Tapasin n. 4 kk sitten kivan miehen. Itse en aluksi ollut kovinkaan kiinnostunut, mutta mies pommitti suloisilla ja imartelevilla viesteillä ja saikin minut kiinnostumaan. Suhde jatkui treffailulla ja aikaa vietimme paljon yhdessä. Mies oli koko ajan hurmaava ja vakuutti, että olin hänen elämänsä nainen ja puhui yhteisestä tulevaisuudesta. Seksiä oli, mutta välillä mies vaikutti vaisulta, halusi usein vain nukkua. Sitten tuli pommi. Puolitutun kautta sain vinkin (ja itse tongin totuuden esiin), että mies tapaili samaan aikaan sännöllisesti 2:ta muuta naista ja pari "hoitoakin" pyöri kuvioissa. Jouduin siis keskelle suurta kusetusta. Miehen mielestä hän ei ollut toiminut minua kohtaan mitenkään väärin, sillä ei ollut minulle mitään luvannut.
Kaiken lisäksi sain hoksata, että mies ei tunnu tuntevan oikeasti mitään. Hän on kylmänviileä ja laskelmoiva. Häneltä ei löydy omaatuntoa saatika mitään moraalia. Itse olin toki varmasti liian luottavainen ja sinisilmäinen, mutta eihän toisen jokaista sanaa voi epäillä? Miten tästä nyt taas saisi uskoa, että kyllä niitä hyviäkin miehiä varmasti jossain on.... :(
Kaiken lisäksi sain hoksata, että mies ei tunnu tuntevan oikeasti mitään. Hän on kylmänviileä ja laskelmoiva. Häneltä ei löydy omaatuntoa saatika mitään moraalia. Itse olin toki varmasti liian luottavainen ja sinisilmäinen, mutta eihän toisen jokaista sanaa voi epäillä? Miten tästä nyt taas saisi uskoa, että kyllä niitä hyviäkin miehiä varmasti jossain on.... :(
Vastaukset 12
Vanhimmat
kokenut melkein saman naisen kautta siitä on jo monta vuotta mutta en pysty vieläkään luottamaan kehenkään.todella surkeaa että tälläisiä miehiä ja naisia on olemassa.seurustelisivat toistensa kanssa siinä voisi sitten molemmat laskelmoida ja pitää omia hoitoja.
Ei tuo nyt niin psykopaatilta kuulosta.. Ei psykoppaatti noin toimi. Ukko vaikuttaa varsin kylmältä ja laskelmoivalta jonka perään ei kannata itkeä!!
Siihen en osaa vastata onko täysin tunteeton, mutta tuntuis ainakin haluavan kovasti ihailua osakseen ja parhaitenhan sitä saa kun hankkii monta emäntää itselleen.
Tai sitten ukko on vain täysin kypsymätön nulikka jolla ei oo hajuakaan mitä haluaa.
Ethän sä nyt millään voinut tietää, että ukko on sellainen kusipää. Ei oman rakkaan sanoja voi epäillä ennenkuin siihen tulee aihetta, ei edes suhteen alkupuolella. Jos heti alkaa puhumaan yhteisestä tulevaisuudesta niin siihen kannattaa tietyllä tavalla suhtautua varauksella, mutta ei tietenkään liian..
Unohda koko tyyppi ja suuntaa katsees uuteen urhoon. Ei ne kaikki ole kökkösiä!! Hyvää loppukesää ja alkavaa syksyä..
Johtajatar1 Hyvä,
Kun tunnut tietävän, ettei kuulosta psykopaatin
toiminnalta, niin miten psykopaatti sitten toimisi ?
>Jos heti alkaa puhumaan yhteisestä >tulevaisuudesta
Joo, näin on. Mullakin alkaisi kellot soittaa.
T:Pääjohtaja
Taitaa olla tällä tädillä aika mennä takaisin koulunpenkille ja äidinkielen tunneille.. Edelliseen viestiini tein kakasi kertaa saman virheen.. :( Eli sanoman piti Ei psykopaatti, eikä psykoppaatti..
Niin eli tarkoitin sillä edellisessä viestissäni että ukko vaikuttaa enemmän sosiopaatilta kuin psykopaatilta. Eli sosiopaatti kerää paljon itselleen ihmisiä ympärilleen ja häikäilemättömästi käyttää heitä hyväkseen, oman asemansa parantamiseksi. Oli se sitten töissä tai vapaa-aikana.. Toki en ole psykologi tai psykiatri tai muutenkaan käyttäytymistieteiden asiantuntija, joten en asiasta tietenkään 100% varma ole.. Mielestäni sosiopaatilta ennemminkin vaikuttaa..
