Valkoinen Poika

vee-jii

Moi!

Muistaako kukaan tv-sarjaa nimeltään ”Valkoinen Poika? Ja jos, niin mikä sarjan tunnussävel on nimeltään (valkoinen poika?), niin että voisi tilaisuuden tullen vaikka toivoa jostain kyseistä kappaletta.
Olis tosi kiva, jos jostain saisi apua...

5

1255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suvimämmi

      Joo, katselin itse tätä sarjaa silloin ymmärtääkseni 70-luvun päätösvuosina ala-asteskidinä MUSTAVALKOISESTA televisiosta ja totta, nimikkokappale oli silloin mieleeni ja raahasin 60-lukuisen Hitachin KELANAUHURIN television lähelle ja ajoin nauhalle tunnarin pitämällä MONOMIKROFONIA TV:n ainoan kaiuttimen suojakankaan päällä.

      Huh, on maailma aikalailla noista päivistä muuttunut !

      Vei kymmenen vuotta ennen kuin tein itse ensi kerran tuttavuutta televisiovastaanottimen RCA-liittimillä ja miettimällä siihen liittyviä äänen hyväksikäytön mahdollisuuksia.

      Kyllä se oli silloin ärsyttävää se tapa, kuinka YLE:n piti mainostaa jenkkimentaliteetillä jenkkielokuvien ensimmäisiä stereolähetyksiä. (Hyvät kansalaiset, medbör, meillä on tässä tänään stereoäänilähetys. Tietäkää nyt kaikki.)

      Minä muistan sen ajan ja tarkkailun, kuinka transistori-ASAssa STEREO valo joko syttyi tai sammui Rinnakkaiskanavalla, ei se aina loistanut FM:ää kuunnellessa.

      Jos tietäis Valkoisen Pojan TV-sarjan alkuperäisen nimen, niin sittenhän tunnarin etsintä kävisi hiirtää liikuttamalla.

      "PASSAMPI JUUKANTSUU" (eli eikö siinä tunnarissa jotain tällaista laulettu?)

    • vee-jii

      Kiitos kommentista!
      Kyselin tätä valkoista poikaa mieheni puolesta, itse en muista kyseistä sarjaa, tai ehkä sitten, jos näkisin pätkän...mut tuo musiikkiasia on vaivannut häntä iät ajat. Vitsi kun sais jostain tosiaan tietää sen alkuperäisen nimen...
      Ollapa se vanha nauhoituksesi tallessa:) Jos saat, tai joku muu tietää jotain uutta, niin mielellään otetaan uusia tietoja vastaan.

      • Pessi61

        Samaa olen etsinyt itsekkin tuli joskus 70 luvun loppupuolella tämä mitä etsin.. muistan vain että tunnussävel oli hyvä :)


    • Pessi61

      Haluaisin saman kuulla...ei löydy

      • Anonyymi

        Tuossahan tuo,
        http://vintti.yle.fi/yle.fi/muistikuvaputki/muistikuvaputki/rouvaruutu/orzowei-valkoinen-poika.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3374
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      557
      2098
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1986
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1538
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1317
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      50
      1244
    Aihe