Miten saan itsekuria lisää...

Tiedän tasan tarkalleen kuinka minun tulisi syödä, ja paljonko liikkua jotta laihtuisin. Mutta minun suurin ongelmani on itsekuri laihduttamisessa. Rakastan kahvipullaa ja syön karkkia ihan liian usein, myös ruokaa tulee otettua liikaa.
Osaan tehdä ihan hyviä ja terveellisiä, lähes rasvattomia ruokia, mutta syön niitä ihan liikaa.
Rakastan hyvää ruokaa...
miten saan itselleni lisää itsekuria, vihaan kroppaani, miehenikään ei tiedä miten paljon inhoan omaa ulkomuotoani=(
162825
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sanotaan, että tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.

Äänestä

Mulla oli ennen sama vika. Eikä se itsekuri tule käskemällä! Se vain pitää "napsahtaa" kuten mulla tuntuu nyt käyneen, ja sitä napsahdusta odottelin parikymmentä vuotta ja parikymmentä kiloa.
Jos et todella halua laihtua niin sitä itsekuria ei löydy.

Äänestä

Mielikuvaharjoitukset,esim:
Kuvittele miltä kehosi tuntuu kun olet tavoitepainossasi, mitä vaatteita pidät, miltä näytät niissä, ja miten saat positiivisia kommentteja ulkonäöstäsi ja tunnet olosi mahtavaksi.

Koeta ajatella tämä positiivisena ajatuksena ainakin kerran päivässä. Palaa siihen tunteeseen, kun tulee olo "tekis mieli jotain karkkia".

Tuumaustauko:
Kun olet jo matkalla keittiöön hakemaan herkkuja, ota 10 min tuumaustauko. Juo lasi vettä tai syö vaikka tomaatti tai pätkä kurkkua. Ota pitkämakuinen purukumi.

Jos olet vielä tuumaustauon jälkeen sitä mieltä, että tarvitset herkun, ota puolet siitä, mitä alunperin suunnittelit napsivasi.

Suurin osa laihduttajista kyllä on saanut tietoa terveellisestä ruokavaliosta. Oleellisinta onnistumisessa on kuitenkin mielen hallinta. Tähän kannattaa todella panostaa, sillä motivaatio katoaa helposti, jos ei rakenna positiivisia tavoitteita ja pieniä "apu-ajatuksia" mieleensä.

Tsemppiä sinulle, Tyttönen! Sinulla on jo tieto, nyt rakennat Tahdon. Ja kun Tahto on vahva, pääset tavoitteeseesi! Luota omaan kykyysi motivoida itsesi!

Äänestä

jotain tekemistä.
Lukemista, käsitöitä, mitä tahansa, ettet mieti ruokaa koko ajan. Ja jos tulee mieliteko, ota jotain ei-lihottavaa suuhun.
Mutta kaikesta huolimatta musta tuntuu, että sun täytyy ihan TOSISSAS haluta laihtua. Se on paras kannustin.

Äänestä
  • munkkimittari. Käy vilkaisemassa kuinka kauan saat juosta, että se munkki on kulutettu.
    ja kun se pitäis tehä jokakerta. On helpompaa jättää se munkki syömättä.
    MENE JA LASKE, saatat yllättyä niin, että tukkas nousee pystyyn kauhusta!

    Äänestä

kirjastosta tai kaupasta Karti Mannisen kirja "Sinä onnistut". Hankin sen juuri itselleni ja se on todellakin täynnä asiaa ja ainakin mua se on motivoinu tosi paljon =)

Kirja alkaa sanoilla: "Laihduttaminen lähtee korvien välistä" (tai jotain sinne päin) ja se todellakin pitää paikkansa. Mutta lue ja lukekaan muutkin ko. kirja, ei se ainakaan pahitteeksi ole yhdellekkään laihduttajalle.

Ja tsemppiä sinulle ja kaikille muille painonsa kanssa kamppaileville!

Äänestä

terveen elämän joka päivä uudelleen. En tarkoita, että repsahtaisin joka päivä, vaan ensimmäinen asia, minkä aamulla teen, on käynti kokovartalopeilin edessä olevalla puntarilla. Sekin hyvä puoli tässä on, että aamulla ihminen painaa vähiten, joten todennäköisesti ei tule yllätyksiä. Ainakaan negatiivisia. En jaksa pitää mitään elämäntapaa yllä, vaan elän päivän kerrallaan.

Minulla oli ennen myös tapana syödä liikaa yhdellä kerralla. Meni kauan, ennenkuin sain itseni todella uskomaan, ettei se ruoka lähde karkuun, vaikka annoksen jättäisi kesken ja söisi lisää muutaman tunnin päästä. Lempiruokia on varsinkin vaikeaa ottaa pientä annosta. Jotenkin olen saanut itseni uskomaan, että otan nyt vähän ja jos on vielä nälkä, niin sitten lisää. Yleensä en ota lisää, koska maha on jo kylläinen. Enkä enää syö itseäni ähkyyn..ainakaan usein ;) joskus pitää vähän koittaa, että sitten muistaa ettei se ole mukava tunne. Hieman tyhjempi maha on kevyempi. Ja olen vähentänyt suolan ja vaalean leivän käyttöä, koska kun maha ei ole turvoksissa, se on helpompi vetää sisään :)
Jaksamista sinulle. Älä vaadi itseltäsi liikaa, koska silloin vain petyt itseesi enemmän jos epäonnistut.

