tämän päivän Iltalehdissä kerrotaan Haagan torilla keskellä kirkasta päivää 11kk lapsen silmien edessä suomalaisvaimonsa puukottaneesta miehestä.
oli ollut turkkilainen asialla. eivätkös olekin ihania?
oli ollut turkkilainen asialla. eivätkös olekin ihania?
Vastaukset 60
Vanhimmat
My Mohammed is different :-D
..ollut mitään ulkomaalaisia vastaan,mutta käsitys muuttui ammattikoulussa varovaisemmaksi. Tapaus oli semmonen ku olin kävelemässä koululta linja- autoasemalle päin.Paikkaa en kerro missä tapahtui.
Saavuin alikulkutunneliin ja aloin kuuleen juoksuaskelia takanani.. Askeleet lähestyi ja minua alkoi pelottamaan ihan hirveästi..Samantien tunsin kuinka kädet kiertyivät mun ympäri.. Rupesin huutaan ja itkemään että päästä irti.
Ajattelin siinä vaiheessa että nyt mut raiskataan ihan varmasti.
Aikani huudettua minut laskettiin alas ja käännyin katsomaan kuka "käsiksi kävijä oli". Se oli meidän koulun ulkomaalainen aikuisopiskelija. Kysyin itku kurkussa että miksi se teki niin? Se vastasi,että ei huolta,meidän maassa minä teen tätä jatkuasti tutuilleni..
Siinä vaiheessa minulle iski kauhea raivonpuuska ja huusin että suomessa ei ole tapana juosta naisten perässä tuollain ja tarrata takaapäin kiinni. Lähin paikalta juoksemalla,enkä lopettanut juoksuani kuin vasta asemalla.Säikähdin sen verran pahasti tilannetta.
Kaveritkin järkyttyivät kun kerroin..
En tarkoita tällä sitä että kaikki olisivat tuollaisia,pidän vain varani ulkomaalaisten kanssa nykyään..
Lehdessä kyllä luki, että mies tappoi avovaimonsa. Ei siinä sanottu oliko mies Suomalainen tai Turkkilainen tai joku muu. Mistä tietosi on peräisin ?
ihmiseltä, joka näki tapahtuman.
Paperiversiossa lukee jo kansallisuus ja mikähän se onkaan :DDDD
Okei. Selvä sitten. Luen vaan yleensä netistä päivän lehdet. Siellä ei asiaa mainittu. Ällöä !
Turkkilainen mies ja avoivaimo oli myös TURKKILAINEN...olisko kyse jostain pettämisestä??
Sekä uhri, että tekijä ovat MOLEMMAT Turkkilais-syntyisiä...
kin puukottanut vaimoaan tässä muutama vuosi sitten. Voi voi näitä puukon kanssa heiluvia suomalaismiehiä... kyllä ovat ihania ja niin sinisilmäisiä :D
Tais olla kuule toisin päin, känninen Mervi heilui leipäveitsen kanssa ja viilteli Nykäsen naaman puhki. Et sellaisia te suomitytöt ootte. :)
07.02.2003 Matti Nykänen puukotti vaimoaan (Iltasanomat 7.2.2003)
08.02.2003 Matti Nykänen ei muista vaimonsa puukotusta (Iltasanomat 08.02.2003)
Matti Nykänen ei muista vaimonsa puukotusta
Matti Nykänen oli perjantaina putkasta vapautumisensa
jälkeen ymmällään keskiviikkoillan jupakasta.
"En tiedä, mistä on kysymys. Sanoisin, jos tietäisin.",
Matti Nykänen kertoo IS:lle.
"Kävin keskiviikkoiltana Ohranjyvässä (tamperelainen pubi)
ja menin sieltä kotiin. Siellä oli lattiat täynnä verta.
Minkäs minä sille tein, hän toteaa."
"En ollut edes kännissä. Otin kaksi salmiakkikossua ja
siiderin. Sitten menin kotiin.
