Reilu kymmenen vuotta sitten olin vannoutunut takavedon kannattaja, enkä olisi ikinä uskonut ostavani etuvetoisen auton.
Kuitenkin sitten 90-luvun alussa ajauduin sattumalta etuvetoisen kannattajaksi. No, se oli vain volkkari, joten se melkeinpä vain vahvisti ennekkoluulojani etuvetoisen tylsyydestä.
Vuosien myötä vaihdoin kuitenkin aina vain parenpaan etuvetoiseen, eli ensin tuli Audi ja lopulta Alfa, ensin 155:na sekä sittemmin 156.
Nyt kun olen jo ajanut vuosia hyvin tehdyillä etuvetoisilla ja kokeilin tässä taannoin yhtä takavetoista talviliukkailla, ajettavuus oli suoraan sanoen surkea.
Loppukommenttina toteaisin, ettei ainakaan minulla ole enää halua eikä mielenkiintoa takavetoisiin.
Nelivetoinen on sitten asia erikseen..
Kuitenkin sitten 90-luvun alussa ajauduin sattumalta etuvetoisen kannattajaksi. No, se oli vain volkkari, joten se melkeinpä vain vahvisti ennekkoluulojani etuvetoisen tylsyydestä.
Vuosien myötä vaihdoin kuitenkin aina vain parenpaan etuvetoiseen, eli ensin tuli Audi ja lopulta Alfa, ensin 155:na sekä sittemmin 156.
Nyt kun olen jo ajanut vuosia hyvin tehdyillä etuvetoisilla ja kokeilin tässä taannoin yhtä takavetoista talviliukkailla, ajettavuus oli suoraan sanoen surkea.
Loppukommenttina toteaisin, ettei ainakaan minulla ole enää halua eikä mielenkiintoa takavetoisiin.
Nelivetoinen on sitten asia erikseen..
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mutta, mutta
Mikset pitänyt sitä omana tietonasi?
Ei se ketään kiinnosta!
koska etuveto on myös tulevaisuutta.
Höh, eihän ne takavedot mihinkään katoa. Aina löytyy ihmisiä joilla on rahaa ostaa kunnon auto, eikä etuvetoista kinneriä. Etuvedon suurin etu takavetoiseen on se että sen halvempi valmistaa. Siksi kaikki massavalmistajat siirtyvät siihen.
Luuletko että jos Alfa olisi vielä Alfa eikä Fiat, se olisi etuveto?
alfaltahan on tulossa muistaakseni 2003-2004 takavetoinen malli.
alfa siirtyi fiatin omistukseen vuonna-88 jota ennen alfa oli tehnyt jo etuvetoisia malleja yleisen suuntauksen mukaan...tokihan kustannussyyt ovat varmasti vaikuttamassa nykypäivänä alfan etuvetoisuuteen...
Totta. Alfa suunnitteli etuvetoisen 164 ilman Fiatia vuonna 1987, mutta lähinnä taloudellisten paineiden pakottamana, eikä sen vuoksi että etuvedolla saavutettaisiin jotain teknistä etua. Ja onhan takavetojakin hiukan erillaisia. Jos esimerkikksi
Tojon MR2 ei pääse talvella etenemään etuvetojen tahtiin, on syytä katsoa peiliin. Keskimoottirilla saa kivasti painoa vetäville pyörille. Kesällä taas panonsiirtymä on jo niin merkittävä tekijä, että yli 200 bhp luokassa ei etuvedolla ole mitään asiaa.
