Täällä on ollut aiemminkin varmasti keskustelua samasta aiheesta, mutta onko muille tullut Yasmineista ns. salakavalasti sivuvaikutuksia (erityisesti hermostuneisuutta, mielialojen vaihtelua jne.)? Itse olen syönyt niitä n.2 vuotta(välillä puolen vuoden tauko). Nyt sen tauon jälkeen olen syönyt niitä n. 9 kk. Kun kävin viimeksi lääkärillä, sanoin että hyvät pillerit on ja ei sivuvaikutuksia. Kuitenkin kun mietin millainen esimerkiksi olin silloin kun pidin taukoa pillereistä ja ennen pillereiden syöntiä..Tuntuu etten ole sama ihminen. Nykyisin kiukuttelen entistä useammin. Kun mitään fyysisiä oireita ei ole niin jotenkin on vaikeaa edes tajuta aiheuttaako pillerit sivuvaikutuksia. Nyt tulin siihen tulokseen, että pidän pilleritauon ja katson paraneeko mieliala. Olen myös miettinyt rangasta, koska pelkkää kumia ei viitsisi käyttää pitkäaikaisena ehkäisykeinona. Alkaa todella kyllästyttämään se,että saatan välillä hermostua todella mitättömistä asioista...
Yasminin sivuvaikutukset
Kyllästynyt pillereihin
61114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tarkoitin siis ehkäisyrengasta:)
ja samoja oireita oli. hermostuin mitättömistä asioista ja olin masentunut. Sain pelko"kohtauksia"... tuli vaan hirveä pelkotila vaikkei ollut mitään syytä. 3kk niitä söin, olisi voinut mennä ohi mutta en pystynyt elämään itseni kanssa... nyt en käytä mitään pillereitä.
Joillakin saattaa aiheuttaa, joillakin taas syy voi olla joku muu kuin pillerit.
Mutta jos epäilet, että ko. pillerit eivät sovi sinulle, vaihda merkkiä. Jos meinaat hormonaalisissa ehkäisyissä pysyä ei mitään ylimääräisiä taukoja kannata pitää. Sillä se on kropan omalle hormoni toiminnalle aika rankkaa. Ja tällöin myös sivuvaikutukset voivat ilmetä paremmin. Idea on siinä, että hormonaalista ehkäisyä (esi. pillerit, renkaat, laastarit, hormonikierrukka yms) käytettäessä oma hormonitoiminta ikäänkuin uinuu. Ja on parempi pitää se "unessa" eikä turhaan herätellä ja taas nukuteta. Ei tule turhia hormonimäärien heilahteluita ja siitä johtuvia mahdollisia oireitakin. Ilman oireitakin rasittaa jonkin verran kroppaa.
Söin yasmineita melkein 2v yhteen putkeen ja sivuvaikutukset tuli tosi salakavalasti. olin jatkuvasti jotenkin negatiivisellä tuulella, koko ajan vitutti ja pienikin asia sai mut huutamaan ja raivoamaan kuin hullu. Pinna oli myös kirä, poikakaverin naamaa en kestänyt katella,aina kun hän astui ovesta sisään niin näin jo punaista... Muita sivuvaikutuksia oli haluttomuus,ei tehnty mieli seksiä, ja limakalvot oli alapäästä rutikuivat. Jonkinsorttinen lievä masennuskin siinä oli, ja jatkuvat itkukohtaukset.... lisäksi olin koko ajan turvoksissa, painoa tuli lisää. (ja jos joku sanoo ettei pillerit lihota,niin miksi sitten paino tippui lähes alkupisteeseen lopetuksen jälkeen ilman mitään elämäntapamuutoksia!!!?)
Lopetin pillerit puoleksi vuodeks, en oikein huomannut mitään eroa muuta kun että panetti ja limakalvot kostu taas hyvin..sitten alotin ehkäisyrenkaan ja ole käyttänyt sitä puolivuotta. kohta on vuosi pillereiden lopettamisesta, ja asiat rullaa hyvin. nykyään miehen naamaa jaksan kattella paremmin kuin hyvin (sama mies) on jatkuvasti ikävä, ja aina kun ollaan yhdessä niin hyvin menee. itkeminen on vähentynyt paljosti.. en itke enää nykyisin kun oikeista syistä, en mistään tyhmistä ja jokapäivä! ehkä kerran kuukaudessa tulee itkettyä.... ja seksi maittaa, tekis koko ajan mieli.. ja hermotkaan ei ole yhtään kireällä. suosittelen koittaan rengasta :)
ainut asia missä yasmin oli hyvä,se piti ihon loistavassa kunnossa. lopettamisen jälkeen se palautu normaaliksi ja nyt on naamassa pari näppyä sillon tällön.. kertakaikkia on aivan normaali olo. ja musta tuntuu kuin olisin rakastunut uudestaan,se tunne tuli eilen ja tänään!!!! :D
Päätin nyt ainakin olla jonkin aikaa kokonaan ilman pillereitä.Harkitsen nyt sitä ehkäisyrengasta. Pillerimerkkiä en haluaisi vaihtaa. Rengas sopisi mulle varmaan muutenkin paremmin, koska on ollut vaikeuksia muistaa ottaa pilleri.
Mulla oli samanlaisia oireita kuin tuolla "samoin täällä" nimimerkillä!
Itketti, vitutti eikä todellakaan panettanut! Vaihdoin laastariin, josta olen huomannut, että limakalvot ovat tosi kuivana nykyään. Laastarit jääkin siitä syystä pois parin kuukauden päästä!