Tänä päivänäkään en tiedä, mitä siellä oli sitä ennen
tapahtunut.", Nykänen sanoo.
http://www.student.oulu.fi/~tima/matti/matti.html
Ilta-Sanomat 07.02.2003
Matti Nykänen puukotti vaimoaan
Mäkikuningas Matti Nykästä epäillään vaimonsa Mervi Tapolan puukottamisesta.
http://www.mattinykanen.net/media.html
Mut kyllä muistan lehtijututkin, jossa Mervi "Mustamakkara" Tapola oli viillellyt Matin naaman uusiksi.
mattihan onkin vajaa ja lääkkeiden sekä viinan sekäkäyttäjä, muttei silti tappanut Merviä. turkkilainen sen sijaan tappoi vaimonsa 20:lla puukoniskulla istuen itse naisen päällä - Haagan torilla keskellä päivää :DDD
Niin, siis avovaimonsa...
Mervihän puolusti itseään tätä väkivaltaista suomimiestä vastaan.
03.05.2004 Matti Nykänen esiintyi vappuna kasvot viilleltyinä (Iltalehti 3.5.2004)
04.05.2004 Mervi Nykänen: Puolustin itseäni Mattia vastaan (Iltasanomat 4.5.2004)
http://www.student.oulu.fi/~tima/matti/matti.html
Ilta-Sanomat 04.05.2004
Mervi Nykänen: Puolustin itseäni Mattia vastaan
Matti Nykäsen, 40, naama on pahasti ruvella.
http://www.mattinykanen.net/media.html
tiedät miten vajaa tämä turkkilainen on ollut. Ei kukaan kovin terve ihminen tuollaista tee. Mutta tietysti aina kun kyse on suomalaisesta väkivallasta, on kyseessä vaan "joku vajaa lääkkeitten nappaaja ja poikkeus", mutta kun kyse on turkkilaisesta edustaa hän yhtäkkiä koko Turkin kansaa :D
niin. totuus nyt on vain se, että vuonna 2003 Suoman turkkilaisista yli 30% oli rikoksesta epäiltynä. Kun siitä otetaan pois lapset ja naiset, on täysi-ikäisten miesten osuus todella korkea.
Alkuperäissuomalaisten vastaava prosenttilukema on alle 3.
PS. Tämä turkkilainen tappoi, Mervi käsittääkseni on hengissä.
parempaa enää keksinyt kuin nuo iänikuiset rikostilastot. Joka tapauksessa kyllä ne suomalaisetkin vaimojaan puukottaa osaavat. Noissa rikostilastoissakaan ei muuten ole missään väkivaltarikosten kohdalla eritelty vaimon puukotusta esim. suomalaisten rasistimiehen ja turkkilaisen kapakkatappelusta. Ei muutaman henkilön tekemää voi yleistää kaikkiin, ei niin suomalaisten kuin turkkilaisten kyseessäollessa.
PS. Kyllä se Mervikin olisi voinut kuolla. Puukotus on aina puukotus.
On se vaan kumma juttu, miten palstan naiset aina älähtävät yleistyksistä kun on turkkilaisten miesten törttöilyistä puhe. Mitään ongelmia heille ei taas tuota yleistää suomalaiset miehet lihaviksi, haiseviksi rasistijuopoiksi. :-D (no, sellaisessa seurassa nämä lähiöiden ruusut varmaan ovat nuoruutensa pyörineetkin).
ei tätä keskustelua voi asiapohjalta jatkaa, mikäli emme puhu tosiasioista. on aivan turha jankuttaa sitä samaa "kyllä suomalsetkin"-jaaritusta, koska on selvää, että kantaväestö tekee rikoksia suhteellisesti vain pienen osan siitä, mitä suoamalisnaisten matkamuistot tekevät.
toki mervi olisi voinut kuolla, mutta ei niihin haavoihin. lehmätkin lentäisivät, jos niillä olisi siivet, mutta faktaa on vain se, että turkkilaismies tappoi naisensa 20 puukoniskulla hänen päällänsä istuen ja lapsensa nähden keskellä päivää pääkaupungin torilla.
Tässä fakta minkä tuon OM:n tutkimuksen tekijätkin ovat toivoneet teidän ja kaikkien ymmärtävän:
"On huomattava, että useiden rikosten kasautuminen PIENEHKÖLLE RIKOSAKTIIVI JOUKOLLE nostaa tällaisia suhdelukuja, koska sama henkilö voi esiintyä useampaan kertaan tilastossa rikoksista epäiltynä."
et tästä kirjoittamastani ymmärtänyt?
