onks tämä nyt sitten totinen tosi, että pakko mennä kapakkaan humaltumaan... Ei vois nimittäin vähempää kiinnostaa, vaikka en mikään uskovainen olekaan. Raha menee, seuraavana päivänä huono olo ja kaiken lisäksi olen humalassa täys ääliö.
mutta jos ei käy kapakoissa....
valo
154006
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Oletettavasti olet nainen, joten mahdollisuus saada mies itsellesi ei ole dramaattisesti pienempi. Mutta jos olet mies, niin naisen saaminen on todella hankalaa, lähestulkoon mahdotonta. Itse en ota enää mitään ressiä naisen löytämisestä, jos joskus löytyy niin ok, mutta jos ei niin sekään ei haittaa. Työssä ja harrastuksissa miesten osuus porukasta on reippaasti yli 90%, joten senkään kautta löytyminen on aika mahdotonta.
siellä kapakassa olla humaltumattakin??
Hei !!! Voihan siellä baarissa olla selvinkin päin, paljon helpompaa arvioida mukavia ihmisiä, järki luistaa itsellä koko ajan, jos ei tavannut ketään mukavaa ihmistä, niin voi jatkaa seuraavana päivänä aivan normaalia eloa, ei ole krapulaa jne...
Onko Suomessa joku laki jonka mukaan ihmisiä saa iskeä vain baarista? Taitaa olla ainoa laki jota kaikki noudattaa.
Kyllä, Suomessa myös virallinen parinhakuaika on perjantaisin ja lauantaisin 19.00-4 aamuyöllä. Jos ei tänä aikana näyttäydy baareissa, ei paria voi löytää. Muu aika on varattu möllöttämiseen ja työssäkäyntiin. Vai miltä muista näyttää?
Tältähän se valitettavasti vaikuttaa. Pitäisi itselläkin rohkaistua ja alkaa lähestyä naisia ihan kaikissa mahdollisissa tilanteissa, kun ei nuo baarit kiinnosta.
Just noin tai näin...silleen toi ikävä kyllä on.
Kuka sitä nyt käy kaupan liha- tai kalatiskillä mitään puhumaan, lähinnä mulkoillaan. Bussissa/junassa/metrossa/ratikassa sama tyyli, jos erehtyy avaamaan suunsa ni johan leimataan mielenvikaseks tai jonkun sortin pöpiks. Autolla liikenteessä taas turha vinkkailla tai muuta, sekopää oitis tai joku idiootti.
Jos ei sitä persausta raahaa ravintolaan, kännisten risteille lillumaan tai johonkin muuhun yhtä "innostavaan" niin vanhapiika/poika sitä on. Näin nunnan nännit ja paavalin pallit. Niih!
Oli siis tarkotus rustaa et, kännisten RISTEILYLLE lillumaan...alkaa toi mega sinkkuus jo vaikuttaa :)
.. niin ei sitä muualla aleta puhumaan ventovieraille kuin baarissa. no taisin kyllä nuoruudessani iskeä miehen bussipysäkiltä, mutta silloinkin olin baarista tulossa. seurusteltiin vuoden verran, joten ehkä bussipysäkiltä :) siis todellakaan, jos työpaikalta ei löydy, niin ei muualtakaan. baarit on ainoa vaihtoehto. ja sinne menee rahaa, joten yksin ollaan... hoh hoijaa.
minusta on vaan niin tyhmää lähteä ketään etsimään paikasta, jossa en edes itse viihdy, kaikki kaverit naimisissa, yksinkös tässä menen sitten johonkin baaritiskille notkumaan... heheh.
Mitä jos menisit sinne, mutta nauttisit jotain muuta kuin alkoholia?
Ja voi kai niitä ihmisiä kohdata muuallakin. Möllö-maassa tuntuu koetaan vähintäänkin omituiseksi se, jos joku sattuu lähestymään selvinpäin esimerkiksi bussipysäkillä, kirjastossa tai kaupan kassajonossa. Onhan se nyt huomattavasti normaalimpaa öristä korvaan yökerhossa.
Pitäydyn suuremmalta osin kannattamaan yleistä mielipidettä ja ravintolakulttuuri on olennainen osa elämääni...mutta kyllä on muitakin vaihtoehtoja;
On omasta spontaaniudestasi ja kekseliäisyydestäsi kiinni miten toimit tilanteessa, jossa sinulla olisi baarielämän ulkopuolella chanssit päästä mielenkiintoisen uroon juttusille hieromaan tuttavuutta.
