ja sama asia, vain toisenlaisessa muodossa ja erilaisilla ominaisuuksilla kehitettyinä/luonnostaan.

Merkittävämpää on siis antaa kropalla oikeaan aikaan oikeanlaista ravintoa. Esim. treenin jälkeen keho on tietyssä tilassa ja tähän tilaan parhaiten soveltuu tietyssä muodossa olevat tietyt ravintoaineet. Käytännössä siis heraa+maltoa. Toinen esimerkki: nukkuessakin on keholle syytä antaa sen tarvitsemia ravinteita, käytännössä siis ns. hidasta proteiinia joka pitää useita tunteja aminohappotasot ylhäällä, eli siis maitoproteiinia (kaseiinia 80%+20% heraa) tai pelkkää kaseiinia. 5-10g hyviä öljyjä on vielä piste i:n päälle tuohon yödrinkkiin ;-)

Esimerkkejä voisi antaa lisääkin, mutta eiköhän tuosta jo idea tule selväksi...

Ei siis kannata pistää överiksi mitään osa-aluetta, pelkällä perussafkalla ei saada parhaimpia tuloksia, mutta ei myöskäään pelkillä jauheilla. Kokonaisuus ratkaisee.

Perussafkaamiseen toki kuuluu laadukkaat vitamiinit, mineraalit ja hivenaineet!

Lisäravinteiden tuotemerkillä ei ole merkitystä, niiden laadulla on.

Roinalla saa toki tuloksia mutta mikäli em. osa-alueet ovat kunnossa niin roinallakin saa paremmat tulokset. Roinakeskustelulle on kuitenkin oma paikkansa, joten ei niistä sen enempää.

Äänestä
  • "Vaikea sanoa yhden osa-alueen merkitystä noin koska kaikki liittyy kaikkeen. Jos kuitenkin jotain pitäisi sanoa niin ravitsemuksella yleisesti on suurin merkitys kehittymiseen, sanoisin että sen merkitys on luokkaa 70%."

    Ja vitut. Kyllä paskalla ravitsemuksellakin voi kehittyä jos treenaa hyvin, mutta jos treenaa päin vittua mutta syö oikein ja vetää kalliita lisäravinteita minuutilleen oikeaan aikaan niin ei varmasti kehity.

    Äänestä

  • sdsdfdsf kirjoitti:

    "Vaikea sanoa yhden osa-alueen merkitystä noin koska kaikki liittyy kaikkeen. Jos kuitenkin jotain pitäisi sanoa niin ravitsemuksella yleisesti on suurin merkitys kehittymiseen, sanoisin että sen merkitys on luokkaa 70%."

    Ja vitut. Kyllä paskalla ravitsemuksellakin voi kehittyä jos treenaa hyvin, mutta jos treenaa päin vittua mutta syö oikein ja vetää kalliita lisäravinteita minuutilleen oikeaan aikaan niin ei varmasti kehity.

    Moi Mike!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


2fat kirjoitti:

Olen keltanokka joka aloittelee bodausta. Kiinostais tietää kuinka paljon mikäkin tekijä ravintotekijä vaikuttaa kehitykseen. Jos antais arvoja vaikka 1-10 seuraaville asiolle:

1. Hyvä perussafka (kunnolla protskua ja energiaa ja hyviä rasvoja)

2. Oikea merkkiset tasokkaat lisäravinteet, vitamiinit

3. Roinat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu