Olen siis perheessa au pairina, mutta tyot ei aina oikein muistuta au pairin toita. Siivoan perheen mokkeja, jota ne vuokraa turisteille ja laitan keskimaarin 4-10 sankya valmiiksi paivassa. Lisaksi yleensa toihin kuuluu siivoaminen talossa. Imurointi lahes paivittain.
Lasten kanssa olen todella harvoin jos vertaa siihen kuinka paljon normaali au pair tyoskentelee lasten kanssa.
Mita mielta olette tasta? Onko reilua teettaa tallaisia toita au pairin palkalla?
Lasten kanssa olen todella harvoin jos vertaa siihen kuinka paljon normaali au pair tyoskentelee lasten kanssa.
Mita mielta olette tasta? Onko reilua teettaa tallaisia toita au pairin palkalla?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos olet Euroopassa, niin ko. toiminta on laitonta. Voit pyytää 3x palkkaa tai sanoa että lähdet heti. Jos uhkailevat viranomaisilla tms. niin voit nauraa päin naamaa. Au pair toiminta on määritelty laissa, ja siihen kuuluu perheen hoitaminen, ei liiketoiminnan. Tämä ns. isäntäperhe on kiertänyt veroa ihan siististi.
En siis siivoa mokkeja joka paiva, mutta useita kertoja viikossa. Aina kun edelliset asukkaat lahtevat niin mina olen yleensa se joka mokin laittaa kuntoon seuraavalle. Joten oli vaarin sanoa, etta 4-10 sankya paivassa, mutta sanotaan neljana paivana viikossa. Lisaksi kesan aikana olen tehnyt 10 laidunta hevosille (tarkoitan isoja laitumia). Eli ei tamakaan ole lahella au pairin hommia.
Onko totta, etta tama toiminta on laitonta? Tyoskentelen siis Norjassa.
Yleensa au pairin tehtaviin kuuluu kevytta kotityota, ei sellasita aherrusta jota sina teet. Sinua taidetaan kylla kayttaa vahan hyvaksi. Tee ihmeessa asialle jotain!
Kun hait perheeseen, sanoiko perhe sinulle mitaan tyotehtavista? Oletko tehnyt tyosopimuksen?
Siis minkalainen tyokuva au pairilla pitaisi olla? Mita tarkoittaa "kevyet kotityot"?
Ennen kuin tulin perheeseen, he sanoivat, etta tyo on enimmakseen lasten kanssa oloa ja auttamista talossa. Kysyin, etta pitaako minun auttaa mokkien kanssa ja he sanoivat, etta vain jos heilla on todella kiire, he saattavat pyytaa apuani.
Tyokuvani siis on: hevosten kanssa tyoskentelya (aitojen tekoja, turistien ratsuttamista, heinatoita, ruokinta). Joskus saattaa olla paivia kun joudun 3h juoksemaan hevosten perassa maastossa kun turistit ratsastaa. Talossa siivoamista (imurointi, vessat). Huom! minulla oma huone ja WC kellarissa, joten en kayta ylakerran vessaa. Mokkien siivoaminen (imurointi, luutuaminen), sankyjen laittaminen, mokkien WC:n siivoaminen.
Lasten kanssa olen vain silloin kun molemmat vanhemmat ovat toissa, joten keskimaarin 2krt/vko.
Sopimukseni sanoo, etta toita saa olla enintaan 6h. Useina paivina se menee yli, mutta tietenkin joinakin paivina toita ei ole sitten niin paljon. Minulla ei ole ollenkaan saannollisia tyoaikoja. Niin ja palkkaa saan 370e kuukaudessa.
Ajattelen, etta ehka liioittelen asiaa, mutta haluan viela kysya teilta milta tama kuulostaa? Perhe on kuitenkin mukava ja reilu. Tosin tuo perheenjasen -juttu ei ole toteutunut ainakaan minun kohdalla.
Tuntuu jokseenkin etta olet tullut perheeseen halpatyontekijaksi. Au pairinhan kuuluu olla paa-asiassa lasten kanssa tekemisissa. Vaihda ihmeessa perhetta kun on viela aikaa etsia uusi. Vakuutan etta "normaalina" au pairina on paljon helpompaa. Vaikka perhe tuntuisi kuinka mukavalta niin minusta tuo ei kylla kuulosta oikealta.
= lasten sotkujen poiskorjaamista, imurointia, ehka lasten aterioiden valmistusta/ lammittamista, yleensa paikkojen yleiskunnossa pitamista. Itse huolehdin myos lasten pyykkien silittamisesta ja siita etta ne menevat oikeisiin lokeroihin. Ei siis mitaan suursiivousta odoteta minulta.
Haluaisin viela kuulla teidan muiden paivarutiinista ja toita mita yleensa teette paivisin?
Tama nyt menee vahan poikkeaa aiheesta, mutta mita mielta tasta olette? Mun tehtava taalla on siivota koko talo pari kertaa viikossa(6 makkaria, olohuone, vessat ja kylpparit, keittio), pesta ja silittaa kaikkien pyykit, hoitaa puutarha, pesta autot ja usein kokata illallinen yms yms yms...ja samaan aikaan aiti leikkii lasten kanssa. Lisaksi teen usein paljonkin pidempia paivia kuin mita sopimuksessa sanotaan. Mina en tullut tanne siivoojaksi vaan au pairiksi! Harkitsen jo kotiinlahtoa kun tosissaan typaisee tama meininki taalla. Kertokaa mita mielta olette, ylireagoinko vain?
Ja viela pieni lisays minun tapaukseeni. Perhe ei arvosta tyotani ollenkaan. Kun siivoan esimerkiksi vessan niin se on heti sotkuinen. Perheen talo ei todellakaan ole siisteimmasta paasta. Lisaksi sotkevat paikkoja ja kaskevat minun siivota heidan jalkensa. Niin lasten kun aikuistenkin. Tanaankin nuorimmainen kaatoi kannullisen riisia keittion lattialle ja aiti vaan tokaisi, etta au pairin pitaa imuroida. Huomatkaa, etta tassa perheessa lapset saavat tehda mita haluavat.
Alan kylla tosissaan harkitsemaan perheen vaihtoa. Kiitos kaikille vastauksista! Ehkapa saitte avattua silmani.
Vaihda ihmeessä perhettä ehkä perhekin sitten huomaa että ei kaikkia töitä aupairilla teetetä. Itselläni Aupairin tehtäviin kuului lasten vahtiminen/lasten kanssa leikkiminen. Siivouksen osalta tuli siivota lasten huoneet leikkihuone yhdessä lasten kanssa tietenkin oma huone ja pestä omat likapyykit.
Eikä sinun tarvi imuroida riisikasoja lasten jäljiltä etenkään jos kyse omasta vapaa-ajastasi. Jos perhe tuntuu muutoin mukavalta niin ehkä sinun ennen parheen vaihtamista kannattaa keskustella perheen vanhempien kanssa siitä miltä sinusta tuntuu ja että työt joita teet eivät ole aupairin töitä tai voithan koettaa pyytää enemmän palkkaa.
Jos olet vaihtamassa paikkaa, ota yhteyttä sähköpostiin [email protected]. Avoinna olisi aupairin paikka Norjassa, kaksilapsisessa perheessä. Niin ja hevosten tai vierasmökkien hoito ei kuulu tehtäviin...
Missapain Norjaa paikka on vapaana?