Äänestä
  • Vielä lisäys edelliseen: Tiedän mitä on vihata omaa kroppaa. Varsinkin jos makaa kyljellä ja kaikki valuu.. Yritän kuitenkin aina löytää itsestäni jotain hyviä puolia. Jätkäkaveri on siinä hyväksi avuksi. Jumppaan ahkerasti kiinteyttääkseni löysyyttä ja lihakseni ovatkin aikas hyvässä kunnossa. Pitää vain saada kaikki tämä läski pois että muutkin näkisi sen :) Oma tavoitteeni/unelmani olisi jossain parissa kymmenessä kilossa, mutta ensimmäinen välietappi on enää 9 kilon päässä, kun viisi on takana. Eli pikkuhiljaa mennään.

    Äänestä

Ehkä sinulla on väärä laihdutusmetodi? Ehkä kroppasi aineenvaihdunta ym. systeemit eivät itsekurista välitäkään yhtään - vaan jokin ajaa sinut syömään liikaa.

Etsi tietoa. Lue vaikka Tavi-Salmenkaita Laihdu ilman nälkää-kirja. Sieltä löytyy kuvaus sinunkin kaltaisestasi tapauksesta.

Lopeta itsesi syyttely. Elämää on edessäpäin ja siitä pitää myös nauttia. Silti voi hoikistua ja tervehtyä. Lainaa tuo kirja vaikka kirjastosta, jos et halua sitä ostaa.

Sieltä saat uutta tietoa ja puhtiakin. Tsemppiä!!!! Ja pää pystyyn!!!

Äänestä
  • karpit.net

    Sieltä löytyy kyllä kohtalotovereita. Olet vain kokeillut vääriä ruokavalioita. Kuulostaa juuri sellaiselta, että vähähiilarinen ruokavalio olisi sinulle oikea ratkaisu. Itselläni se on tuonut hurjan avun. Ja mä luulin, että kanssa ennen että kyse on huonosta itsekurista... Nyt on jo 20 kiloa pudonnut ilman repsahduksia!

    Äänestä

Mun tekee todella usein mieli syödä kaikenlaista vaikka ei edes olisi nälkä.
Itsellä on auttanut se, että kun haluan ottaa karkkia, teen jotain sen eteen. Esimerkiksi käyn lenkillä tai teen parikymmentä vatsalihasta. Sen lisäksi että kunto kohoaa, tulee usein suorituksen jälkeen sellainen ''Jes!'' fiilis eikä välttämättä enää teekkään niin kovin mieli jotain lihottavaa :)
Ja vaikka sitten sen suorituksen jälkeen tulisi hiukan jotain otettuakkin, no, ompahan tullut sitten sitä ennen kulutettuakkin hiukan.

Äänestä

Jos ei onnistu muuten, niin aloita pienillä muutoksilla. Jätä ensin jotain ylimääräistä pois ja sitten pikkuhiljaa lisää. Näin totut uuteen elämäntapaan eikä se tunnu miltään pakkopullalaihdutukselta. :) Aikaavievän projektinhan tuosta saa, mutta onhan sinulla sitten loppuelämä aikaa nauttia aikaansaannoksistasi. :)

Äänestä

mulla on täysin sama ongelma. Tiedän miten laihtuisin, mutta silti löydän itseni jääkaapilta etsimässä naposteltavaa. Se, ettei pysty hallitsemaan itteensä tekee tosi pahan mielen. Inhottaa olla tälläinen kun ei saa itseään muutokseen. ):

Äänestä

Mun on paljon helpompi välttää repsahtelua nyt, kun olen kertonut laihdutusprojektistani myös kaikille mahdollisille serkun kummin kaimoille. Herkuttelun himo katoaa äkkiä, kun ajattelen sitä häpeää mikä liittyisi epäonnistumiseen... Voi sitä selän takana juoruilun määrää, jonka kohteeksi joudun jos en saa näkyviä tuloksia aikaan suht nopeasti!

Äänestä

Rasvattomuus ei ole se juttu, vaan nopeiden hiilihydraattien (kyllä: kaikki vehnäjauhosta tehty ja sokerinen wege) ja kylliksi proteiinia tilalle. Joka aterialla, myös välipaloilla sun pitäis saada 20-30 grammaa proteiinia ja noita aterioita tulee olla päivässä 4-6. Ja jonkin verran hyviä rasvoja, esim. pähkinöitä ja siemeniä, oliiviöljyä, mutta näitä kohtuullisesti. Pääset herkuttelusta eroon. Ja läskeistä.

Äänestä

Laihduta itsesi takia. Älä odota niitä positiivisia kommentteja. Ne ei lohduta, kun on melkein koko aikuisikänsä saanut kuulla olevansa ruma ja läski, vaikka ei olisi ollutkaan. Tsemppiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyttönen kirjoitti:

Tiedän tasan tarkalleen kuinka minun tulisi syödä, ja paljonko liikkua jotta laihtuisin. Mutta minun suurin ongelmani on itsekuri laihduttamisessa. Rakastan kahvipullaa ja syön karkkia ihan liian usein, myös ruokaa tulee otettua liikaa.
Osaan tehdä ihan hyviä ja terveellisiä, lähes rasvattomia ruokia, mutta syön niitä ihan liikaa.
Rakastan hyvää ruokaa...
miten saan itselleni lisää itsekuria, vihaan kroppaani, miehenikään ei tiedä miten paljon inhoan omaa ulkomuotoani=(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu