Minulla on ollut profiili jo pian kolme kuukautta, ja olen myös selaillut miesten profiileita silloin tällöin. "ongelma" vain on se, että mikään näistä profiileista ei ole kolahtanut mitenkään lukuunottamatta yhtä, jota ei ilmeisesti kiinnostanut, vaikka hyväksyi flirttini, asia ei edennyt.
No itsekään en oikeastaan voi lähetellä flirttejä miehille, jotka eivät tunnu tarpeeksi kiinnostavilta. Tai pitäisi kai sanoa sopivilta paremminkin. Joko heidän kriteerinsä ovat sellaiset, että en kaikilta osin niitä täytä, eivätkä kaikki täytä minun. Ja ne ovat sillä kohtaa varmaankin henkilölle itselleen aika tärkeitä, en nyt puhu ulkonäkö- tai painoasioista. No nyt vain katselen tilannetta, jos jonkun kiinnostavan vielä löytäisin ja molemmin puolin sopivan. Haluaisin kuitenkin vielä joskus rakastuakin, niin että mikään pliisu juttu ei kelpaa. Tai muukaan väärin perustein aloitettu. Onhan noista profiileista aika vaikea henkilön koko persoonasta tai ulkonäöstäkään mitään päätellä, varsinkaan kuvattomista. Aina se ulkonäkökin jotakin persoonasta kertoo, vaikkei kuva olisi mahdottoman hyvä ja täydellinen. Silti olen katsellut myös kuvattomia profiileita, enkä pidä kuvan puuttumista esteenä lähemmälle tutustumiselle, jos siltä tuntuu. Aika lailla hakuammuntaa ja neulan etsimistä heinäsuovasta...
No itsekään en oikeastaan voi lähetellä flirttejä miehille, jotka eivät tunnu tarpeeksi kiinnostavilta. Tai pitäisi kai sanoa sopivilta paremminkin. Joko heidän kriteerinsä ovat sellaiset, että en kaikilta osin niitä täytä, eivätkä kaikki täytä minun. Ja ne ovat sillä kohtaa varmaankin henkilölle itselleen aika tärkeitä, en nyt puhu ulkonäkö- tai painoasioista. No nyt vain katselen tilannetta, jos jonkun kiinnostavan vielä löytäisin ja molemmin puolin sopivan. Haluaisin kuitenkin vielä joskus rakastuakin, niin että mikään pliisu juttu ei kelpaa. Tai muukaan väärin perustein aloitettu. Onhan noista profiileista aika vaikea henkilön koko persoonasta tai ulkonäöstäkään mitään päätellä, varsinkaan kuvattomista. Aina se ulkonäkökin jotakin persoonasta kertoo, vaikkei kuva olisi mahdottoman hyvä ja täydellinen. Silti olen katsellut myös kuvattomia profiileita, enkä pidä kuvan puuttumista esteenä lähemmälle tutustumiselle, jos siltä tuntuu. Aika lailla hakuammuntaa ja neulan etsimistä heinäsuovasta...
Vastaukset 29
Vanhimmat
Niin, multakin on vielä se 2 % hukassa, jonka kanssa voisi matsata.
Minä en kelpaa 49 %:lle miehistä täällä, ja toiset 49 % ei täytä minun toiveitani - nämä on tietysti eri 49 %:it. Ja tuo 2 % joka voisi matsata.... missähän se on?
Ei taida olla mitään järkeä tässä hommassa.....
ei älykkyysosamäärä ole varmasti kovin korkea. Odotatte että unelmienne prinssi ilmestyisi sormia napsauttamalla, ilman että itse haluatte tutustua kehenkään pintaa syvemmältä. Oletatte että ihminen on jotain mihin tutustutte muutaman rivin ja mututuntuman perusteella. Kun muutatte asenteenne ja näette vaivaa asian eteen, voi se oikea löytyäkin.
lukea, sanoinhan viestissäni, että kyse ei ole ulkonäkö-tai painoasioista, jotka ovatkin osittain samoja. Miesmakuni on melko monipuolinen, enkä ole hakemassa komeata prinssiä. Joku tavallisena itseään pitävä voi olla minun silmissäni se komea prinssi. Minkähänlainen mahtaa sinun älykkyysosamääräsi olla. Et ainakaan ymmärtänyt lukemaasi. Ei haluta tutustua kehenkään pintaa syvemmältä kirjoitit. Juurihan sanoin että olisin halunnut tutustua pintaa syvemmältä tähän mennessä yhteen ihmiseen, joka ei vastannut flirttikutsuuni, eikä niin ollen halunnut tutustua minuun.