"Ei muutaman henkilön tekemää voi yleistää kaikkiin, EI NIIN SUOMALAISTEN KUIN TURKKILAISTEN KYSEESSÄOLLESSA."
Luuletko, ettei samoja aktiivirikollisia, joille kertyy paljon epäilykertoja, löydy myös suomalaisten joukosta? Silti suomalaisten kokonaisrikollisuusprosentti on kymmenen kertaa pienempi kuin turkkilaisten.
Jos Suomessa asuvien turkkilaisten rikollisuusaste on yli 30 % ja suomalaisten alle 3 %, kyllä tässä jotain mätää mielestäni on. Ihan ilman yleistyksiäkin.
löytyy. Ulkomaalaisten tilastoista uskoisin kuitenkin tällaisia aktiivirikollisia löytyvän enemmän kuin meidän suht lainkuuliaisten suomalaisten. Toisaalta vaikka aktiivirikollisten määrä olisikin sama molemmissa ryhmissä, ei se silti oikeuta yleistämään rikollisiksi myös sitä loppuosaa väestöryhmästä (joka siis todellisuudessa aktiivirikolliset mukaan luettuna tämänkin tutkimuksen mukaan on varmasti paljon yli 80%, puhumattakaan "pelkkien" vaimojen puukotusten osasta tuosta). Kukaan ei ole kiistänyt etteivätkö tietyt väestöryhmät tekisi prosentuaalisesti enemmän rikoksia kuin toiset. Se, voidaanko tästä tehdä jotain yleistyksiä koko väestöryhmää tai tiettyä rikostyyppiä koskien onkin sitten aivan toinen juttu.
Suoraan sanoen yhteiskunnalle tulisi halvemmaksi, jos maahan ei esim. Turkkilaisia tuliaisia tuotaisi. Ainakaan miespuolisia, maahanmuuttajanaisten rikollisuus kun tuppaa olemaan huomattavasti vähäisempää.
mitään yleistyksiä tehdä kun suurin osa kuitenkin ovat ihan lainkuuliaisia kansalaisia, joita ei ole koskaan rikoksesta epäilty. Eivätkä ne kaikki ole edes mitään "tuliaisia".
ei turkkilainen muuta vahingossa Suomeen. ruotsalainen saattaa muuttaa, mutta ei turkkilainen.
muistetaan nyt kuitenkin noista "suurimmista osista" puhuttaessa, että joka kolmas turkkilainen oli epäiltynä rikoksesta Suomessa 2003. ei kannata tuudittautua siihen, että turkkilaiset naiset ja lapset eivät juurikaan rikoksia tee.
Ei kai kukaan vahingossa mihinkään maahan muuta. Syynä saattaa kuitenkin olla esim. opiskelu, jolloin mies ei ole kenenkään "tuliainen". Ja toisaalta, ei kai "tuliaisissa" sinänsä ole mitään pahaa.
Joka kolmas turkkilainen ei todellakaan ole ollut epäiltynä rikoksesta Suomessa. Kyseessä kun näissä tilastoissa eivät ole henkilöt, vaan rikoksista epäilyt, joita yhdellä henkilöllä siis saattaa olla useampi. Jos vaikkapa joka toinen näistä rikoksista epäillyistä onkin tilastossa kahteen eri kertaan, vähentyy tuo "joka kolmas turkkilainen" jo huomattavasti. Puhumattakaan jos joka kolmas olisi tilastoissa vaikkapa kymmeneen kertaan. Harvoinpa se rikollinen kuitenkaan rötöstelyään yhteen tai kahteen kertaan jättää.
Turkkilaiset naiset ja lapset eivät todellakaan paljon rikoksia tee. Turkkilaisten naisten ja lasten osuus täällä asuvista turkkilaisista vaan on niin häviävän pieni ettei heidän lainkuuliaisuutensa näissä tilastoissa paljon näy.
Ai turkkilaiset tulevat Suomeen opiskelemaan? :) Olisiko sinulla kenties jotain tilastoa, kuinka monta turkkilaista opiskelijaa Suomessa on. Etnisiä Kebab-pizzerioita Suomessa on noin 2000, suurin piirtein yhtä paljon kuin turkkilaisia miehiä. Pizzantekoako ne opiskelevat?
Tuliaisissa on paljonkin pahaa, jos tuliainen muuttaa tänne suunnitellusti elintason perässä hyväuskoisen suomalaisnaisen (/valtion) kustannuksella.
On myös aivan turhaa vedota siihen, että turkkilaisista osa tekee rikoksia usemman kerran vuodessa, koska sama pätee kaikkiin tilastoituihin maihin, myös Suomeen. Se ei muuta suhdelukua.
Oletko muuten miettinyt koskaan, miksi turkkilaisnaisten osuus on niin häviävän pieni Suomessa (eilisen Haaga-surman jälkeen naisia yksi vähemmän)? Onko sinun mielestäsi oikein, että tänne muuttaa "opiskelemaan" vain miehiä. Toki se on ymmärrettävää, kun puhutaan kehitysmaasta, jonka naisista alle 80% osaa lukea tai kirjoittaa miesten lähes 100% luku/kirjoitustaitoa vastaan. Mikähän siinä onkin, että juuri turkkilaiset miehet muuttavat Suomeen niin ahkerasti verrattuina moniin länsimaihin?
Itse ainakin tunnen muutaman Suomeen opiskelemaan tulleen turkkilaisen. Eivätkä ne kaikki "etniset kebab-pizzeriat" ole turkkilaisten työllistäjiä. Joukossa löytyy paljon kaikennäköistä kansalaisuutta, joten eivät oikein nuo antamasi luvut täsmää.
"Tuliaisissa on paljonkin pahaa, jos tuliainen muuttaa tänne suunnitellusti elintason perässä hyväuskoisen suomalaisnaisen (/valtion) kustannuksella."
Mutta sinähän et millään voi tietää milloin näin tapahtuu ja milloin ei. 100 % näistä tapauksista kun ei varmasti näin ole.
"On myös aivan turhaa vedota siihen, että turkkilaisista osa tekee rikoksia usemman kerran vuodessa, koska sama pätee kaikkiin tilastoituihin maihin, myös Suomeen. Se ei muuta suhdelukua."
Eihän se toki muuta suhdelukua, mutta sen se muuttaa että "joka kolmas turkkilainen" olisi ollut epäiltynä rikoksista. Jos vähänkään matematiikkaa osaat niin huomaat varmasti ettei näin ole asia. Kukaan ei ole tutkinut sitä, kuinka monta prosenttia kyseisen väestöryhmän YKSITTÄISISTÄ EDUSTAJISTA tekee rikoksia, vaan sitä kuinka monta prosenttia RIKOSEPÄILYISTÄ kohdistuu mihinkin väestöryhmään kokonaisuutena.
"Oletko muuten miettinyt koskaan, miksi turkkilaisnaisten osuus on niin häviävän pieni Suomessa"
En viitsi mennä arvailemaan mitään ihmisten elämäntilanteista, kun en varmasti tiedä. Tietysti "tuliaisten" osuus miehissä on suuri, mutta muitakin olen täällä tavannut.
"Onko sinun mielestäsi oikein, että tänne muuttaa "opiskelemaan" vain miehiä."
Muistatko kun tuolla alussa mainitsin tuntemani muutaman Suomeen opiskelemaan tulleen turkkilaisen henkilön. Muutama tarkkaan ottaen tarkoittaa alle kymmentä, joista yli puolet ovat naisia. Enemmänkin varmaan löytyy, mutta tuossa nuo jotka itse olen suht pienessä kaupungissani itsekin opiskelijana havainnut. Ehkäpä olenkin vain liikkunut hieman erilaisissa porukoissa kuin sinä ja mikä tärkeintä, pitänyt silmäni ja korvani auki.
Hyvää jatkoa sinulle ja muille keskustelijoille. Aihe alkaa karata jo niin sivuraiteille että paras kai lopettaa tähän.
Niin ja jos vielä pysytään tosiasioissa, ei turkkilainen puukottanut matkamuistoaan raahannutta suomalaisnaista, vaan oman maansa kansalaista. Ja vielä, että kaikki turkkilaiset miehet eivät ole Suomeen tulleet mainitsemallasi tavalla, matkamuistona ja toiseksi suomalaiset miehet hakkaavat ja puukottavat mennen tullen omia puolisoitaan, joita ei tilastoissa mainita. Monet väkivalta tilanteet jäävät valitettavasti neljän seinän sisälle, koska maamme naiset eivät uskalla niistä tehdä ilmoitusta poliisille.
"Monet väkivalta tilanteet jäävät valitettavasti neljän seinän sisälle, koska maamme naiset eivät uskalla niistä tehdä ilmoitusta poliisille"
Ja sitten kun pidetään tosiaan vielä mielessä sekin kiva pikku tosiseikka, että suomalaiset naiset ovat maailman väkivaltaisimpia naisia.
"Ja sitten kun pidetään tosiaan vielä mielessä sekin kiva pikku tosiseikka, että suomalaiset naiset ovat maailman väkivaltaisimpia naisia."
Täytyyhän sitä puolustautua väkivaltaisia suomimiehiä vastaan.... tiedetään mieluummin ottaisitte heikon aasialaisen jota voi surutta hakata eikä se koskaan anna takaisin. Suomessa metsä kuitenkin vastaa tasan tarkkaan niin kuin sinne huudetaan.
...tyttärensä,sellaisia ne turkkilaiset isukit on,rakastavia paskoja!
..ettei ihan 100% ole pelkkiä pitsa pellejä,pelkkiä paskahousu pellejä vaan.Aatulla jäi hommat pahasti kesken,mutta kyllä tää tästä..
Tästä saadaan seuraava "jengi-sota" aikaiseksi, kun toisen Turkkilaisperheen miehet lähtee tämän tappajan suvun perään kostomielessä...
ei kai sillä ole merkitystä kuka sen teki!!millainen oli ihonväri!!-se on törkeetä ja kukaan ei saa tehdä tollasta.ihan yhtälailla naiset saa suomalaisilta miehiltä turpaansa,puukosta,haulikosta ja joskus siinä menettävät henkensä lapsetkin.ja kai sitä tekevät naisetkin mutteivat niin paljon.surullista kaikki.
taisipa siinä olla aikalailla suomettunut pari kun avoliitossakin asuivat, ei ihme että sitten riidatkin ratkotaan suomalais kansalliseen tyyliin..
ei, kyllä tuo on turkkilaiskansallinen tyyli. ei suomalainen tapa vaimoaan keskellä pääkaupunkin toria kirkkaalla päivänvalolla. oli sitten kyseessä nainen tai mies.
aivan eipä niin..vaan suomipoika tekee en piilossa lukkojen takana. mieluimmin kun kaikki nukkuu vielä, koko perhe siis.haulikolla naps naps...
"mieluimmin kun kaikki nukkuu vielä, koko perhe siis.haulikolla naps naps..."
Eli viittaat tuohon alkukesän tapaukseen, jolloin joku porvoolainen suomibimbo hurahti ja tappoi juuri sillä haulikolla 2 lasta ja miehensä sänkyihin, annettuaan heille sitä ennen ruuassa unilääkettä? Tähänhän viittasit?
oho..onpa valkikoiva muisti! Tietty tarkoitan viimmesintä jossa Espoossa perheenisä tappo 2 lasta ja vaimonsa, mutta itteesä ei saanu hengiltä. Liekkö yrittikään..kyllä se niin on että Suomessa nämä perhesurmat yleensä tekee mies!!! Mutta ei syytä pelkoon miehet,suurin osa suomen naisista on vielä ihan turvallisia, jos ei siis ärsytetä..
Täällä homma hoidetaan neljän seinän sisällä ja pistetään raato pakastimeen tai muovisäkkiin ja hilataan sitten yön pimeinä tunteina naapurin tontille tai tien varteen... en se minä ollu... enkä ainakaan mittään muista.
Joo, tänä kesänä on kaksi naista tappanut perheensä ja yksi mies. Tasa-arvoa!
