On pahasti jäljessä tosikustannuksista!!! Bensanhinnannousu on viemässä pohjaa olemassa olevalta 40snt/km korvaukselta. VOI juutas!!!
KILOMETRIKORVAUS!!!
Mie
53522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Bensa-auto kuluttaa noin 7 l/100 km. Polttoainekulut ovat alle 9 s/km. Lopulla 31 sentillä kustantaa vallan mainiosti noin 25 000 €:n hintaisen auton kolmen vuoden pitoajalla.
Korvauksen tarkoitus ei ole kannustaa ajamaan 8 l/100 km kuluttavia syöpöillä. Voihan sitä vaihtaa dieseliin. Kulutus on alle 5 l/100 km ja polttoainekulut vain 4 s/km. Käyttövoimaveronkin kanssa vain 6 s/km (25 tkm/v).
Korvauksen taso määritetään aina loppuvuodesta. Suurella todennäköisyydellä se nousee reilun neljän kuukauden päästä 42 senttiin. Jos sulle tulee loppuvuodesta vähän työajoja, niin tuskin talous kaatuu. Jos taas tulee paljon kilometrejä, niin 40 senttiä/km riittää aivan varmasti.
nyrkkisääntönä puolet saat km-korvauksista ja toisen puolen verottaja laittaa kasvattamaan sinun asiotulojasi.(bensameno muuttuu besatuloksi!)
(siis menoista tulee tuloja!)
(järjetöntä, hullua)
aivan,
luit oikein!
etkö usko?
käy verottajalla juttelemassa,
niin minäkin tein ja kaveri kuunteli samat asiat,joten kuulossa ei ole vikaa.
tästä keskustelimme kauan kahvipöydässä!
"nyrkkisääntönä puolet saat km-korvauksista ja toisen puolen verottaja laittaa kasvattamaan sinun asiotulojasi.(bensameno muuttuu besatuloksi!) "
Taisi olla kyseessä joku reppuri, joka ei ollut pitänyt luotettavaa ajopäiväkirjaa, vaan yrittänyt laskutta koko palkkansa kilometrikorvauksina.
Valtionhallinnossa maksetaan oman käytön käytöstä vai yleisen taksan mukaan!!!
Eli älkää valittako 40 sentin korvausta.
Polttoaineen hinta on vain yksi pieni osatekijä, joka vaikuttaa km-korvauksen suuruuteen. Kaikkein merkittävin on uusien autojen hinta (!), en muista oliko se esim. 20 myydyimmän mallin hinta tai jotain sinne päin.. Jos jonakin vuonna myydyimpiä olisivat Ferrarit ja Corvetet, niin sitten saattaisi km. korvaus "pompsahtaa" melko ylös..