että etuveto tekee autosta kinnerin :)mitäs takaveto tekee autosta ei ainakaan yhtään sen parempaa samanlainen kinneri sekin on. Vetotavasta riippumatta eniten vaikuttaa se miten se on toteutettu.Todellinen hyöty takavedosta on vasta kun boforia alkaa olemaan enemmän kuin tarpeeksi jolloin etuveto alkaa kärsimään ja suurimmalla osalla ei kuitenkaan ole varaa ostaa tällaisia autoja ja neliveto on kaikista paras systeemi todella tehokkaissa autoissa..Ajo-ominaisuudet eivät niinkään riipu vetotavasta onhan se kiva tietysti sladissa ajella takavedolla jos leikkiä haluaa. Eivätkä kaikki massavalmistajat ole siihen siirtyneet . Alfan tuotantoluvut eivät ole sieltä kärkipäästä.Näyttää kuitenkin siltä että moni merkki on palaamassa takavetoon ainakin kaikista urheilullisimmissa malleissaan.
Kyllähän sitä voi pitää kesäisin harrasteautona museoikäistä takavetoista, mutta tämän päivän sana on lähes kaikissa paremmissakin ja urheilullisissa sedaneissa etuveto tai neliveto.
Etuvetoisen hyödyt ovat kiistattomat: Suuntavakavuus jäisellä tai lumisella tiellä on erinomainen takavetoiseen verrattuna.
Moottori on urheiluautojen tyyliin vetävien pyörien päällä, josta ei tule kardaanihäviöitä tehoon ja pyörät saavat parhaan mahdollisen pidon.
250 hv asti etuveto on lyömätön ja harvalla on Suomessa varaa ostaa sitä tehokkaampaa autoa.
Täytyy myös muistaa, että asumme arktisissa olosuhteissa, jossa talvi on vallitseva luonnonaika ja niihin olosuhteisiin etuveto on selvästi parempi.
Takavetoinenkin saadaan ejettavaksi liukkaalla kalliilla luistonestojärjestelmillä, mutta se maksaa...
Takaveto on mielestäni lähinnä menneessä elävien ja poikasten touhua.
Mutta mutta
164:han on fiatin eli croma ja saabin 9000 yhteistyön tulos Niissä autoissa on samat pohjalevyt mutta moottori ja perä on muistaakseni jokaisen valmistajan oma tekele Samoin kori.
Mut sähköpuolel on käytetty samoi osia.
- pyörien veto ei vaikuta ohjausvoimiin (vrt. etuvetoisen ohjauksen ravistelu kiihdytettäessä yms.)
- painonjakauma akseleiden välillä saadaan esim. Alfoissa 50%/50% (kaikki radalla ajaneet tietävät mitä se merkitsee)
- liikkeellelähdöissähän auton painopiste siirtyy taka-akselille, joka tehokkaissa etuvetoautoissa on luonnollisesti ongelma
Parastahan takavetoisessa on tietenkin se hauskuus joka puuttuu tyystin etuvetoisesta
ei 156sen ohjaus ainakaan ravistele pahemmin kiihdytyksessä, kannattaa lukea tuulilasi jossa on vertailussa 320 bemu ja 156 2L niin huomaa kumpi on parempi tai siis kummalla pystyy kovaa ajamaan tuo antaa hyvän kuvan etu ja takavedon ominaisuuksista. Kyllä etuvedon pystyy tekemään paljon yli 200 hevosen tehoille
voi olla että 156GTA on etuvetoinen ja siinä alkaa jo tehoa olemaan ihan mukavasti.Tosin tuo nykyinen alusta vaihdetaan täysin kisa-alustaan koska Alfa ei tietenkään mitään p..kaa päästä markkinoille niinkuin eräät muut merkit....
Ei kai kukaan ole väittänytkään että peilijäällä takaveto olisi helpompi ajaa(=!parempi). Mutta että pitääkö sitä tulla paskaa jauhamaan , kun 10 vuotta etuvetoisilla ajanut kokeilee kerran takavetoa. Vaatis ehkä hiukan enemmän kokemusta.