Minä olen seurustellut 6 suomalaisen miehen kanssa, joista 2 on mätkinyt turpaan, ja toinen usein keskellä kirkasta päivää ja julkisella paikalla. Puukosta en sentään saanut, mutta nyrkistä kylläkin. Kyllä suomalaiset miehet ovat ihania ja suloisia, peräti kaksi kolmannesta ei lyö! Ja viisi kuudesosaa ei tee sitä julkisesti!
ja aivan saletisti harva ulkkis tappas omia pieniä lapsiaan niinkuin tässä kulttuurissa on tapana kun asiat ei mene niinkuin itse haluais.
Suomalaiset naiset ovat tosiaan verenhimoisimpia länsimaisista naisista. Tappavat lapsiaan enemmän kuin minkään muun maan naiset.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=4500000000000574&subcat=642
ehei kuule... Yleensähän, ihan missä maassa vain on näin, että se on äiti joka lapsiaan tappaa, mutta Suomessa se saattaa olla kyllä ihan hyvin mieskin, ja useimmiten se näin juuri onkin.
Äidit tappavat suurimman osan lapsista Suomessa, reilusti yli 60 %. HUOMATTAVASTI useammin kuin ulkomaiset siskonsa. Yleensä taas ne ovat nimenomaan ne miehet, jotka lapsia tappavat. Mutta ei siis Suomessa.
mihinkäs perustat tietos? MUTU-pohjaanko?
mistä tiedät ulkomaalaiset rikostilastot, katteleppa netissä esim. USA:n rikostilastoja, Aika karmeeta tekstiä..
Suomi on maailman väkivaltaisimpia maita, myös naiset. Enemmän täällä naiset tappavat lapsiaan kuin esim. Ruotsissa.
mitäköhän kohtaa USA:n rikostilastoista olet Suomen tilastoihin vertaillut? :)
http://www.nationmaster.com/graph-T/cri_fem_pro_cap
Tosta vähän esimakua suomalaisnaisten rikollisuudesta.
maissa saatetaan tyttölapsi tappaa jo synytessään koska se on "arvton" poikaan verrattuna. Sitä en tiedä tappaako isä, äiti vaiko joku muu.
Maassa maan tavalla.
kyllä sen käsityksen että nainen on turkkilainen miehen knsalaisuudesta ei tietoa?!
kuules, puukotusjuttu oli tosi järkyttävä ja paha, mutta kun luet lehtiä, aika usein voit havaita suomalaisen luterilaisen miehen puukottaneen vaimonsa tai ampuneen haulikolla yms.
Ystävälläni on ollut jo 14 vuotta hyvä avioliitto ahkeran, rauhallisen, luotettavan, kiltin turkkilaisen kanssa, joka on lempeä, suvaitsevainen mies, elättää perheensä rehellisellä työllä, kaikki toimii hyvin!
Pahiksia on joka kansassa ja uskonnossa!
Mielenterveys voi järkkyä kenellä tahansa!
suurin osa Suomen tapoista ja mustasukkaisuusmurhista ja tappeluista on ihan tavallisten suomipoikien tekemiä!
Jos turkkilainen tappaa naisen, johtuuko teko
-turkkilaisuudesta?
-islamilaisuudesta?
Jos suomalainen tappaa vaimonsa/ ex-vaimonsa/ tyttöystävänsä,
johtuuko teko
-suomalaisuudesta?
-evankelisluterilaisesta uskonnosta?
Vai ovatko syyt ihan toisaalla???????
Laske montako suomalaista naista on tänäkin vuonna surmattu miehen tai ex-miehen toimesta mustasukkaisuuden vuoksi. Montako lasta on surmattu tyyliin "kun en minä saa lapsia, et sinäkään!"
Onko tälläinen suomalaista kansanluonnetta, meidän ahniin suloisien sinisilmien?
Vai ovatko nämä mieleltään järkkyneiden yksilöiden tekoja?
Mietipä sitä, puolueettomasti!
Tiedoksi: oma mieheni on supisuomalainen, enkä häntä muuhun vaihtaisi.
Mutta ei yhden turkkilaisen hirveä teko merkitse, että kaikki turkkilaiset ovat murhaajia!!!!
Aivan kuin ei suomalaismiehen tekemä tappo merkitse että kaikki suomalaismiehet ovat naisentappajia.
Sain tänään tietää nainen oli ex-mieheni(turkkilainen) ystävän sisko.Itsekin tunsin naisen,mutta en murhajaa.