ajatelleet etta siihen voisi olla joku hyva syykin etta nailla keskustelupalstoilla kirjoittelevat monet katkerat ja naisille vihaiset miehet. Ensimmainen tuomio on aina ollut etta nama miehet on luusereita ja perakammarin poikia jotka ei ole oikeita 'miehia'. Mitas jos nailla monilla miehilla on oikeasti oikeus olla katkeria ja vihaisia monien noyryytyksien jalkeen.
Olen jutellut tasta monien ulkomaalaisten miesten seka naisten kanssa ja kaikki ovat olleet sita mielta etta se on suomalainen nainen joka sulkeutunut ja kylmakiskoinen.
Lisaksi ulkomaalaiset miehet eivat pitaneet suomalaisia naisia kovin hyvannakoisina vaan lihavina ja pienirintaisina. Naiset puolestaan ihmettelivat suomineitojen pukeutumista ja tupakointia.
Olen jutellut tasta monien ulkomaalaisten miesten seka naisten kanssa ja kaikki ovat olleet sita mielta etta se on suomalainen nainen joka sulkeutunut ja kylmakiskoinen.
Lisaksi ulkomaalaiset miehet eivat pitaneet suomalaisia naisia kovin hyvannakoisina vaan lihavina ja pienirintaisina. Naiset puolestaan ihmettelivat suomineitojen pukeutumista ja tupakointia.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Amen
suominaiset maanpinnalle takaisin ja nopeasti, JEES.
Oletkos sinä lukenut, kuinka nämä palstan miehet lehmittelevät naisia, huorittelevat, haukkuvat ylipainoisiksi yms. Paskaa satelee niskaan puolin ja toisin. Mutta, olen aina ajatellut, että nämä on keskenkasvuisia teinejä, joilla ei ole todellisesta elämästä mitään kokemusta. Kuvittelevat olevansa maailmankaikkeuden upeimpia/fiksuimpia ihmisiä, kuvittelevat, että heillä siksi on oikeus arvostella muita ihmisiä. Loppuviimein...olen miettinyt sitä asiaa, että millä näiden ihmisten päähän sais taottua sen tosiasia, että kellään meistä ei ole varaa mennä arvosteleemaan toisen ulkonäköä yms. sosiaalista taustaa. Pitäis varmaan kehitellä joku valtakunnallinen mainoskampanja, ihan samalla periaatteella, kuin aikanaan toteutettiin tämä Pohjois-Karjala projekti, jolla saatiin sydän- ja verisuonisairaudet puolitettua 80-luvulla. Näiltä arvostelijoilta/haukkujilta puuttuu kokonaan ihmimillisyys ja taito hyväksyä ihmiset sellaisena, kuin he ovat. Itseasiassa juuri ne ihmiset on pahimpia arvostelijoita, joilla on niin huono itsetunto, että peilaavat sitä vastapuoleen etsimällä niitä vielä heikompia kohtia...
"Itseasiassa juuri ne ihmiset on pahimpia arvostelijoita, joilla on niin huono itsetunto..."
Ja yleensä sillä huonolla itsetunnolla on jokin syy. Tosin mehän emme tiedä niistä.
Ehkäpä ne miehet ovat kyllästyneet myös siihen, että miehiä saa haukkua mielimäärin, ja kaikki on "kestettävä kuin mies". Ei saa itkeä, eikä herraparatkoon pitää puoliaan. Sehän on naisvihaa tai he ovat vähintäänkin keskenkasvuisia teinejä, joilla ei ole todellisesta elämästä mitään kokemusta, eikö niin?
No, ei sillä että minustakaan lehmittely, huorittely, ylipainoittelu olisi mitenkään fiksua. Pitää vain nousta teinittelijöiden, nössöttelijöiden, neidittelijöiden ja munattomiksi haukkujien yläpuolella, panna vastaan mutta ei sortua ala-arvoisuuksiin kuten he. Siitäkin vain usein saa sen naisvihaajan leiman, kuten olen itsekin joskus saanut kokea jossain muualla.
Tuskin nama miehet ovat syntyneet naisille katkeriksi ja vihaisiksi, kuten sanoit tahan on varmaan jokin syykin. Muuten menkaahan johonkin suomalaiseen ravintolaan ja katsokaa kummat yrittavat ottaa aktiivisesti ja avoimesti kontaktia vastakkaiseen sukupuoleen ja katuelamassakin nakee jo kumpi sukupuoli osaa kaytostavat paremmin.
koska minä naisena en edes käy ravintoloissa. Siellä ei ole kuin humalaisia pöntöjä vonkaamassa......haaraväliä. Oli sukupuoli sitten kumpi tahansa.