En näköjään osaa kirjoittaa ollenkaan.. :( Taas edellisessä viestissä kirotus häröjä. :( Suokaa anteeksi kirjoitustaidottomuuteni.. :(
Johtajatar1,
Miten olette viettäneet kesälomanne, kun
verbaalinen ilmaisunne noin takeltelee ??
Kehotan teitä kääntymään henkilöstöjohtajamme
puoleen ja katsomaan teille sopivaa kurssitusta.
T:Pääjohtaja
No niin todellakin täytyy tehdä!!! Ei näköjään osaa enää kirjoittaa ollenkaan!! :( On ilmeisemmin aivot edelleen lomalla tai sitten loman aikana kirjoitustaito kadonnut kokonaan.. Joka tapauksessa lupaan mennä "kirjoittamisen alkeet" kurssille. Siihen asti kunnes olen sen taas läpäissyt, pyydän mitä nöyrimmin anteeksi surkeaa kirjoitustaitoani ja toivon, että kaikesta huolimatta ymmärrätte mitä tarkoitan. =D
Olipa tutun kuuloista - ei kai meillä Lisben kanssa oo vaan ollut sama mies?
Tuo 4 kk sopii myös kuvaan, samoin puheet yhteisestä tulevaisuudesta, hurmaavuus, suloisuus, ihanat viestit... jne.
Ja tuo seksi: alussa hyvinkin kiihkeää ja loppuajasta sitten ei aina halunnutkaan. Oikein ihana hymy tällä miehellä, mutta muuten jotenkin kylmäkiskoisen oloinen. Ei ihan silmiin asti ulottunut hymy.
No, käry kävi sitten, alkoi mennä tapaamiset niin vaikeaksi miehen puolelta, ja ihme sekaannuksia hänellä sattui: puhui esim. jostain ihan oudosta asiasta, ja väitti että ollaan juteltu aiemminkin asiasta, vaikka niin ei ollut.
Kaiken kruunasi yksi sähköposti häneltä, siinä hän puhutteli minua ihan eri nimellä...?!
Tällä miehellä oli myös treffejä ja panoja, hän etsi (etsii yhäkin?) niitä esim. täältä 24:n treffipalstalta ja muiltakin nettideittipalstoilta.
En ehkä ihan psykopaattina pitäisi kuitenkaan, mutta jotenkin emotionaalisesti kehittymättömänä ikäisekseen, 35 v.
Pelottavan tutulta kuulostaa. Mistähän päin tämä kyseinen "vekkuli" on?
Mulla käynyt aivan samoin erään miehen kanssa.(myös 35.v)
Hän asui toisella paikkakunnalla ja valehteli melkoisesti.
Ei hän varmaan ihan psykopaatti ollut, mutta jonkunlainen narsisti ja ainakin valehtelija.
Ehkä juuri sellainen ns.pelimies. Niitähän tähän maailman mahtuu...
Parempi lopettaa alkuunsa tapailut tällaisen ihmisen kanssa. Ei siitä koidu kuin harmia ja jatkuvaa epäilyä.
aika moisia ihmisiä sitä nykyään onkaan. olen myös kuullut miehestä joka matkusteli oulu -helsinki väliä työpaikkansa puolesta. oulussa avovaimo ja muualla "jalkavaimoja". vaihtoi aina puhelinkortin puhelimeen. aika vaikeaa löytää luotettavaa miestä nykyaikana.
olen myös kuullut useammasta kuin yhdestä työporukasta, joka on matkustanut esim. tallinnaan työasioissa. 95% miehistä oli heti rynnännyt huoriin. Naimisissa olevia jne. Toinen reissu eri työpaikka taas oli suuntautunut jonnekkin olikohan se nyt prahaan. Heti olivat taksissa kyselleet mistä saa huoria. meidän miehet maailmalla.
Joo, näinhän se tosiaan on. Tällaisessa itsekeskeisessä maailmassa ei todellakaan voi eikä kannata luottaa kehenkään. Sitä niin haluais aina heittäytyä tunteiden vietäväksi, mutta siitä seuraa aina vain suuria suruja. Eipä nuo näytä maailmallakaan suhteet kestävän, sama onko nainen joku Jennifer Lopez tai jotain, niitäkin petetään vaikka puoli maailmaa tekis mitä tahansa saadakseen sellasen omakseen. Ruoho on vissiin sittenkin vihreämpää aina sillä toisella puolella, olit sitten kuka hyvänsä. Tylyä, mutta niin totta. Kai se menee sitten niin, että hyväksi käytä, tai tule hyväksi käytetyksi.
Eikö sinuunkaan voisi luottaa?
Jos kuitenkin voi, niin tiedät itsekin ettei lausahduksesi "Tällaisessa itsekeskeisessä maailmassa ei todellakaan voi eikä kannata luottaa kehenkään." pidä paikkaansa..
Vaikeasta asiasta on kyse, siinä olet oikeassa. Mutta mahdotonta se ei ole.