Vuokrasimme auton 19.7-05 Ford viesta 1,4i Ampiente 5D-03 ja ajoimme 200km. Tankkasimme auton ja polttoainetta meni 32 litraa ja "tankki meni täyteen", siis digitaalimittarin nuoli menikin pohjaan, tätä ihmeteltiin kun saatiin auto niin polttoainemittari oli mielestämme vajaa. Ja kun henkilökunta näytti auton kun vuokrasimme sen niin sanoi että tankki on täynnä. Eli tähän sen verran, auto ei voi kuluttaa rauhallisella ajolla näin paljon, eikä luukuttamisella niinkuin vuokranantaja sanoi kun annoin palautetta ja näytin kuitin tankkauksesta ja pyysin katsomaan auton polttoainemittaria. Hän sanoi ettei tunne autoa mutta mittari on nyt pohjassa-siis täynnä ja lupaavat hyvittää polttoainekuluissa(ei näin paljon tätä autoa saa millään kuluttamaan hän sanoi). Selvisi että joku ADL:n työntekijä oli lainannut autoa ja jättänyt tankkaamatta, siitä johtuen tankki oli vajaa, ja emme ole kyseistä merkkiä ennen ajaneet joten luotimme vuokraajan sanaan että tankki on täynnä. Meni yli kaksi viikkoa kun joku ADL:n henkilö soitti(nimettömänä) ja sanoi asia on loppuun käsitelty ja heillä on oikeus ajaa ja käyttää kyseisiä autoja, että autothan on tehty ajamiseen ja turhat nipottajat pitävät,,.;;.,,(sensuroitu) sen paikan kiinni ja voivat vaihtaa liikettä jos yläpäässä noin klikkaa. JOHTOPÄÄTÖS, halusin antaa palautetta kun tankkiin meni mielestäni kohtuuttoman verran poltoainetta, kun ollaan tarkkoina-auto luovutetaan tankkitäynnä-palauta auto tankki täynnä.
Varokaa ADL automotive
vuokrasimme auton
75039
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aikamoista kyllä jos ovat luovuttaneet vajaalla tankilla, sanoen että onpi täysi.
Minä ottaisin tilassanne varmaankin vielä yhteyttä ko. liikkeeseen asian tiimoilta ja kyseenalaistaisin tuon teille soittaneen henkilön tuumailut.
Teidän olisi ollut muuten ehkä hyvä kysyä kuka ALD:ltä teille soitteli kertoen, että saavat ajaa vuokrattavilla autoilla ennen vuokrausta ja kuluttaen bensaa.
Siis loppupelissä asia on täysin selvä - jos vuokrasopimuksessakin sanotaan, että auto luovutetaan täydellä polttoainemäärällä ja näin ei ole tapahtunut, tulee heidän korvata teille menonne ja minusta jotain vielä päällekin tuollaisesti tapahtumasta.
Tekstinne oli hieman sekava mielestäni, mutta jos asia oli kirjoittamallani tavalla suosittelen teitä pitämään kiinni oikeuksistanne.
pomo, jonka kanssa voi asiasta voi keskustella.
Jos keskustelu ei johda korvaukseen/hyvitykseen, niin kuluttaja-mies on olemassa. Pitää tuollaiset "leikkifirmat" saada aisoihin.
HUHHU! kuka tähän nyt rupeaa ALD:tä sotkemaan!! alkuperäisessä viestissä luki selkeästi ADL!!! eihän syyttömistä yrityksistä sotkea tälläisen arvostelun kohteeksi. Ja jos vielä alkuperäisen viestin kirjoittaja olisi niin ystävällinen ja selventäisi millainen on tämä viesta automalli, kun en ole koskaan sellaisesta kuullutkaan!
.., mutta entisenä autovuokraamon työntekijänä tiedän, että joskus niillä autoilla ajetaan "asiakkaan" piikkiin. Polttoainemittarin osoitinhan ei lähde välittömästi laskemaan kun autolla lähdetään liikenteeseen. Automerkistä ja -mallista riipuen voi autolla ajaa jopa 100km, ilman että se heti näkyy polttoainemittarissa. Sitten jos asiakas ajaakin vain pienen kilometrimäärän tuon kyllä huomaa. Pitemmällä matkalla tuo "hävikki" hukkuu..
Millainen on muuten digitaalimittarin nuoli?
bensamittarin viisari on täyden lukeman kohdalla (voi olla 171 tai 100 tai jotakin mutta automerkistä riippuen). Tankin sinänsä ei tarvitse olla täynnä. Olen huomannut tämän runsailla vuokrausreissuillani. Joten kun tankkaan, tankkaan tankin piripintaan noin 100-150 km ennen palautusta, jolloin palautettaessa bensamittari näyttää täyttä. Ei bensamittarin pidä näyttää ylitäyttä tankkia.
Jos tuon asian suhteen haluaa pelata varman päälle, tankkaa auton välittömästi vuokrauksen jälkeen lähimmällä asemalla täyteen. Mikäli tankki on lähtötilanteessa vajaa, laittaa ns. vahingon kiertämään ennen palautusta tai vaatii hyvitystä alkutankkauksen perusteella (kuitissa päiväys ja kellonaika).
jos et nähnyt tankin olevan puolillaan????