BMW:stä en tiedä, mutta Alfa 75 V6 ja 156 V6 oli samana päivänä alla. 75 pieksi 156sen joka suhteessa, sekä perstuntumalla että kellolla mitattuna. Sitä 156sta ajoi myös sellainen kuski joka on ennenkin käskeny etuvetosta, ja tulos oli ihan sama. 75 turbo on vielä hitusen nopeampi, koska siinä on köykäsempi kone keulalla. Tämä siis ihan radalla.
Jotain kertoo myöskin se, että sport 2000 sarjassa etuveto saa olla 50 kg kevyempi.
En juuri noista suomalaisista moottorilehdistä perusta, mutta mitäs
tuossa huulilasissa väitettiin? Pystyykö sen lukemaan jostain päin nettiä?
kuka on puhunut jostain peilijäästä? ja kun otetaan 33 neliveto mites sitten?huulilasia ei pysty ilmeisesti lukemaan
netistä.Siis 3litranen 75vitonen? pieksi se nyt ei ole mikaan ihme kun auto painaa sata kiloa vahemman ja 156sen alusta ilman alustapakettia on mitä on.. Ja mitä tulee radalla pieksemiseen niin joku turbo uuno pesee mennen tullen noi kaikki, ainakin ahvenistolla. Mitas kertoo eurotouring car voitto? jne. ei jaksa enaa jauhaa...
huulilasi referaatti: etuvetoisella Alfalla kaarteisiin voi ajaa suuremmalla nopeudella, väistökokeen rajanopeus A 86km/h B 82km/h jne.
Ennen tätä etuvetokautta ajelin kymmenkunta vuotta takavetoisilla, joten tiedän varsin hyvin takavetoiset ja olen näiden kahden pitkän kokemuksen pohjalta tehnyt nykyisen valintani.
Alfan tekemä etuvetoinen ei todellakaan ole tylsä ajettava vaan siinä todella nauttii ajamisesta.
Vetelyä ei esiinny rajuissakaan kiihdytyksissä, eikä tarvitse pelätä perän karkailua vanhanaikaisten takavetoisten tapaan.
Siis, harrasteauto jota pidetään samalla myös käyttöautona, on Suomessa ehdottomasti parenpi etuvetoisena.
Joo, näinhän se on että jos pitäisi etuvetoinen ostaa niin ei 156:lle ole oikeastaan vaihtoehtoja. Itselläni on kylläkin ollut Alfa 75 T.S. jo seitsemän vuotta ja siihen on niin kiintynyt ettei uudempia tarvitse katsella.
(Vanhemman) Alfan omistamisen järkevyyttä puoltaa se, että osaa itse korjata ja tietää varaosakanavat. Tämä ei ehkä päde niinkään enää uusimpiin malleihin, onhan se laatu kuitenkin saatu nostettua muitten tasolle.
Jos 156 vain olisi takavetoinen... mutta tehty mikä tehty. Kun etuvedolle antaa pikkusormen (Alfasud) niin perässä seuraa koko kämmen (33, 164, 155, 156, 166...).
Toisaalta joskus jossakin autolehdessä kymmenisen vuotta sitten sanottiin, että ehkä sittenkin parempi etuvetoinen huijaus-Alfa kuin ei Alfaa ollenkaan.
Mutta ehkäpä joskus nelivetoinen GTA alle ? ...
GTA voisi myös mielestäni olla neliveto,
takavetoiseen kun ei ole enää paluuta.
Tehot pitäisi olla kuitenkin yli 250 hv.
Vannouteneille takaveto-faneille sanoisin, että
kokeilkaa joskus ajan kanssa hyvin tehtyä
etuvetoista.
Jopa minäkin muutin mielipiteeni!
Alfa todennäköisesti palaa takavetoon uudessa GTV/spiderissa??? ainakin huhuja siihen
suuntaan on jos suunnitteilla oleva pohjalevyratkaisu tulee markkinoille niin se mahdollistaa
erilaisten vetotapojen valmistamisen.Itse en sinänsä takavetoa mitenkään kaipaa.
155 GTA oli neliveto ja 400 hv