Lähtökohtana on, että ei pidä pelätä pakkeja, vaan suorittaa lähestyminen pilke silmäkulmassa. Tällöin et näytä epätoivoiselta tai pelokkaalta. Jos olisit seurannut kohteena olevaa tapausta jo pidemmän aikaa ja jopa selkeästi ihastunut tyyppiin, olisi homma heti vaikeampaa. Juttua voi harjoitella tuntemattomien kanssa vaikka miten, jos pokkaa riittää. Ei toki missään ihmistungoksessa kannata mennä tökkimään ketään kylkeen ja heittämään tikusta asiaa, mutta kun kulkee silmät auki kaupungilla, voi havaita kuinka paljon tilaisuuksia todellisuudessa on!
Itse olen käynyt jopa juhannusfestareilla selvinpäin. Baarissa nainen saa myös helpommin seuraa, jos on yksin eikä minkään tyttölauman ympäröimänä. Mutta jos baareilut ei kiinnosta, on tapoja jäljellä vaikka miten.
Aloita jokin uusi harrastus, vähän miesvoittoisempi, kuten pesäpallo tmv. Vaikka treenit on tyttöporukassa, niin seuratoiminnassa on varmasti mukana niitä toisenkin sukupuolen edustajia. On sitten jotakin hauskaa tekemistä, kun odottelee sitä prinssiä ja sitten kun tärppää löytyy miehen kanssa yhteistä puhuttavaa, vaikkapa sitten urheilusta.
Musiikki ja taiteilijapiireistä löytyy myös miehiä!!! Suomi on yhdistystoiminnan luvattu maa ja valtakunnallisissa järjestöissä pääsee tapaamaan ihmisiä yleensä aina ulkomaita asti. Tai mene mukaan politiikkaan - on todella miehinen valtakunta, ja naisena saat varmasti huomiota osaksesi.
Lähde opiskelemaan esim. jotain uutta kieltä tai vaikka kokkausta kansalaisopistoon. Pyydä porukkaa mukaan kahville tai kaljalle tuntien/harrastusten jälkeen. Omalla kurssilla saattaa olla vain naisia tai varattuja miehiä, mutta laajentamalla tuttavapiiriä saattaa tärpätä välillisesti, kun he esittelevät sinua omille ystävilleen.
Ole aktiviinen, järjestä vaikka kaveriporukalle nyyttikestejä, eväsretkiä, kesäkauden avajaisia ja pikkujouluja. Pyydä vieraita kutsumaan aina pari uutta ihmistä mukaan.
Pitää luoda tilanteita, joissa tutustuminen saa mahdollisuuden. En ole vielä kuullut ihmisestä, joka olisi jonkun tuntemattoman toimesta kotoaan haettu treffeille, jollei nyt sokkotreffejä lasketa. Sokkotreffitkin on ihan mukava tapa ja omassa ystäväpiirissäni löytyy tälläkin tavoin toisensa löytäneitä pareja.
löysinpä nykyisen avomieheni suomi24 keskustelupalstan kautta,vaihdoimme sähköpostiosoitteitamme n. 9kk sitten ja tässä sitä ollaan elellään yhdessä samankaton alla ja silloin kirjoitellessamme tuntui kuin olisimme aina tunteneet toisemme,joten ei muuta kuin tsemppiä sinullekin ja voihan sitä käydä tanssimassa teatterissa tai vaikka chattäillä...ulkoillessakin voi jututtaa vaikka koiran ulkoiluttajia ,heh
Ole hymyilevä ja puhelias oma itsesi=)
vähän yli vuos on mennyt, kun edellinen suhde päättyi, on oikeastaan ollut mukavaa olla hetki yksin, mutta mitään loppuelämä- erakkoa minusta ei kyllä tule, täytyy kai pitää silmät auki, kun ulkona liikkuu. tuo kapakka- kielteisyys osaksi myös johtuu siitä, että olen allerginen tupakan savulle, mielummin olen ilman lääkkeitä ulkona, kuin läääkkeiden avulla tunkkaisessa kapakassa...
Sinkuilla pitäis olla joku merkki, että erottaa varattujen seasta ;)