Tuntuu siltä, että suurin osa ihmisistä on sellaisia velliperseitä, etteivät pysty eroamaan ilman, että ensin pettävät, hankkivat uuden kumppanin jne. Tästä sitten seuraa paljon enemmän katkeruutta ja onnettomuutta kuin jos oltais vain puhuttu, käyty perheterapiat sun muut ja sitten vaan erottu. Ei mulla oikeastaan muuta asiaa ollut kuin vain ihmetellä, että AINA on se toinen jo mukana kuvioissa, niin se vaan tuntuu tuttavapiirissäkin menevän.
Eron järjestys
ensin uusi suhde ja sit ero...
71234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin kävi meilläkin ex löysi ensin uuden kaverin,joka oli hänen puheitten mukaan paljon parempi kuin minä olin ollut koko 15vuoden yhteisen taipaleen aikana,no he ovat olleet nyt yhdessä puolivuotta
Tutun olosta.
Pari vuotta sitten muija löysi uuden.
Erottiin ja pyysi sitte minut takaisin.
Pösilö olin kun menin.
Nyt hän on löytänyt uuden miehen.
Ja taas se paska haluaa eron.
ENÄÄ EN PALAA SE ON POMMIN VARMA!!!
Helppo erohan on juuri sitä, että on valmiina jo joku, kenen kainaloon käpertyä.
Tosijuttuja kuulee jo ihan liikaa tästä samasta asiasta. Jos ei ole vikaa yläpäässä tai alapäässa, niin Suomen säässä. Jos ei vikaa mulkussa, niin sitten kulkussa. (=suom. kurkku)
Niinpä aina siihen kuitenkin se kolmas liitttyy. Kuka on hölmö et erois ilman syyttä. Syy klöytyy aina siitä kolmannesta.
Niin se menee, lähes poikkeuksetta. Uusi suhde on erovaiheessa jommalla kummalla. Kaikilla tunemillani eronneilla pareilla on ollut niin.
Se jotenkin vain auttaa siinä erotilanteessa. Ja rakastumisesta saa tosi paljon energiaa ja uskallusta.
meillä ei kummallaakaan ollu toista, eikä kolmatta. ero tuli silti.
kyllähän se niin on että pitäis ja pitäis, käytännössä ei mikään kuitenkaan mene niin.. Meillä meni näin.. Olin pitkään jo ajatellut että en halua tätä suhdetta en rakasta en välitä, en tiennyt miksi siinä olin. Mutta tuntui silti että ei siinä ollut tarpeeksi syytä eroon. No sen ensimmäisen kerran kun petin enkä tuntenut pienintäkään syyllisyyttä, päätin että tätä en voi jatkaa. Jos en olisi pettänyt kituuttaisimme edelleen samassa tyhjässä suhteessa jossa ei olisi mitään, koska minusta eroon riittäisi vain kaksi syytä, väkivalta tai pettäminen, muutoin olisi liian helposti luovutettu. Molemmat meinaan syitä joita ei voi unohtaa koskaan täysin taikka anteeksi antaa, vaikka mitä väittäisi.