Mä sain sedältäni 400 vanhaa heavy/pop/Rock lp-levyä. Onko näillä mitään arvoa ja jos on, niin mistä voi tarkistaa niiden myyntihinnat?
Tässä muutama esimerkki bändeistä, joita saamassani levykasassa oli:
Jimi Hendrix, Beatless, Frank Marino, Iron Maiden, Jukka Tolonen, Wigwam, Irvin Goodman, Hurriganes, Judas Priest, Pink Floyd, Cream, Pekka Pohjola, Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath, Black Foot, Aerosmith, ZZ-Top, Hassisen Kone, Steve Vai, King Crimson, Genesis, Jethro Tull, Gary Moore, Dio, ACDC, Michael Schenger, Scorpions, The Who, Peter Gabriel, Johnny Winter, Stray Cats jne.
Vanhat vinyyli Lp-levyt
14
2420
Vastaukset
Jos sulla on noin nimekkäiden artistien lp-levyjä, niin sähän voit saada niistä todella hyvät rahat!
Tarkemmin ajatellen mun pitäis sanoa sulle, että ne on ihan arvottomia - lahjoita mulle! ;)- jepjep
Ei niillä ole mitään arvoa, mutta ei maksa vaivaa heittää pois. Anna minulle. Otan ne säälistä, kiltti kun olen.
- Red
Voisin olla kiinnostunut ostamaan osan lp-levyistäsi, jos ne on myytävänä?
- Qurppa
Älä myy. Hanki vinyylilevysoitin, jos ei sulla vielä ole, käännä hanat kaakkoon ja anna naapureidenkin nautttia.
- Kaale
Älä vaan hätäile niitten levyjen kanssa.Ota ihmeessä yhteyttä johonkin LUOTETTAVAAN asiantuntijaan joka kattoo ne läpi.Tollasesta kasasta löytyy varmasti todellisia helmiä,esim.Irwin,Wigwam,The Who.Ainakin kotimaisista LP-levyistä löytyy myös luetteloita joista näkyy levyjen tämänhetkinen arvo.
- ---
olisin mahdollisesti kiinnostunut ostamaan joitakin levyjä esim. "koneen" levyt.
- on menneisyyden
lisäksi myös tulevaisuus.
http://www.vinyyliklubi.com/- Nimetön
myy mulle se hurriganesin lp
- AIWAR
Älä mee myymään, jokupäivä internet kaatuu ja noi teke susta kingeimmän jäbän ikinä!
- chiquita_abba
tarjoa vinyylejäsi Music hunterille jos asut Helsingissä
- Cd-Hannele
Yleistä vanhoista vinyyleistä:
Divareistahan voi saada nopeastikin rahaa, mutta ne maksavat vähintään puolet vähemmän kuin joku kaveri kadulla tai netissä. Bisnes on heille bisnestä.
Kaikki tietenkin riippuu kunnosta. Jos levyt ovat olleet vasemman käden peruskäytössä ja kosteassa perusvarastossa, osa ei ruttuineen ja naarmuineen kelpaa kuin eurolla jollekin, jos sittenkään.
Kirpparilla tai netissä pääsee 3-5 eurolla nopeasti eroon ok-kuntoisista rokkiälpeistä. Jos haluaa kympin per levy, joutuu näkemään vaivaa ja aikaakin kuluu. - Levyistä kiinostunut
Löysin ulkomaisen sivuston jossa LP ym.. levyt hieman toista hintaluokkaa kuin meillä Suomessa.
http://www.popsike.com/index.html
Ei taida kannattaa Suomessa myydä?
Esim tämä levy: Beatles - White Album UK 1968 Mono LP Cover No.0000005, Hinta:19200€ - Mummi vm -59
Juu, minä otan kans ilomielin vastaan, älä nyt ihmeessä ainakaan mene hävittämään niitä.
- huomatkaa että
Aloitusviesti on lähes kahdeksan vuoden takaa...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset23217229Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17512268Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El476037Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään654898MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144865Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.213997Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843605Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1373050S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2891586- 851041