Se ensivaikutelma tulee niistä muutamista riveistä, joita profiileihin on kirjoitettu ja kyllä siitä joku mutu-tuntuma täytyykin tulla. Asenteessani ei ole mitään vikaa, ehkä se,jos jotakin täytyy sanoa, että en ole kovin aktiivinen tässä hakemisessa, enkä välitä ottaa sitä niin kovin tosikkomaisesti ja harrastaa jotakin pakonomaista hakemista tyyliin nyt on saatava joku.
tarkoitettu sekä edelliselle, että seuraavalle kommentoijalle.
Jos suurin osa naisista täällä ajattelee samalla tavalla kuin aloittaja, niin ei ei mikään ihme etten ole täältä löytänyt ketään. PItäisi siis olla komea prinssi, ennenkuin arvon neidot edes suostuu viestiin vastaamaan.
Pitäisi sinunkin tajuta, ettei täällä ole komeita prissejä. Ei niiden tarvitse täältä hakea naisia, jolleivät nyt hae toista tai kolmatta naista. Vanhapiiaksi jäät, jos ei tavallinen mies sinulle kelpaa.
..enemmän kuin ikinä olisin osannut arvata. totean että ei se profiili välttämättä sano sitä millainen ihminen on. kannattaa tutustua sittenkin vaikka profiilissa ei sanottaisi oikeastaan mitään, moni ei ole tottunut kirjoittamaan itsestään. minä olen löytänyt oikeita helmiä. siitäkin huolimatta että täällä keskustelupalstoilla sen kun haukutaan.. kai se on enemmän asennekysymys, ja sitä löytää jos haluaa löytää? tylsää ei totisesti ole ollut yhtään!
hyvä asenne,vain etsivä löytää..helmen!
T: varmasti Helmi,helmien joukossa
löytää.Todellakin,profiilihan ei kerro ihmisestä koko totuutta!Kaikki ei osaa ilmaista itseään kirjoittamalla,voivat olla muuten livessä aivan upeita ja hauskoja persoonia,sitten taas joku osaa kirjoittaa kuin "ruuneperi" mutta hän voi olla tuppisuu ja sosiaalisen kanssakäymisen taidot hänellä voivat olla lapsen kengissä.
Itse lukaisen profiilin läpi,tutkiskelen rivienvälejä,katson kuvaa,ja jos ihminen siinä profiilissa vaikuttaa mielenkiintoiselta,edes hiukan,otan hänestä lisää selvää.Aina jokin pikkuasia tarttuu silmiin,mistä on hyvä aloittaa tutustuminen uuteen ihmiseen.Jokaisessa on jotakin kiinnostavaa,ne asiat pitää vain osata löytää ihmisistä ja heidän teksteistään.
Olen tutustunut aivan mahtaviin Ihmisiin.En niinkään etsimällä etsi kumppania,enkä mitään unelmaa,vaan kivoja ystäviä,ainakin näin aluksi,ystävyydestähän voi alkaa vaikka mitä....
Eihän ne mitään kriteereitä ole vaan sen ihannekumppanin tiedot ja sitähän ei oikeasti ole olemassa.
Minun kritterini on Marilyn Monroe:)
treffigalleriaa tyyliin, josko joku kiinnostaisi. Jos kiinnostaa, tulee stoppi jossain elämän tapa-asiassa tai tulevaisuuden toiveissa. Esimerkiksi lapseton mies on miinus, koska minä en halua tehdä itse enempää lapsia. Eli tämä puoli pitäisi olla jo valmiiksi hoidettu. Toinen on alkoholin käyttö. Taidan olla vähän allerginen koko alkoholille, kun olin holistin kanssa joskus naimisissa. Ei tee mieli ottaa toista rundia samanlaista elämää.
Ja sitten, jos em. asiat on kunnossa niin vastapuoli ei polta tupakkaa ja toivoo tätä toiseltakin. Minä en tupakasta luovu sen takia, että mies löytyisi. Jos ja toivottavasti joskus pääsen tupakasta eroon, teen sen oman terveyteni ja oloni vuoksi.
Sitten on nämä varatut seuraa etsimässä, heidät nakkaan sivuun välittömästi. Ja sitten vielä iso mutta, pitäisi hyväksyä se, ettei ole heti niin vakavana liikkeellä vaan haluaa tutustua ihmisiin tai tiettyyn ihmiseen ensin. Ja siinäkin voi tulla matkan varrella olo, ettei tämä ole se "oikea".
Vaikeaa on nk. toisen kierroksen käynnistys. Tekee mieli lopettaa ennenkuin on aloittanutkaan;) Jatkan koiranulkoilutusta ja elämää..
Eli ihmettelen edelleen mitä eroa on helmessä ja minun 2%:ssani..... "nainen myös" ... vastasi hyvin, sen sijaan Helmiäinen ei ymmärrä pointtiani. Kyllä minäkin "löydän" sen 2 % ...tai ilmaisisn, että uskon sen olemassaoloon, mutta en ole VIELÄ löytänyt heitä. Eli juuri näistä "nainen myös" syistä.... rankkaan ensin parilliset pois, sitten selkeästi yhdenyönseuraa hakevat, sitten kaukana asuvat (en usko kaukosuhteisiin.. koettu on.. ei onnistu), kovin viinahakuisilta vaikuttavat....siinähän se 49 % miehistä jo meneekin.... ja sille toiselle 49 % minä en kelpaa... vaikka kuinka yrittäisin (kokemusta... ja yritystä toki on... ei tuu flirttiin vastausta...) joten jäljelle jää potentiaaliset 2 %.
Eli mikä ero on helmeen? En vieläkään ymmärrä?
No pistetäänpä muutama jatkokysymys:
1: Onko lähestymistapana nimenomaan flirtti ja miten oletatte miesten siihen reagoivan? (Hyväksyminen/hylkäys vai sen lisäksi vielä viesti?)
2: Onko oma profiilinne niin hyvä, että flirtin lähettämällä voi kiinnostus herätä? (Kerrotte kunnolla itsestänne eikä vain vaaatimuksia miehen suhteen tai "emmä nyt oikein osaa/tiedä/jaksa/keksi/..." linjaa)
3: Jos myöntävä vastaus kohtaan 1 niin, oletteko kokeilleet vaihtoehtoisesti avausta suoraan viestillä? (Ja viesti tarkoittaa sitten taas enempää kuin "Moi, kerro lisää..." eli jonkinverran myös itsestä ja miksi kiinnostuit yms.)
Perusteluna noihin kysymyksiin: Tuossa lähinnä katettiin ohjeita joita itse olen saanut näissä keskusteluissa naisilta. Onnea etsintään.
Nyt en ole puhunut yhtään mitään siitä KUINKA PALJON saan aloitteita tai teen niitä itse. Se on täysin toinen asia!
Olen puhunut siitä, että ... miten sen oikean löytää. Tästä joukosta. Ja ... että sen etsiminen on kovatöistä ja heitä arvioisin olevan pari prosenttia - eli sekä hänen että minun toiveeni matsaisivat yhteen.
"vain vaatimuksia miesten suhteen"...
monilla ihmisillä on pitkä pitkä lista vaatimuksista toisten suhteen,mutta itsestään he eivät vaivaudu kertomaan yhtään mitään.
Mietinkin joskus,täyttäisivätköhän he itse siinä "vaatimuslistallaan" olevia kriteerejä,siis omia vaatimuksiaan.
Helppoa on vaatia kaikkea,mutta jos ei itse ole kovin hääppöinen ihmisenä,turha kai sitä on muiltakaan mitään ihmeitä odottaa.
"Nyt en ole puhunut yhtään mitään siitä KUINKA PALJON saan aloitteita tai teen niitä itse. Se on täysin toinen asia!"
En minäkään puhunut määrästä vaan nimenomaan laadusta.
"Olen puhunut siitä, että ... miten sen oikean löytää. Tästä joukosta. Ja ... että sen etsiminen on kovatöistä ja heitä arvioisin olevan pari prosenttia - eli sekä hänen että minun toiveeni matsaisivat yhteen."
Näin juuri. Ja juuri sen takia pyrin kiinnittämään huomion sekä profiilien ja yhteydenottojen _laatuun_.
Tätä juuri hain. Pitäähän siinä vastapuolessa olla jotakin mistä voi kiinnostua. Vaatimukset eivät sitä ole. Ulkonäkö voi olla plussaa tai miinusta, mutta ei yksinään yhtään mitään.
Kun lähtee vikoja etsimään niin kannattaa ensimmäisenä katsoa peiliin ja miettiä oikeasti, että mikä on kunnossa ja mikä ei.
No sitten et kai voi pitää minua kuin tyhmänä, jos todellakin kuvittelet, että vastaan kiinnostavalle miehelle / teen aloituksen "emmää tiedä.../ jaksa" -tyylillä, parilla sanalla tai muuten tylysti. Tyhmäkinhän sen tajuaa, ettei tuollainen minnekään johda. Come on!
Enkä tosiaankaan kuvittele yhden flirtin vielä taivaita aukaisevan - kyllä sen lisäksi todellakin pitää viestiä muutakin (chat, viestittely, mese, s-posti).
mielenkiintoinen, potentiaalinen henkilö, niin minä en mahdu hänen kriteereihinsä. Eli ei käy yksiin nämä jutut. Yksi iso miinus on juuri tuo kohta lapset: haluaako lapsia ehkä tai kyllä pudottaa heti pois ison läjän hyviä tyyppejä.
tilanne ja ajatukset on minullakin. Aivan kuin olisin itse kirjoittanut.
Tässä koko keskustelussa käy mielestäni hyvin ilmi asia jota minäkin olen ihmetellyt.
Miksi niin monet eivät tavallaan panosta yhtään omaan profiiliinsa??
Jos ei ole profiilissaan edes yrittänyt todella kertoa millainen luonne itse on mistä asioista pitää ja mistä ei, niin minusta silloin on turha ihmetellä jos ei saa yhteyden ottoja eikä vastauksia omiin flirtteihinsä.
Mielestäni on päivän selvää että kukaan ihminen jolla on työ ja normaali elämä ei ole aikaa ja halua ottaa yhteyttä ihmiseen joka on tavallaan ihan kuka tahansa kadulla vastaan kävelijä!
ELi siis eikö tämän palstan ja systeemin koko tarkoitus ole se että etsitään juuri sitä ihmistä joka on kiinnostunut samoista asioista tai on saman tapainen luone (tai miksei erillainen jos niin haluaa) eli sitä helmeä.
Ja eihän ole mitään lähtökohtaa edes jos toinen ei ole laittanut profiiliinsa mitään persoonallista tai kuvailevaa.
Kyllä se näin on että en minäkään taatusti ota yhteyttä tai vastaa sellaisiin flirtteihin joissa profiili ei tavallaan kerro yhtään mitään ihmisestä.
Sillä yhtä hyvin sitä sitten voisi valita kadulta summamutikassa kenet tahansa.
Niin ja lopuksi vielä että kyllä kait se on selvää että ei niitä sopiva kumppaneita meille kenellekkään ihan oikeasti ole kuin ihan muutama tässä maailmassa joten se on selvää että ei se ihan helpolla löydy.
Helppoahan se on naisilla, kun on varaa mistä valita. Toista se on miehillä, jos ei ole erityisen komea, niin se on vain yritettävä tutustua niihin naisiin, jotka yleensäottaen vastaavat ollenkaan viesteihin. Jos itse kelpaan yhdelle sadasta naisesta, niin eipä siinä paljoa valikoida.
Taidampa ottaa heti seuraavan naisen jolle kelpaan ja joka on vähänkin siedettävän näköinen, niin ei tarvitse ainakaan täällä enään nöyryyttää itseään.
Valinnanvaraa on lähinnä niillä n.30-vuotiailla lapsettomilla sinkkunaisilla, joilla on vieraskirja täynnä kehuja.
Vaikka itse olisi nähnyt vaivaa profiilinsa kanssa, kertonut itsestään paljon ja mieheltä vaatii vain vapautta ja mukavuutta, eikä etsi pelkkää seksiseuraa, mutta on eronnut, ei-anorektinen, yli 40-vuotias yh-äiti, niin eipä tarvitse miesten huomiossa kylpeä!
Minun ikäiseni miehet hakevat 10-15 vuotta itseään nuorempia naisia eli juuri noita 30-vuotiaita missityyppejä.
Mutta eihän se ole saaliin vika, jos syötit eivät maistu :)) Tämä vain, ettei totuus unohtuisi!
viimeksi itseäni lähes 10v nuoremman miehen kanssa. Suhde kuitenkin päättyi omasta aloitteestani, enkä häntä löytänyt täältä vaan ns. elävästä elämästä.
Juttu vaan on niin, että mieluummin seurustelisin nimenomaan oman ikäiseni miehen kanssa ihan tositarkoituksella. Ei noi nuoremmat pojat samalla tavalla kiinnosta. Pitääkö nyt sitten luovuttaa ja poistaa profiili treffeiltä, koska siinä mitä kirjoitit taitaa olla perää aika tavalla.
Olen nelikymppiseksi todella nuorekas, ja sen ovat monetkin sanoneet, viimeksi tapaamani mies oli 32v. Hän ei millään käsittänyt että olin jo näinkin vanha, näyttipä sen kuullessaan lievästi järkyttyneeltä, niin että ihan itsekin pelästyin, että olen tässä poikasiin sekaantumassa.(heh), joten jätin asian sikseen.
Kaikki flirttikutsut ja suurin osa viesteistä on minua 5-10v vanhemmilta miehiltä. No, ei siinä mitään kyllä ne vanhemmat miehet kiinnostavat ja kelpaavat, jos vain se oikea heidän joukostaan löytyy. Mutta nyt kiinnostaisi eniten kuitenkin se omanikäinen seura.
Ja ehkä juuri siksi, että viimeistä edellinen vakavempi ja pidempi suhde oli itseäni 11v vanhemman miehen kanssa ja viimeinen n. 10v nuoremman. Minkähänlaisia ne omanikäiseni mahtavat olla???? Ehkä en heille sitten kelpaisikaan ainakaan yhteydenotoista päätellen, saattaisin kelvata vain jollekin vanhemmalle.
Kylläpä on vaikeeta elämä. HohHoijaa.
Minulla on lähes vastaavaia kokemuksia,kuin sinulla..vähän omaa ikääni nuoremmat,(2-4v)joita itseasiassa haen, eivät juurikaan noteeraa,vaikka
haussa olisi yh lapsineen..ja varmasti tositarkoituksella :)
Mutta reilusti yli 40 naiset ovat erityisen kiinnostuneita..vaikka "ikärajakin" on asetettu..
Taitaa olla profiilissa korjattavaa tai on mentävä nopeasti plastiikkakirurgille..:)
Joo, mä päätin just, että rupean hakemaan vain seksiseuraa. Ei mulle vakimiestä tässä maailmassa ole. Sama sitten kun pitää edes vähän hauskaa. Omilla ehdoilla.
Näinhän se menee, omilla kriteereillä ei löydy ja toisten kriteereihin ei ylety. Hyvä alku on se, että löysää kriteereitä ja vähentää oleellisesti odotuksia. Sitten alkaa seuraa löytyä.
Ei perunamaasta nouse kultamukuloita niin että menee sinne reunalle odottamaan. Itse ne on kaivettava.
Seksiä ne miehetkin hakee. Jos se toimii, saattaa muukin onnistua...
Niinhän ne hakee. Mutta niinhän ne monet naisetkin hakee.
Miksi siis valehdella? Siis miehet valehtelee - lupaa maat ja taivaat ja ihan turhaa. Parempi olisi olla rehellinen.
Itse en käytä flirttejä enkä paljon saaminikaan flirtteihin kiinnitä huomiota. Jos joku kiinnostaa niin kirjoitan viestin. Samaten viestejä on kiva saada jos joku on minusta kiinnostunut.
Persoonaton flirtti ei sano oikein mitään. Turhake koko nappi..