Atkinsista

"Entä liha? Jotkut vannovat Atkinsin dieetin nimeen, minä en, vaikka hyvin tiedän sen auttaneen monia laihtumaan. Atkinsin dieetillä painoaan nopeasti pudottavat ihmiset menettävät aluksi elimistöstään pääasiassa vettä, mikä ei ole varsinaista laihtumista. Painonpudotus on siis osittain harhaa. Atkinsin dieetillä aivot eivät saa tarvitsemaansa energiaa, joten elimistö alkaa valmistaa aivoille polttoaineeksi ketoaineita. Sen huomaa jo hengitykseen ilmestyvästä oudosta hajusta. En tuomitse lyhytaikaista Atkinsin dieettiä, mutta en pidä sitä pitkän päälle suotavana. Aivot eivät saa siitä terveellistä polttoainetta."

http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/orto.html

Onko Tolonen väärässä? Mitä? Häh?
51025
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luitko itse kuinka pitkälle linkkiä? Sielläkin oli jotta pottu, leipä ja riisi lihottavat. Ja sokeritaudista oli myös ja...
Tuttua juttua nuo tolosen sivutkin, joissain kohdin muistan nähneeni joskus (en muista missä) oli samaa ajatussuuntaa kuin esim heikkilällä.
Maksa valmistaa hiilarit mitä tarvitaan, fakta homma. Jotkut urheilijat tms asia erikseen. Ja Eihän kaikkien tarttekaan veehoilla.

Äänestä
  • http://www.urheiluravitsemus.net/artikkelit/locarb.html

    Liikunta antaa pelivaraa

    Hiilihydraatteja ja insuliinia koskevissa perusteluissa on totuuden siemeniä, mutta niiden terveyshaittoja liioitellaan usein voimakkaasti. Todellisuudessa suositusten mukaisen runsaasti kuitua ja hiilihydraatteja sisältävän ruokavalion ei ole todistettu altistavan aikuistyypin diabetekselle. Päinvastoin, tämän tyyppisen ruokavalion on tutkimuksissa havaittu pienentävän lihavuuden riskiä ja antavan suojaa useita tauteja vastaan. Yhdessä muiden riskitekijöiden, kuten liikunnan puutteen ja ylipainon kanssa, puhdistetun sokerin ja vähäkuituisten hiilihydraattiruokien runsas kulutus saattaa kaikesta huolimatta johtaa insuliiniresistenssiin, joka voi kehittyä aikuistyypin diabetekseksi. Liikuntaharrastus kuitenkin parantaa insuliinin kykyä säädellä verensokeria. Normaalipainoinen, liikuntaa harrastava henkilö voi siksi käyttää kohtuudella myös insuliiniin voimakkaasti vaikuttavia sokeroituja, vähäkuituisia elintarvikkeita, joskin suurin osa hiilihydraateista tulisi tälläkin ryhmällä olla peräisin maltillisemman insuliininerityksen aiheuttavista kuitupitoisista ruoista. Hiilihydraattien ohella myös proteiinit lisäävät insuliinineritystä. Runsaasti proteiineja sisältävä vähähiilihydraattinen ruokavalio voi kohottaa insuliinipitoisuutta jopa enemmän kuin suositusten mukainen runsaasti kuitupitoisia ruokia sisältävä ruokavalio. Tämä on asia, jonka vähähiilihydraattisten dieettien puolestapuhujat helposti ”unohtavat”. Vaikka insuliinineritystä on hyvinvoinnin kannalta syytä pyrkiä pitämään kurissa liikunnan ja ruokavalion avulla, ei hiilihydraattien poistaminen ruokavaliosta ole siihen oikea keino.

    Äänestä

Niin minähän en ole lääkäri mutta sen tiedän, että kaikissa deeteissä ensimmäiset kilot jotka häipyy on vettä! Noita muita en jaksa nyt kommetoida, eikä kai ole tarviskaan...

Äänestä

Vähähiilihydraattinen ruokavalio on itse asiassa elämäntapa, ei mikään dieetti. Atkinsin nimeen en vanno, mutta on siinä ajatusta terveelliseen elämäntapaan. Antti Heikkilä on tämän vhh:n ehkä tunnetuin puolestapuhuja Suomessa ja kannattaisi tutustua. En ymmärrä lyhytaikaisia dieettejä, ei niillä saa mitään pysyvää aikaan.

Äänestä

Laihtuminen on painon putoamista joka voidaan havaita vaakaa käyttäen. En ole kuullut vaa`asta joka pystyy erittelemään mikä painohäviöstä on nestettä mikä rasvaa. Jos sinulla on sellainen värkki patentoi kiireesti.

Jokaisessa dietissä kehosta ensin poistuu nestettä. Ilman nestehäviötä on mahdotonta laitua, kosta rasvakudoksessakin on nestettä. Joten kannattaisi hankkia tietoja väittämiensä perusteeksi. Ihmisiä laihdutetaankin nesteen poitolääkkeiden avulla. Esim, jotkut verevpainelääkkeet sisältävät nesteen poistajia.

"Ketoaineet on polttoainetta,sydänlihas ja aivot pystyvät käyttämään ketoaineita energian lähteenä jopa 25% paremmin kuin sokeria." Tämä on Antti heikkilän kirjasta melko suora lainaus.

Atkinson oli sydäntautien erikoislääkäri joten kai hänkin jotain ihmisestä tiesi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matti Tolosen mukaan kirjoitti:

"Entä liha? Jotkut vannovat Atkinsin dieetin nimeen, minä en, vaikka hyvin tiedän sen auttaneen monia laihtumaan. Atkinsin dieetillä painoaan nopeasti pudottavat ihmiset menettävät aluksi elimistöstään pääasiassa vettä, mikä ei ole varsinaista laihtumista. Painonpudotus on siis osittain harhaa. Atkinsin dieetillä aivot eivät saa tarvitsemaansa energiaa, joten elimistö alkaa valmistaa aivoille polttoaineeksi ketoaineita. Sen huomaa jo hengitykseen ilmestyvästä oudosta hajusta. En tuomitse lyhytaikaista Atkinsin dieettiä, mutta en pidä sitä pitkän päälle suotavana. Aivot eivät saa siitä terveellistä polttoainetta."

http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/orto.html

Onko Tolonen väärässä? Mitä? Häh?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu