rintojen kohotuksesta

Olen 20- v. tyttö ja olen viimeisen puolen vuoden rajun laiuhduttamisen seurauksena rintani ovat pienentyneet ja niistä on tullut aivan riiput ja löllöt, mikä hävettää minua suunnattomasti. Onko mitään kotikonstia jolla ne saisi takaisin vanhaan kiinteään muotoonsa...? vai kannattaako turvautua kohotus leikkaukseen ja paljonko sellaiset maksaa ja missä kannattaa teettää...?
31051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Samoja juttuja olen miettinyt. Ei ole kivaa kun jo parikymppisenä rinnat roikkuvat =(
Valitettavasti kotikonstein ei rintoja saa enää millään kiinteiksi. Itsekin yritin onnistumatta, kun juuri laihduttamisen seurauksena rinnat menettivät ryhtinsä...

Olen kovasti harkinnut rintojen kohotusta, ja käynyt plastiikkakirurgiasivuilla, mm http://www.nordstromhospital.fi/rinnat.html
Rintojen kohotuksen hinnat näyttivät alkavan 5500 eurosta ainakin tuossa sairaalassa. Sairaala Siluetissa (www.siluetti.fi) hinnat ovat 4700€ ja ylöspäin. Tallinnaan jos uskaltaa, saisi varmasti puolet halvemmalla, mutta itse en ainakaan menisi sinne.
Olen vielä opiskelijakin, joten ei paljon olisi varaa kauneusleikkauksiin ennen valmistumista.

Sitäkin olen miettinyt, että jos meinaa lapsia saada lähivuosina, niin kannattaisiko kohotus tehdä vasta imetyksen jälkeen, jolloin jo ennestään löllöt rinnat ovat varmasti vielä kamalammat?! En kyllä edes ole varma haluanko ikinä lapsia.

Äänestä
  • silikonit kannattaa laittaa vasta lapsien jälkeen. Tietenkin nuorena helposti ajattelee että en tiedä haluanko koskaan lapsia tai tuleeko siihen koskaan tilaisuutta. Minäkin ajattelin että ehkä sitten joskus haluan lapsia mutta kovin kaukaiselta se tuntui parikymppisenä. Mutta noin kolmikymppisenä vauvakuume iski rajuna ja äkkiarvaamatta ja ensin ei ensimmäistä alkanut kuulua ja lopulta jo pelkäsin että en ehkä lapsia saakaan. No tuo ei kuulu sinänsä plastiikkakirurgiaan, mutta...
    kun sitten vauvoja aloin saamaan ja niitä tuli kolme peräkkäin kahden vuoden välein (olin siis joko raskaana tai imetin n. 6 vuotta yhteenmenoon). Kaikkia lapsia imetin reilu vuoden. Mun ennestäänkin suht kookkaat rinnat kasvoi valtaviksi ja jos mulla olisi ollut implantit ne olis varmaan räjähtäneet ;) ja ainakin vähintään venyneet paljon enemmän kuin nyt. Ja se ihana imetysaika olisi saattanut jäädä kokematta esim. sen takia että ehkä maitoa ei olisi sitten tullutkaan..

    Nyt olen hankkeeseen ryhtynyt kun lapset on tehty ja kohotus on ajankohtaista. Koska mullakin oli D75 kupin rinnat nuorena, alkoi ne jonkun verran roikkua jo nuorempana, mutta todella tarpeen kohotus on vasta nyt. Ehkä jopa vieläkin pärjäisin, jos en välittäisi..

    Joten oman kokemukseni puitteissa sanoisin että ei kannata tehdä operaatiota ennenkuin lapset on tehty. Tämä kaikella ystävyydellä!

    Äänestä

Ja tulee todennäköisesti myös halvemmaksi, kun lopetat tuon "rajun" laihduttamisen.
Syö normaalia monipuolista kotiruokaa, anna painosi vähän kohota, niin eivätköhän tisulitkin siitä piristy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anne - mari kirjoitti:

Olen 20- v. tyttö ja olen viimeisen puolen vuoden rajun laiuhduttamisen seurauksena rintani ovat pienentyneet ja niistä on tullut aivan riiput ja löllöt, mikä hävettää minua suunnattomasti. Onko mitään kotikonstia jolla ne saisi takaisin vanhaan kiinteään muotoonsa...? vai kannattaako turvautua kohotus leikkaukseen ja paljonko sellaiset maksaa ja missä kannattaa teettää...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu